НОВІ ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ В УМОВАХ COVID-19. В Україні презентували ініціативу «VTrade Фрукти і Ягоди»

 НОВІ ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ В УМОВАХ COVID-19. В Україні презентували  ініціативу «VTrade  Фрукти і Ягоди»

«Хто не в онлайн, того немає на ринку» – це вже світовий тренд, що сформувався в новій реальності, пов’язаній з пандемією. Закриті кордони і тотальні обмеження вдарили по всіх галузях економіки. Але навіть у такій ситуації можна працювати, продавати й розвивати свій бізнес. Головне – зуміти швидко опанувати онлайн-формат ведення справ. Дієві віртуальні інструменти для гравців ягідного сектора 16 вересня презентували представники Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та команда Асоціації «Ягідництво України» на першій kick-off зустрічі в рамках ініціативи «VTrade Фрукти і Ягоди». Участь у заході взяли понад 40 компаній плодово-ягідного сектора.

Ініціатива «VTrade Фрукти і Ягоди» спрямована на мінімізацію впливу COVID-19 на плодоовочевий сектор України, підтримуючи виробників та переробників за допомогою чотирьох основних інструментів. Це моніторинг поточної ситуації у секторі, проведення консультацій щодо ланцюгів поставок, пошуку нових рішень для збуту, логістики і торгівлі. Дослідження тенденцій ключових ринків та щотижнева презентація змін компаніям-учасникам ініціативи. Просування і популяризація українських ягід та фруктів на внутрішньому й світовому ринках за допомогою онлайн-платформ і віртуальних інструментів. Сприяння формуванню прямих онлайн-зв’язків між гравцями ринку та проведенню B2B-зустрічей з потенційними клієнтами задля забезпечення безперебійних продажів.

НОВА РЕАЛЬНІСТЬ – НОВІ ВИКЛИКИ

 «VTrade Фрукти і Ягоди» – інноваційна платформа, концепцію якої розробила Асоціація «Ягідництво України». Реалізація ініціативи стала можливою завдяки підтримці USAID в рамках Програми «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ). Керівник напрямку підтримки конкурентоспроможності секторів цієї Програми Карен ІСААКЯН розповів про перспективи ініціативи:

Багатомільйонна Програма КЕУ, що фінансується Агентством міжнародного розвитку USAID, розпочалась у 2018 році й триватиме до 2023 року. Наразі вона працює з п’ятьма галузями, одна з яких – харчова, або переробка продуктів. З початком пандемії багато підприємств та ділових структур постало перед труднощами на шляху виходу на світовий ринок. І мені дуже приємно повідомити, що Асоціація «Ягідництво України» стала однією з найбільш динамічних організацій, яка запропонувала варіанти виходу з ситуації та презентувала концепцію, серцем якої стала платформа «VTrade Фрукти і Ягоди». Сьогодні дуже важливо зрозуміти, як ми будемо працювати з торговими партнерами, як допомогти галузі вийти на контакт з ними в умовах нової реальності. Тому стратегією нашої Програми є допомога малому й середньому бізнесу в реорганізації інвестиційних програм, що допоможуть підвищити конкурентоспроможність цих підприємств. Також через Асоціацію ми будемо допомагати їм підвищувати «видимість» бізнесу, виходити на нові ринки й шукати нових партнерів, підвищувати продажі на внутрішньому та світовому ринках. «VTrade Фрукти і Ягоди» – віртуальна трейд-платформа, яка допоможе це реалізувати.

Спікери відзначили, що особисте спілкування офлайн дуже важливе, проте в нинішній ситуації онлайн-зустрічі та заходи є гарною альтернативою, що допомагає ринку і компаніям розвиватися.

Головна ідея ініціативи «VTrade Фрукти і Ягоди» – допомогти галузі вийти із пандемії з мінімальними втратами, а якщо вдасться – з новими досягненнями. Як Асоціація, ми фокусуємося на ефективності бізнесу, відповідно, ця ініціатива – про інструменти для бізнесу. «V» у назві означає віртуальність, це один з найбільш інноваційних моментів проєкту, що реалізуватиметься повністю в онлайн-форматі, – зауважила Ірина КУХТІНА, Президент Асоціації «Ягідництво України».

Нагадаємо, ініціатива стартувала 20 липня і триватиме до 25 грудня 2020 року. За цей період Асоціація планує допомогти мінімум 150 компаніям не втратити або навіть наростити обсяги продажів у сезоні 2020-21. Крім того, планується вберегти під негативного впливу COVID-19 на галузь мінімум 1000 робочих місць. Адже якщо є продажі, то підприємства працюють. Заплановано провести 150 В2В-зустрічей онлайн,12 щотижневих зустрічей онлайн з учасниками ініціативи, розмістити профайлів 100 українських компаній мінімум на 5 міжнародних та локальних інтернет-ресурсах. У віддаленому доступі відбудеться 6 промозаходів.

ДОСВІД УЧАСТІ В ОНЛАЙН-ВИСТАВКАХ

Силами Асоціації за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» в рамках ініціативи вже проведено 37 В2В-зустрічей. Знаковою стала участь у Міжнародній виставці Macfrut Digital 2020, яка проводилася з 8 по 10 вересня в онлайн-форматі. Станом на вересень зібрано 47 профайлів компаній, всі вони були розміщені в каталогах Macfrut, 33 – на Europages. Процес збору та розміщення профайлів триває. Приєднатися до ініціативи можуть всі гравці плодово-ягідного ринку України: виробники, переробники, трейдери тощо, які не мають бенефіціарів з громадянством РФ. Потрібно лише заповнити реєстраційну форму на сайті АЯУ, а також бути готовими відповідально ставитися до своїх обов’язків – підготовки та проведення зустрічей, участі в онлайн-заходах.

В2В-компонент ініціативи «VTrade Фрукти і Ягоди»
складається з пошуку потенційних партнерів. Мета – сприяти формуванню прямих онлайн-зв’язків учасників ініціативи, щоб забезпечити безперебійні продажі, – розповіла Олена КАІЖЕН, виконавчий директор Асоціації «Ягідництво України». – Близько 50 компаній були відібрані нами для В2В-зустрічей, 19 з яких Асоціація провела на стенді в рамках виставки Macfrut: з компаніями з Арабських Еміратів, що дуже зацікавлені в нашій свіжій продукції, Нідерландів, Франції, Іспанії, Ізраїлю, а також з вітчизняним переробником. Разом з нашими партнерами – «АПК-Інформ: овочі та фрукти» – ми зареєстрували
у VIP BUYER PROGRAM 30 компаній, які отримали доступ до списків для зустрічей, мали змогу відвідувати стенди в 10 віртуальних залах, запрошувати на зустрічі потенційних партнерів.

Наступна маркетингова можливість – придбання віртуального стенда на Macfrut, що надав додаткові інструменти й списки баєрів. На стенді Асоціація презентувала весь ягідний сектор України та 47 профайлів вітчизняних компаній. Ось декілька інсайдів, отриманих на виставці. Не варто призначати важливі зустрічі на першу половину першого дня онлайн-виставки, формат вимагає налаштування. Найбільша активність спостерігається в останній день, хоча у традиційному варіанті все навпаки.

Участь у виставці складається з трьох етапів: підготовка, участь, підбиття підсумків і контакти з потенційними баєрами. Організація онлайн-виставки економить час та фінанси. Мінус – неможливо показати зразки вашої продукції, відсутність живого спілкування. Перевага – ваша присутність не потребує далеких переїздів, багато часу. Крім того, віртуальна виставка працює 24 години на добу. Доступність додаткових інструментів: конференцій, тематичних лекцій онлайн-формат дозволить відвідати більше. Зручність також полягає в базах контактів, які збираються автоматично самою виставкою і заздалегідь надсилаються вам, – додає Олена Каіжен.

Пам’ятайте, підготовка до виставки – 30% вашого успіху. Ще 40% – обробка та підтримка контактів із потенційними клієнтами після виставки. Формат онлайн дозволяє контактувати з баєрами миттєво: надсилати свої презентації, прайс-листи й більш персоніфіковані листи відразу після зустрічі.

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК: МОНІТОРИНГ РИНКУ, ПРОГНОЗИ ТА ЦІНИ

Третина вітчизняних компаній, опитаних представниками АЯУ, вже готова брати участь у В2В-зустрічах формату онлайн та офлайн, користуватися сучасними інструментами для розвитку бізнесу. Про це свідчить опитування, проведене Асоціацією «Ягідництво України» в рамках ініціативи «VTrade Фрукти і Ягоди». В ході дослідження спеціалісти робили основний акцент на виробників (80%), також запитали переробників (20%). У фокусі – свіжий ринок: яблука, груші, лохина та черешня; ринок переробки: яблучний концентрат, морожені суниця, малина, смородина і вишня.

Ми прагнули зрозуміти, як змінилися ланцюги поставок, виявити труднощі, з якими стикались українські компанії, оцінити виклики внутрішнього і зовнішнього ринків. На основі цих даних будуть сформовані короткострокові стратегії для вітчизняних підприємств, – розповіла Марія ЛАКЕЄВА, аналітик Асоціації «Ягідництво України». – Виявилося, що виробники вже готові розширювати співпрацю з поточними клієнтами (82% респондентів); брати участь у міжнародних традиційних виставках (50%), в онлайн-виставках (41%).

Щоб зробити щотижневі апдейти максимально корисними, Асоціація почала збирати у фермерів та переробних підприємств базу актуальних цін, яка буде збільшуватися. Виводитимуться середні ціни по області на фруктові та ягідні культури відповідно до сезону.

Наприкінці kick-off зустрічі експерти резюмували: попри те що поточний рік видався доволі важким для виробників, вони вже мають плани із розвитку на наступний сезон. Планують збільшувати площі насаджень, більше інвестувати в сертифікацію, механізацію підприємств, готуючи продукцію здебільшого для експортних поставок. Тож статистика підтвердила необхідність пошуку і впровадження нових інструментів для розвитку бізнесу, що відповідають викликам сьогодення.

Більше матеріалів читайте в друкованому номері журналу “Ягідник”.

Журнал «Ягідник»

Останні статті