Нове життя розпочав з вирощування лохини івано-франківський підприємець

У селі Довгий Войнилів Калуського району працює молоде фермерське господарство «Полицький». Плантацію незвичної для краю культури заклав переселенець із Криму Микола Полицький разом зі своїм племінником Ігорем Заліським. До цього упродовж 20 років його бізнес був пов’язаний із медом: підприємець закуповував мед, купажував та фасував його на власному виробництві, створив бренд та мав широку географію продажів. Але березень 2014-го розділив його життя на «до» і «після». З початком анексії Криму Микола вирішив вивезти звідти родину. Згодом продав усе майно, потужний цех та оселився в родинному селі на Івано-Франківщині. Починати нове життя вирішив із нової справи, побачивши перспективу у вирощуванні лохини, що тільки набувала популярності в Україні.
Стартувати й розібратися з основами вирощування лохини йому допоміг головний агроном провідної місцевої компанії. Адже лохина – досить технологічна ягода, тож старими дідівськими методами – закопав і кинув перегною – працювати не вийде.
– Тоді я ще поняття не мав, що це таке. Почав цікавитися, їздив в інші ягідні господарства регіону, переймав досвід. Мене вразила ця ягода, водночас стало цікаво, чи зможу в 43 роки розбудувати новий бізнес. Я розумів складність цієї історії, особливо дуже серйозний фактор – досить великий проміжок часу між вкладенням інвестицій та першими результатами, – згадує засновник фермерського господарства Микола ПОЛИЦЬКИЙ.
У 2016 році він узяв в оренду 15 га землі в селі, почав оформлювати всі необхідні документи на ягідник та облаштовувати територію. Вирощування лохини потребує великих фінансових вкладень, тому юридично все потрібно зробити правильно, впевнений господар.
ЛОХИНОВИЙ БІЗНЕС – ЦЕ СЕРЙОЗНО І НАДОВГО
Тож фермер вирішив ризикнути. Вторговані з продажу майна у Криму кошти вкладав у новостворене господарство. Викопав водойму, спорудив невеличку хатинку, щоб жити безпосередньо на полі, проклав туди електролінію та облаштував 500 метрів дороги. Спочатку заклав 2 гектари лохини, згодом подвоїв площу. Закладання перших двох гектарів обійшлося дорого – 50 тисяч доларів кожен.
Наразі під лохиною в господарстві 4 гектари, ґрунти на цій території не підходять для її вирощування, тож садили на грядах зі спеціальним субстратом. На його підготовці вирішили не економити, і сьогодні, каже Микола, такі вкладення себе виправдовують:
– У нас дуже важкі ґрунти – суглинки, і це накладає певні обмеження. Ми штучно створюємо умови для культури, тому й ціна вкладень для нас надвисока. Також потрібно враховувати мікроклімат. Наша ділянка розташована на пагорбі в передгір’ї, тут буває надмірна кількість опадів. Тож ми робимо штучні гряди, піднімаємо їх над землею, інакше рослини хворітимуть від перезволоження кореневої системи.
Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».
Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126, sad2017@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.