Не красиві кущі лохини, а високі врожаї

 Не красиві кущі лохини, а високі врожаї

На що варто звернути увагу, розпочинаючи вирощування лохини

Нинішній сезон став для багатьох ягідівників неабияким викликом з огляду не лише на ситуацію в країні, а й через досить низькі ціни на лохину на ринку. Утім, навіть такі «повороти» зовсім не свідчать про те, що лохиновий бізнес не може приносити суттєвого прибутку. Однак для того, щоб вирощування цієї ягоди дарувало не лише задоволення, а й фінансовий зиск, потрібно врахувати низку важливих аспектів вже під час закладання плантації лохини. Що саме потрібно знати ягідівникам-початківцям, щоб отримувати хороші результати в майбутньому, нашим читачам розповідав директор розсадника in vitro «Долина-Агро» Олег БАЗЮК.

МЕТА – ВИСОКА ПРОДУКТИВНІСТЬ

Передусім варто усвідомити головне: ви закладаєте плантацію не для того, щоб виростити красиві кущі, а щоб згодом збирати високі врожаї. Адже зважаючи, наскільки стрімко нині знизилися ціни на лохину, розуміємо, що господарство може бути прибутковим лише за умови отримання високих врожаїв. Якщо ж продуктивність низька, це може призвести до сумних наслідків у бізнесі.

Високопродуктивною можна вважати плантацію, на якій із п’яти-семирічних саджанців вдається зібрати не менше ніж 10–15 тонн ягід із гектара, і щорічна врожайність є сталою. Ще одна важлива ознака такої плантації – об’єм кореневої системи кущів. Він повинен бути не менший ніж 250 літрів, а в ідеалі становити 300, а то й 400 літрів. Об’єм кореневої системи має бути пропорційним до наземної вегетативної маси.

Звісно, за умови вирощування лохини за гідропонною системою навіть у контейнері об’ємом 25 літрів можна збирати з куща 3,5–4 кілограми ягід, а іноді й більше. Проте це особлива технологія, яка передбачає застосування надзвичайно добре збалансованої системи підживлення. У вирощуванні лохини у відкритому ґрунті визначальними є інші фактори. Один із них – правильний вибір ділянки, бо навіть найкращі саджанці зможуть продемонструвати свій потенціал лише на заздалегідь підготовленій ділянці.

ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ

Підготовку ґрунту потрібно розпочинати лише після аналізу його зразків. Підготовка ґрунту залежить від його текстури та гранулометричного складу. Під час вибору площ рН ґрунту не є визначальним. Для оптимізації цього показника за пів року до висаджування кущів на ділянку вносять сірку. Її можна вносити разом із посівом сидератів, що активізує процес окислення.

Дуже важливо забезпечити оптимальну текстуру ґрунту. Про ідеальні умови можна говорити, якщо органічний складник становить 20–40 %. Хоч багато залежить і від сорту: для північних сортів цей показник має становити 30 %, натомість для південних достатньо й 10 %. А, скажімо, для сортів із Чилі, які ростуть на піщаних ґрунтах, досить 5 % органіки. Проте в Україні вирощують в основному північні сорти або ж їхні гібриди з південними. Тому необхідно забезпечувати показники органіки саме на рівні 20–30 %. Не варто вирощувати кущі лише на суміші торфу з тирсою. З огляду на мінералізацію тирса не покращує (на відміну від щепи) текстуру ґрунту, і в результаті коренева система рослини починає гнити.

Щоб забезпечити оптимальну дренованість ґрунту, потрібно вносити тирсу та щепу. Якщо в глинисті (суглинисті) ґрунти варто додавати щепу та тирсу крупніших фракцій, то для супіщаних цілком підходить дрібна тирса з пилорам. Коли ж ідеться про торф’яні ґрунти, то попередньо проводиться їхнє вапнування, а також аерація, тобто внесення щепи чи навіть піску.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті