Новини та успіхи польської селекції малини та ожини

 Новини та успіхи польської селекції малини та ожини

Від компанії Niwa у Бжезні

У 2022 році компанія Niwa святкувала своє 10-річчя. З огляду на цю дату варто виділити головні досягнення реалізації селекційних програм, започаткованих ще в 2012 році. У цій статті запропоновано огляд найважливіших сортів малини й ожини, а також думки виробників про них.

Програма з виведення малини та ожини у компанії Niwa функціонує з 2012 року. Селекційні роботи спрямовані на отримання сортів промислового призначення, зокрема адаптованих до машинного збору, а також типових десертних сортів для вирощування в теплицях і на відкритих плантаціях. Завдяки великому масштабу проведеної роботи (понад 400 крос-комбінацій щорічно), незважаючи на відносно короткий час від початку діяльності, компанія має кілька сортів, які стануть гідними наступниками наявних сортів (наприклад, Polkі) та будуть успішно конкурувати з сортами з різних куточків світу.

У грудні 2021 року на передреєстраційне випробування COBORU надійшов новий сорт десертного призначення під назвою HUSARIA (селекційний номер клону – NR159801). Виведення сортів десертного призначення здійснюється за співфінансування Національного центру досліджень і розвитку Польщі в рамках проєкту: «Створення нових високоякісних сортів малини, ожини та суниці садової, що відповідають вимогам ринку свіжих фруктів із підвищеною споживчою цінністю» POIR.01.01.01- 00-0459/19.

HUSARIA – сильнорослий десертний сорт. У теплицях пагони досягають висоти до 3 м. Тому для них потрібні більш високі шпалери і додаткові дроти для підтримки. У перший рік після посадки за вирощування в контейнерах дозрівання плодів на цьогорічних пагонах починається, залежно від сезону, в другій половині серпня або на початку вересня, а на дворічних пагонах – з третього тижня червня (табл. 1). Плоди дуже великі та смачні. Їхньою перевагою є можливість тривалого зберігання після збору. Вони ідеально підходять для торгівлі. Збирання ягід доволі швидке, адже плоди легко відходять від нижньої частини квітки в ранній фазі збору (коли вони ще світло-рожеві). На відкритих плантаціях HUSARIA починає дозрівати на цьогорічних пагонах у другій половині вересня. У польських кліматичних умовах не всі плоди дозрівають до появи перших заморозків, тому у відкритих полях більшу частину врожаю дають 2-річ- ні пагони. HUSARIA – дуже врожайний сорт. Загальна врожайність дворічних і цьогорічних пагонів може перевищувати 30 т/га. Пагони морозостійкі. Наразі цей сорт добре зарекомендував себе в теплицях.

Нові ранні селекційні клони компанії Niwa NR1616002 і NR1849002 також дуже перспективні. Перший відрізняється розміром плодів (до 12 г) і неповторним смаком. Має жорсткі пагони середньої сили росту. Клон NR1616002 дуже добре оцінили в південній Польщі, зокрема в Любліні. Плоди дозрівають одночасно з сортом Enrosadira. Спостереження, проведені у Франції та Польщі в умовах контейнерного вирощування, демонструють, що врожайність цього клону на цьогорічних пагонах вища, ніж у сорту Enrosadira. В експерименті, проведеному в компанії Niwa в контейнерному вирощуванні, 1 кг плодів отримали з пагонів, висаджених у горщик P9 (табл. 2). Якщо застосовувати кремнієві препарати, що зміцнюють пагони (одночасно і захист від павутинного кліща), то можна вирощувати цей сорт і без шпалери.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті