НетХаус – вимушений захід чи необхідність?

 НетХаус – вимушений захід чи необхідність?

Фермери у всьому світі шукають шляхи підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва, підвищення врожайності, якості та товарного вигляду продукції. Вирощувати плодоовочеву продукцію на старий лад, у відкритому ґрунті, нині стає неефективно. У класичних теплицях – дуже дорого. І ось з’явився новий, нетрадиційний, недорогий і дуже ефективний напрям – вирощування у відкритому ґрунті, але захищеному спеціальною сіткою. Такі споруди прості, маловитратні та мають багато переваг, порівняно з іншими спорудами захищеного ґрунту.

Вирощування ягід в НетХаус дозволяє досягти врожайності, близької до врожайності у звичайних теплицях, але за менших витрат на будівництво. До такої технології господарства прийшли поступово, спершу вирощуючи ягідні культури в простих плівкових теплицях без опалення. Однак у таких теплиць є істотний недолік. Вони перегріваються у спекотні літні дні, і рослини почуваються в них некомфортно. А зробити ефективну вентиляцію у теплицях – справа непроста.

Заміна плівки сіткою дозволить вирішити низку проблем і почати вирощувати ягоду абсолютно на іншому агротехнічному рівні з високою врожайністю і за мінімальних витрат.

ПЕРЕВАГИ НЕТХАУС

НетХаус – найдешевша споруда захищеного ґрунту, яка дозволяє вирощувати продукцію теплої пори року за технологіями, які застосовують у теплицях. НетХаус дозволяє досягати певної температурної стабілізації протягом доби. Вдень температура в НетХаус нижча на 3–6 градусів, ніж ззовні, а вночі на 3–4 градуси вища. Під цим накриттям завжди хороша циркуляція повітря. Істотна економія води та вартості водорозподільної інфраструктури на одиницю вирощеної продукції, якщо порівнювати з системами зрошення для відкритого ґрунту.

Для вирощування запланованого врожаю потрібна в середньому в 2–5 разів менша площа, ніж у відкритому ґрунті, відповідно, знижуються витрати на будівництво зрошувальної системи, вартість її експлуатації та витрата води. Захист від дощу, граду і від птахів. При використанні фітозахисної сітки – захист від комах-шкідників і, відповідно, від хвороб, які вони переносять. Істотне зменшення витрат на захист рослин, закупівлю отрутохімікатів і трудовитрат на їхнє внесення.

Можливість вирощування екологічно чистої та органічної продукції. Залишковий вміст пестицидів у плодах наближається до нуля, і продукція відповідає найсуворішим екологічним стандартам та вимогам.

КОНСТРУКЦІЯ НЕТХАУС

НетХаус – це споруда захищеного ґрунту, що має металевий, дерев’яний або бетонний каркас, скріплений металевими профілями, сталевими тросами й укритий спеціальною синтетичною сіткою. Конструкція теплиці передбачає максимальну герметизацію, щоб не допустити проникнення всередину споруди шкідливих комах, чому сприяє максимально щільне з’єднання полотна сітки в місцях стиків і по всьому периметру із землею. Термін служби сітки – не менше ніж 5 років.

Конструкція даху може бути пласкою або ж двоскатною. Для умов середньої смуги і для південних регіонів ми рекомендуємо теплиці з дахом зі скатами, оскільки при цьому НетХаус буде працювати набагато краще в разі сильних дощів. Бічні стіни в НетХаус робляться похилими, щоб знизити вітрове навантаження і зробити теплицю обтічною для повітря. Сітку вздовж стін прикопують на глибину 50–70 см.

Теплиця облаштовується вхідним фітозахисним коридором з подвійними дверима для надійного захисту від комах.

Основу НетХаус становлять металеві труби, встановлені на легкому стовпчиковому бетонному фундаменті. Конструкція включає в себе каркас із металевих оцинкованих чи фарбованих труб, з’єднаних сталевими оцинкованими тросами. Стійки і стовпи можуть бути виготовлені із дерева або армованого бетону. Металевий каркас обтягується фітозахисною сіткою, що захищає споруду від проникнення всередину комах-шкідників і переносників хвороб. Між собою сітка скріплюється спеціальними пластиковими кріпленнями, а для кріплення до каркасу використовуються спеціальні кліпси.

Ягідні насадження навіть у відкритому ґрунті в останні роки сильно атакують шкідники. Вони є основними переносниками вірусних інфекцій, а також сприяють ураженню рослин грибковими захворюваннями. З комахами, звісно ж, можна боротися спеціальними препаратами, але потім залишкові кількості цих отрут потрапляють в їжу людини. Тому простіше сховати рослини під сітку, аніж застосовувати отрутохімікати. Бо рослини, які вже пошкоджені вірусами, що їх переносять комахи-шкідники, вилікувати неможливо, і такі рослини гинуть, знижуючи врожайність та економічну ефективність.

Використання НетХаус захищає рослини від шкідників і проблем, які вони створюють. Істотне зменшення ураження рослин шкідниками і хворобами значно скорочує, а в деяких випадках взагалі звільняє від витрат на застосування пестицидів, що зменшує собівартість продукції і, що дуже цінується в останні роки, дозволяє отримувати екологічно чисту продукцію. На зиму сітку можна знімати, зберігати в складі і встановлювати навесні, перед висадкою розсади.

АГРОТЕХНІКА. ОБРОБІТОК ҐРУНТУ

Ґрунт обробляють звичайними сільгоспмашинами. Проводять оранку, потім ґрунт фрезують для отримання оптимальної структури. Обробка ґрунту таким чином під зиму сприяє кращому промерзанню, а отже і знезараженню, а зимові опади можуть створити в ній пристойний запас вологи. Споруди зі знятою сіткою доступні для роботи сільськогосподарської техніки, що також знижує витрати. Нарізка гряд фрезою створює добре аеровану і рівномірну структуру ґрунту й оптимальні умови для розвитку кореневої системи рослин.

Далі формують гряди і накривають мульчувальною плівкою, під якою прокладають трубки крапельного зрошення. Цю операцію можна проводити як вручну, так і механізовано. Якщо використовуються спеціальні укладальники, то крапельну трубку і мульчувальну плівку прокладають за один прохід без застосування ручної праці. Мульчувальна плівка укладається на гряди, але деякі фермери вважають за краще укладати її суцільно. Тепер не треба боротися з бур’янами. Після укладання мульчувальної плівки висаджується розсада. Урожай, який вирощують в НетХаус, продається за вищими цінами, тому що плоди ростуть якісні, без пошкоджень і, що дуже важливо, практично без застосування хімії.

Позаяк рослини у НетХаус захищені від комах, то для запилення використовують джмелів або бджіл. Наприклад, лохину можна запилювати виключно джмелями. Вони невибагливі, працелюбні і дають більш якісне запилення завдяки сильним вібраціям, які вони створюють.

Конструкція і комплектація НетХаус визначаються для кожного конкретного проєкту відповідно до вимог агротехніки, побажань замовника і з урахуванням природнокліматичних умов конкретної місцевості. НетХаус повинен бути оснащений системою крапельного зрошення і додатково системою туманоутворення, що дозволяє знижувати температуру влітку методом випарного охолодження, а також підтримувати на заданому рівні вологість повітря.

Для оптимальної подачі добрив необхідно використовувати систему фертигації з точним дозуванням добрив, мікроелементів і підтримки заданої кислотності живильного розчину. Система автоматики є обов’язковим компонентом, який оптимізує режим зрошення й інші параметри. Останнім часом, щоб повністю відмовитися від використання отрутохімікатів, активно впроваджують біологічні методи захисту рослин, що дозволяє отримувати екологічно чисту продукцію. Такий метод дуже ефективний у боротьбі з кліщами.

Такі прості й недорогі агротехнічні рішення дозволяють зробити революційний ривок у виробництві сільськогосподарської продукції. Практика показує, що гектар НетХаус рівнозначний за продуктивністю приблизно 2–5 гектарам відкритого ґрунту. Це співвідношення характеризує врожайність. Але, мабуть, ще більш важливе те, що вдається отримати екологічно чисту продукцію за значно менших витрат природних ресурсів на кілограм вирощеної продукції.

ЯКІСТЬ

Вирощена в НетХаус продукція – дуже високої якості, оскільки плоди не мають сонячних опіків, ушкоджень дощем і градом, комахами і птахами. У них також значно знижений або повністю відсутній залишковий вміст пестицидів, що зберігає здоров’я населення.

Д. О. ФІЛІПОВ, аспірант кафедри сільськогосподарських машин ТДАТУ імені Дмитра Моторного,

директор ТОВ «Полив-Сервіс»

Контакти:

ТОВ «Полив-Сервіс»

Тел.: +38 (098) 400-80-04, +38 (099) 400-80-04

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126, sad2017@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті