Нова для України плодова культура

 Нова для України плодова культура

Кизил лікарський (Cornus officinalis) – нова для України плодова культура, унікальна за своїми харчовими і лікарськими властивостями. Препарати з плодів і кори кизилу лікарського виготовляються і застосовуються у Східній Азії вже понад 3000 років. Вони володіють сечогінною, гіпотензивною, антибактеріальною, протигрибковою, антигістамінною, протипухлинною, тонізуючою дією. Їх використовують для лікування артриту, лихоманки, діабету, циститу, імпотенції, люмбаго. Є два види кизилу, дуже подібні за морфолого-біологічнимий екологічними ознаками. Один вид – C. mas – Євроазійський (Європа, Туреччина, Мала Азія, Іран), він же – Європейсько-Кавказький (Європа, Кавказ), а другий – C. officinalis – Східноазійський вид (Японія, Китай, Корея).              

ІСТОРІЯ ІНТРОДУКЦІЇ КИЗИЛУ ЛІКАРСЬКОГО В УКРАЇНУ

У Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка (НБС) НАН України кизил лікарський вирощується вже понад 28 років. Дворічні рослини одержали з розсадника Northwoods Wholesale Nursery, Molalla (штат Орегон, США). Форма № 1 – з овально-циліндричними плодами, типова для Cornus officinalis; друга – № 2 – з овальними плодами і листками – зверху блискучими, як у Cornus officinalis, знизу – з білими кремнієвими волосками, як у дерену, очевидно, це гібрид між C. mas і C. officinalis.

Відтоді й дотепер у відділі акліматизації плодових рослин проводять всебічні й інтенсивні інтродукційні, біологічні та екологічні дослідження цього виду.

У 2012 році ми одержали гібридний сіянець від схрещування C. Mas (суміш пилку сортів Лук’янівський і Олена) та C. officinalis (№ 1), плоди гібрида дещо крупніші, овальні за формою, листки на нижній поверхні мають білі волоски.

Нині в НБС ведуться роботи з селекції сортів кизилу лікарського.

БІОХІМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Кизил лікарський – один із найпопулярніших і найцінніших рослинних лікарських засобів у клінічній практиці в усьому світі.

Сушені плоди кизилу (Fructus corni) – один з найважливіших традиційних китайських лікарських засобів, що застосовуються клінічно. Відвар плодів використовують при рахіті, ангіні, скарлатині, корі; відвари коренів і кору – для лікування малярії, ревматизму й особливо запалення печінки, як болезаспокійливий та сечогінний засіб. Кизил має високу антиоксидантну активність. Лікувальні властивості кизилу лікарського зумовлені наявністю в плодах пектинових речовин, легкозасвоюваної глюкози та фруктози, вітамінів, мінеральних солей, заліза, калію, кальцію, фосфору, магнію, які благотворно впливають на людей із захворюваннями серцево-судинної системи. Свіжими плодами лікують цукровий діабет, вони знижують рівень глюкози у крові, посилюють ферментативну активність підшлункової залози, стимулюють процеси травлення.

Наші дослідження біохімічного складу плодів кизилу лікарського і гібриду між ним і кизилом звичайним проведені у Вроцлавському природничому університеті, показали, що за невисокої кількості цукрів (у гібриду він вищий), плоди багаті на каротин і пектинові речовини, органічні кислоти.

Основні жирні кислоти плодів кизилу – лінолева і олеїнова, причому вміст лінолевої кислоти вищий у кісточці, аніж у м’якоті.

Світлана КЛИМЕНКО,

доктор біологічних наук, професор, 

завідувачка відділу акліматизації плодових рослин

НБС ім. М. М. Гришка НАН України

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті