Nergi – енергія успіху, або Перша українська плантація актинідії

 Nergi – енергія успіху, або Перша українська плантація актинідії

Серед популярних нішевих культур цікавою і перспективною вважають актинідію. Через тендітність структури її плодів і обмежений термін зберігання ці ягоди поки що не вирощують у промислових масштабах, однак перші напрацювання в цьому напрямі вже є. Так, декілька років тому, знаючи про сприятливі погодні умови в Україні, французька компанія Primland вирішила налагодити у нашій країні виробництво актинідії торгового бренду Nergi, який належить до виду Actinidia arguta. Експериментальним майданчиком стали землі ТОВ «Чорноморський альянс», що на Одещині. Перший тестовий урожай українських ягід актинідії зібрали у 2015 році – через три роки після висадки, а 2016 року плоди актинідії вже можна було придбати в українських супермаркетах. Насадження актинідії у Біляївському районі Одеської області займають площу 23,5 га. Це перша промислова плантація актинідії, яка з’явилася в Україні.

Новозеландський науково-дослідний центр шляхом природної селекції вивів нові сорти Actinidia arguta, об’єднавши їх під брендом Nergi. У вересні 2016 року в Києві презентували ці сорти. У 2017-20 роках на кафедрі садівництва, виноградарства, біології та хімії Одеського державного аграрного університету нові сорти актинідії дослідили. Експериментальною базою були насадження актинідії у ТОВ «Чорноморський альянс».

СПОРУДЖЕННЯ ШПАЛЕРИ І ЗАХИСНОЇ СІТКИ

На плантаціях «Чорноморського альянсу» актинідію вирощували на опорах, а ряди сформували за типом шпалери «живопліт». Проміжні стовпи встановлені на відстані 8 метрів. На них навісили 5 ярусів дроту: 1-й – на висоті 30 см для краплинного зрошення; 2-й – на висоті 60 см; 3-ій – на висоті 90 см; 4-й – на висоті 130 см; 5-й (спарений) – на висоті 180 см. Для захисної сітки через кожні 8 метрів встановлені 5-метрові залізобетонні стовпи.

ПЕРЕДСАДИВНА ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ

Технологія передбачає одноразове глибоке передплантажне розпушування ґрунту, яке сприяє розпушенню ущільненого ґрунту, а також подрібненню і знищенню кореневих залишків. Плантацію орють на глибину до 40 см, актинідію висаджують через 2–3 місяці. Після підйому плантажу ґрунт необхідно задискувати по діагоналі.

Схема висадки актинідії – 5х4 м. Спосіб зрошення – краплинний. На плантації встановлена шпалера та опора. Квартал площею 16,47 га розбитий на дві клітини. У першій із них на площі 8,25 га і в другій на площі 6,12 га вирощують сорт актинідії Тахі, а в другій клітині на площі 2,1 га вирощують також сорт Ісаї. Саджанці придбані у французькому розсаднику Sofuruileg SL. Закупівля імпортних саджанців погоджена з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

ВНЕСЕННЯ ДОБРИВ

Для поліпшення родючості ґрунту і нормального росту насаджень актинідії необхідно, відповідно до результатів обстеження ґрунту, внести поверхнево органічні й мінеральні добрива в дозах, представлених у таблиці.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті