Одне з провідних ягідних підприємств навчатиме майбутніх агрономів

 Одне з провідних ягідних підприємств навчатиме майбутніх агрономів

Навчити майбутніх агрономів не лише теорії, а й практиці. Саме така мета спільного проєкту, який реалізовує Мирогощанський аграрний фаховий коледж з Рівненщини й очільник підприємств торгової марки «Ягоди Волині» Віталій Ішмурат. У межах цього проєкту на дослідній ділянці навчального закладу студенти вирощуватимуть ягідні культури, на практиці навчатимуться новітнім технологіям догляду за рослинами, поливу та живлення, а супроводжуватиме це навчання агроном компанії. Детальніше про це в ексклюзивному коментарю проєкту «Ягідник» розповів очільник підприємств торгової марки «Ягоди Волині» Віталій Ішмурат.

Ідея цього проєкту зародилася у Віталія Ішмурата після відвідин Мирогощанського аграрного коледжу, в якому навчається понад 1000 студентів:

– Я там був і бачив, що викладацький склад навчального закладу в такий складний час підтримує на певному рівні матеріальну-технічну базу та намагається якісно робити свою роботу. Раніше на дослідній станції коледжу більше уваги приділяли зерновим культурам, натомість напрямкам овочівництва та ягідництва – не так багато. Я відвідав їхнє дослідне поле площею 1,3 гектара і побачив, що там не вистачає матеріально-технічної бази. І тоді в мене з’явилася ідея допомогти коледжу у практичній підготовці майбутніх агрономів, щоб у студентів була можливість проходити практику, знайомитися з системою поливу, фертигації, навчатися готувати бакові суміші тощо. Тобто робити те, що зараз роблять ягідівники України, використовувати лише сучасні технології.

Що важливо, кластер ТМ «Ягоди Волині» виконує цей проєкт під ключ. Так, навчальний заклад зі свого боку зобов’язався провести електрику, а все інше (систему водозабезпечення, подачу води, система поливу та її монтаж, облаштування приміщення насосної станції, підготовку землі та посадку саджанців тощо) забезпечує волинське підприємство.

За словами Наталії Смислової, викладачки відділення «Агрономія» Мирогощанського аграрного коледжу, така ідея співпраці між виробником і студентом дуже важлива:

– Сучасний агроном повинен мати всебічно розвинуті навички вирощування не лише зернових технічних чи нішевих культур. Він також зобов’язаний моніторити ринок виробництва та пропонувати свої послуги у тому напрямку, який диктує ринок. Ягідництво стрімко розвивається, в галузі бракує фахівців, а ми готові надати таких кваліфікованих спеціалістів завдяки спільному проєкту освіти та бізнесу, – каже Наталія Смислова. – Нас цікавили питання виробництва, щоб можна було показати студентам, які навики повинен мати сучасний агроном, щоб, отримавши диплом фахівця, вони відразу могли почати працювати на підприємстві. У нас є дуже багато відкритих питань, і щоб отримати відповіді на них, треба бачити саме виробництво. Оскільки нас розділяють межі області, Віталій Ішмурат запропонував використати ділянку землі, яка є в навчальному закладі, та на частині дослідного поля висадити зразки ягідних культур.

Зараз триває підготовка поля до посадки саджанців, зокрема на ділянці облаштовують полив, а уже невдовзі там висаджуватимуть рослини. Це будуть сорти літньої та ремонтантної малини, суниці альпійської та садової, ожини, жимолості, смородини, порічки й обліпихи.

– Ми висаджуватимемо ті сорти, в якості яких переконалися на власному досвіді. Саджанці з закритою кореневою системою виростили на підприємствах, які входять до кластеру ТМ «Ягоди Волині». А щоб студенти могли самостійно вирощувати ягоди, наш агроном надаватиме їм практичний супровід, – розповів Віталій Ішмурат.

Варто зазначити, що кінцева мета цього проєкту полягає не в тому, щоб отримати ягоди як продукт, а в тому, щоб навчити студента вирощувати якісний садивний матеріал.

– На ділянці будуть рости найпопулярніші культури ягідних культур. Зокрема, це будуть саджанці суниці промислових сортів для свіжого ринку, так званого нейтрального дня. Окрім того, ми надамо класичні сорти Хоней, Флоренс тощо, щоб у подальшому навчальний заклад не лише міг розмножувати, а й, можливо, навіть реалізовувати садивний матеріал, – розповів очільник підприємств торгової марки «Ягоди Волині» Віталій Ішмурат.

Відкриття цього проєкту відбудеться у травні. Саме тоді й висаджуватимуть саджанці ягідних культур і навчатимуть майбутніх агрономів, як правильно їх садити, як формувати міжряддя, як доглядати за рослинами, а також розроблятимуть агротехнічну карту.

– Тобто майбутнім агрономам на практиці розповідатимуть, які препарати потрібно використовувати через систему фертигації, а які – через позакореневе живлення тощо. Я намагатимуся навчити студентів тому, що запроваджено на моїх підприємствах і результатом чого я задоволений, – зазначив Віталій Ішмурат. – Цей проєкт робиться не для галочки, не для комерції, я справді хочу допомогти. Можливо, ще хтось дізнається про цей проєкт і захоче поділитися своїм досвідом в овочівництві, в вирощуванні лікарських трав чи зернових культур. Важливо, щоб агрономи, які закінчують коледж, були на вістрі науково-технічного прогресу, і їх не треба було заново чомусь вчити.

За словами Наталії Смислової, можливо, до цього проєкту вдасться залучити ще й виноградарів:

– Ми зараз вивчаємо, що цікаво ринку, що ми можемо ще вирощувати. Ми сподіваємося, що свою допомогу запропонують й іншу виробники, адже зараз як ніколи важливо навчати якісних агрономів і спеціалістів, які будуть до роботи в умовах виробництва.

Читайте також: Як вижити в ягідному бізнесі та не залишитися «без штанів»?

Журнал «Ягідник»

Останні статті