Обрізка збільшує рентабельність виробництва лохини

 Обрізка збільшує рентабельність виробництва лохини

Обрізка лохини необхідна для підтримки сили росту і продуктивності рослини, вона також допомагає боротися з хворобами та шкідниками. Перед багатьма виробниками постає питання: з якою метою ми маємо обрізати лохину, що це нам дасть? Відповідь проста: обрізка допомагає отримувати плоди вищої якості та розміру і зменшити витрати на збір врожаю – ми формуємо кущі, на яких збирати ягоду буде легше та швидше. Переваги зимової обрізки довготривалі й дають свій результат і в наступні роки вирощування, підтримуючи високу продуктивність рослини упродовж наступних сезонів плодоношення.

Понад 70 років учені досліджують рослини лохини, зокрема і якість обрізки та її вплив на урожайність, вагу плодів, якість і вартість збору врожаю. Ось кілька досліджень та їхні основні висновки:
(Brightwell and Johnston, 1944; Gough, 1994). Висновок: Рослини лохини обрізають для підтримки постійного врожаю і збільшення маси плодів;
(Seifker and Hancock, 1987). Висновок: Обрізка стимулює появу нових пагонів та підвищує їхню якість на наступний сезон;
(Gough, 1994). Висновок: Регулярна обрізка дозволяє сонячному світлу краще проникати в рослину, що може поліпшити формування квіткових бруньок і підвищити ефективність збору врожаю;
(Lisec et al., 1993). Висновок: Обрізка – досить трудомістка операція, на яку припадає близько 30% витрат праці за сезон;
(Horticultural Science, April 2003 – B. Strick, G. Buller, E. Hellman) – «Інтенсивність обрізки впливає на врожайність, масу плодів, якість та ефективність збирання лохини» – одна з найкращих публікацій, в якій описано більшість переваг обрізки лохини.

У дослідженні, опублікованому в Horticultural Science – 2003, показано вплив різних видів обрізки рослин чорниці. За останні роки з’явилися й інші дослідження, але висновки були подібними або такими ж, що й у дослідженні професора Б. Стріка (Horticultural Science – 2003, B. Strik). Дослідження проводилося в Орегоні щодо трьох способів обрізки:

звичайна – стандартна обрізка, під час якої видаляли непродуктивні пагони та верхні частини пагонів із надлишком квіткових бруньок, проріджували молоді однорічні пагони біля основи куща;
швидка – економна: видаляли один або два найбільш непродуктивні пагони біля основи куща;
відсутність обрізки – рослини не обрізали.

Ці три методи були оцінені протягом 5 років досліджень і показують, що економія на цій агротехнічній обробці відображається на врожайності та економічних результатах фермерських господарств. Як швидка, недетальна обрізка з малими витратами, так і її відсутність, згідно з дослідженням в Орегоні, призвели до зниження врожайності.

За умови звичайної обрізки близько 77% від загального врожаю було зібрано протягом перших двох зборів, і цей метод дозволив отримати більш сконцентрований урожай, коли за швидкої обрізки або її відсутності врожай був більш розтягнутим у часі, і перші два врожаї становили майже 60% від загального врожаю. Це дослідження також показує, що перші два збори мають кращу якість плодів порівняно з наступними. Висновок цього дослідження свідчить про те, що кращі результати отримано при збиранні великого відсотка плодів у перші два збори, що забезпечує кращу якість та розмір плодів лохини.

Отже, вищезазначене дослідження доводить необхідність щорічної обрізки лохини. Наша головна мета – висока врожайність і хороша якість плодів. Додатковим аргументом є простота збирання врожаю за умови звичайної обрізки порівняно зі швидкою або її відсутністю. Ці дослідження проводились на дорослих кущах сорту Bluecrop. У дослідженні йдеться, що при швидкій обрізці економія часу становила 88% порівняно зі звичайною. Проте рослини, обрізані швидко, як і ті, які взагалі не обрізали, дали на 19–27% менші плоди (залежно від року вирощування), порівнюючи з рослинами, що були обрізані звичайним способом. Збір плодів з кущів, які не обрізалися, розпочався на 3–5 днів пізніше і тривав на тиждень довше, ніж на звичайно обрізаних кущах. Швидкість збору врожаю на необрізаних рослинах і на тих, які обрізали «швидко», була нижчою на 51% порівняно з рослинами, котрі обрізали традиційно та більш якісно, що мало тісний зв’язок з вагою (розміром) плодів.

Результати дослідження засвідчили, що недетальна обрізка або її відсутність неекономічні й порушують стабільність врожаю у наступні роки. Також варто пам’ятати, що недостатньо обрізані рослини більш чутливі до грибкових захворювань та шкідників. Загущені кущі значно важче обробляти, а недостатнє провітрювання лише посилює розвиток захворювань.

Найкращий час для обрізки та формування кущів – зимово-весняний період (січень – середина березня), коли рослини перебувають у стані спокою. Кущі лохини можна починати обрізати після збирання врожаю і до початку наступного вегетаційного періоду. Але з точки зору якості та кількості врожаю найкращий час для обрізки – період спокою рослин. Пізня обрізка дає змогу виявити та видалити пагони, пошкоджені зимовими морозами.

ПРАВИЛА ОБРІЗКИ ЛОХИНИ
Мета обрізки – досягнення оптимального балансу між отриманням ягоди високої якості й стабільним вегетативним ростом рослини. Обрізка знижує врожайність, але вона необхідна для підтримки стабільної кількості та якості врожаю протягом наступних кількох років.
Під час обрізки не просто зважайте на плодоносну частину рослини, але й намагайтеся пам’ятати про утворення нових пагонів і контролюйте, де ці пагони повинні рости.
Обрізка для різних сортів може бути різною. Відмінності стосуватимуться також плантацій для ручного та механічного збирання.
Надмірна обрізка (видалення великої кількості пагонів) різко знизить врожайність, стимулюватиме утворення великої кількості нових пагонів і їхній активний вегетативний ріст. Перевагою може бути отримання великих плодів із таких кущів.
Недостатня обрізка (видалення малої кількості пагонів) спричинить отримання великої кількості плодів, але вони будуть дрібними, що підтверджують численні дослідження.
Хороша обрізка – це компроміс між надмірною та недостатньою.
Недостатня обрізка або її відсутність порівняно зі звичайною (збалансованою) затримує плодоношення.
Вибір правильної дати обрізки – дуже важливий, оскільки він впливає на багато фізіологічних процесів у рослині. Помилковий вибір може призвести до підвищеної сприйнятливості до морозів, слабшого росту і зниження врожайності.
Пізня обрізка (після початку вегетації) послаблює вегетативний ріст кущів, затримує появу нових пагонів, послаблює динаміку їхнього росту та призводить до зниження врожаю.

Маріуш Падевскі, технічний консультант Fall Creek Europe
www.fallcreeknursery.com
Розетта Агро
03040, Київ
вул. Деміївська, 43
тел. +3 044 384 24 21
+38 093 924 18 41

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі “Ягідник”.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті