Обрізка лохини: шукаємо золоту серединку

 Обрізка лохини: шукаємо золоту серединку

Поради щодо обрізування насаджень від досвідченого ягідівника

Ягідництво – бізнес дуже особливий, а тому потребує не лише стовідсоткового занурення, а й певних теоретичних знань, які дадуть змогу початківцям максимально швидко налагодити справу. Відтак поради досвідчених ягідівників є неоціненним джерелом досвіду для кожного, хто прагне отримати омріяний врожай. Тим паче якщо йдеться про лохину, яка і в Україні, і за кордоном тримає першість у своєрідному ягідному рейтингу. Площі під цією культурою стабільно збільшуються, а попит на неї залишається високим. Однак при цьому ринок потребує якісної ягоди. А щоб отримати саме такий врожай, потрібно врахувати низку факторів. Одним із найважливіших серед них є правильна обрізка кущів, про особливості якої читачам «Ягідника» розповідає співвласник ФГ «Ягідне МС»  Андрій ГОНЧАРУК. У цьому сімейному господарстві вирощують сертифікований посадковий матеріал ягідних культур, а тому добре знаються на тому, як з допомогою правильного обрізування ідеально збалансувати якість і кількість ягід лохини.

ЯК ОБРІЗУВАТИ МОЛОДІ ТА ДОРОСЛІ НАСАДЖЕННЯ

Щоб отримати гарний врожай та по-справжньому якісну ягоду, потрібно розуміти, що це значною мірою залежить від багатьох факторів: живлення, агротехнічних заходів і, звісно, правильної обрізки. До обрізки кущів потрібно підходити з максимальною зваженістю і зосередженістю. Метод обрізки залежить від багатьох факторів: віку рослини, сорту, кількості молодих приростів, відстані між кущами.

Обрізка молодих насаджень дуже помірна. Ключові аспекти: у перший рік після висадки потрібно залишити найкращих 3–5 скелетних пагонів (включно з однорічними пагонами) і вкоротити верхівки пагонів орієнтовно на 5 см. Таким чином ми обрізаємо генеративні бруньки, щоб не дати кущам плодоносити. Завдяки такій операції кущі дадуть гарні прирости, а в наступні роки зможуть дати кращий врожай. На другий рік формуємо 5–6 скелетних

пагонів (включно з однорічними). На третій рік залишаємо 8–9 кращих пагонів. На четвертий рік залишаємо 9–12 скелетних гілок.

Особливої уваги потребують дорослі кущі. Адже за умови слабкої обрізки в попередні роки кущ починає старіти, на пагонах однорічні прирости слабкі. Чим старіша гілка, тим важче їй проводити поживні речовини, і, головне, такий кущ не дасть якісної і великої ягоди. Щоб стимулювати кущ до активнішого утворення молодих приростів, варто практикувати щорічну обрізку скелетних гілок. Якщо кущ складається зі старих гілок, а молодих приростів нема, частину таких гілок доцільно обрізати до рівня землі. Це зменшить навантаження куща ягодою, і в рослини буде більше сили дати молоді прирости, тож наступного року врожай буде значно якіснішим.

ЯКІ ПАГОНИ ВАРТО ОБРІЗАТИ

Перед обрізкою ретельно оцінюємо кущ лохини, враховуючи специфіку сорту. Аналізуємо, чи кущ загущений, як ріс протягом сезону, чи багато на ньому однорічних приростів та яка їхня якість, чи старі гілки дали гарний приріст. Спочатку видаляємо зламані та хворі пагони, потім вирізаємо пагони, сильно нахилені до землі та в бік міжряддя. Якщо нахилені пагони залишити, то під вагою ягід вони схиляться до землі, ягода торкатиметься ґрунту і буде брудною та погано зберігатиметься. Тому такі пагони краще вирізати.

Далі оцінюємо кількість та співвідношення однорічних пагонів і старших гілок. У дорослому кущі після обрізки має бути 10–12 пагонів включно з однорічними, з них 3–4 однорічні пагони (висотою не менше ніж 30 см). Проводимо нормування однорічних приростів, вирізаємо слабші й такі, що конкурують між собою, – маємо залишити 3–4 однорічні прирости. Якщо старших пагонів менш як 6–7, то однорічних можна залишити більше. Потім обрізаємо старші гілки, а найперше видаляємо ті з них, які не дали сильного однорічного приросту, мають ознаки обмерзання, всихання чи хворі.

Після обрізки нижньої частини куща обрізаємо та розріджуємо верхню частину таким чином, щоб усі пагони були освітлені й не конкурували між собою. Адже якщо кущ сильно загущений, то він погано провітрюється, пагони змагаються між собою за світло і поживні речовини. Якщо верхні пагони сильно розгалужені та загущені, то проводимо проріджування.

ЧИ ДОПОМАГАЄ ОБРІЗКА НОРМУВАТИ УРОЖАЙ

Для того щоб отримати якісну ягоду і не перевантажувати кущ, перед початком обрізки дорослого куща потрібно порахувати, скільки на ньому є генеративних бруньок, і провести нескладні підрахунки. При цьому виходять із того, що з одного куща лохини віком 5–6 років можна в середньому зібрати 3–4,5 кілограма ягід, на кожну генеративну бруньку припадає 6–8 квіточок, а середня вага однієї ягоди лохини – 1,5-2 грама. Отож для правильної обрізки важливо вирахувати, скільки саме бруньок має залишатися на кущі. До прикладу, при врожайності 3 кілограми, ділимо на півтора грама (вага ягоди), отримуємо 2000 ягід, з однієї генеративної бруньки зазвичай отримуємо 6 ягід, ділимо 2000 ягід на 6 – отримуємо 333 бруньки. Враховуючи можливе підмерзання і неякісне запилення, на кущі варто залишити приблизно 400 генеративних бруньок.

ЯК ЧАСТО ПРОВОДИТИ ОБРІЗКУ

Обрізувати кущі лохини належить щороку наприкінці зими. Однак при цьому важливо враховувати фактор специфіки сортів. Скажімо, сорти лохини Блу Голд, Река, Нортленд і Деніс Блу утворюють більше молодих па-

гонів, тож насадження цих сортів потребує більше часу для якісної обрізки у порівнянні з іншими сортами. Натомість такі сорти, як Дюк, Бригіта Блу і Санрайз, дають менше молодого приросту, тому обрізка для них має бути помірною.

ОБРІЗКА, ЯКІСТЬ І РОЗМІР ЛОХИНИ

Під час обрізки ми формуємо врожай не тільки наступного року, але й подальших років. Передусім потрібно дотримуватися балансу. З надмірно обрізаних насаджень «на виході» отримаємо ягоду великого розміру, низьку врожайність і занадто багато молодих приростів. Натомість недостатнє обрізування призведе до старіння куща, дрібної ягоди, накопичення хвороб. Тому потрібно шукати золоту серединку між тим, як обрізаємо, які хочемо отримати прирости, і, звісно, врожайністю. І тоді діяти відповідно до рекомендацій. Гарних Вам врожаїв.

Марина Степанюк

Журнал «Ягідник»

Останні статті