Натуральний аміак і традиційний фреон чи інноваційний CO2 – як заморожуть ягоди у Польщі

 Натуральний аміак і традиційний фреон чи інноваційний CO2 – як заморожуть ягоди у Польщі

Перспективність ринку свіжоморожених ягід, овочів і фруктів не викликає в експертів жодних сумнівів. Попит на таку продукцію постійно росте як серед споживачів, так і серед ріних підприємств харчової промисловості. Редакція «Ягідника» розпитала польського експерта, менеджера компанії UNIDEX Яна КАНІЮ про тренди у заморожуванні ягід.

Успіх підприємства з заморожування визначається, перш за все, двома факторами: наявністю власних ресурсів для вирощування сировини (або бездоганно налагодженою співпрацею з виробниками), а також якістю морозильного обладнання. В польській компанії Unidex до останнього питання підходять з особливою ретельністю.

Компанія Unidex заснована в 1992 році на основі багаторічного (з 1980 року) досвіду роботи в холодильній промисловості. Засновниками підприємства стали інженери – працівники заводу, які займалися виробництвом обладнання для харчової галузі. Сфера діяльності компанії – це проєктування, виробництво та встановлення тунелів для заморожування фруктів, овочів, м’яса, птиці, риби та морепродуктів.

– Наприкінці 90-х років у Польщі почали дуже активно розвиватися компанії, які спеціалізувалися на зберіганні та заморожуванні. Тоді ж працювала потужна технічна підтримка з боку Західної Європи (допомога у проєктах, постачанні обладнання, приладів і технологій, зокрема обладнання для переробки та зберігання свіжих продуктів). Зрозуміло, що в таких умовах розвивалися та набиралися досвіду і виробники морозильного обладнання. Не стали винятком працівники Unidex, які проєктують одні з кращих тунелів шокового заморожування, – розповідає Ян Канія.

Багаторічний досвід і тісна співпраця з європейськими клієнтами дозволили компанії Unidex розробити тунелі наступного покоління, в яких використовують новітні технічні та технологічні рішення, щоб гарантувати найвищу якість замороженого продукту, гігієну, безпеку, а також низькі експлуатаційні витрати.

ЯК ГАЛУЗЬ ЗАМОРОЖУВАННЯ ПРАЦЮЄ У ПОЛЬЩІ

У 2019 році спеціалісти Unidex спроєктували та запустили в роботу 23 тунелі, зокрема 3 в Україні. Серед новинок – два тунелі у Польщі, які працюватимуть на новому холодоагенті – вуглекислому газі. Аналогічний тунель з’явиться і в Україні.

– Ринок рухається, і ми готові до цих змін, – розповідає Ян Канія. – Для створення тунелів для заморожування ми обираємо і традиційні холодоагенти, як-от аміак чи фреон, але також почали тестувати техніку, яка працює на вуглекислому газі. В Польщі 85% заморожування працює на аміаку, це найстаріший природний холодоагент, він найдешевший за ціною та економний у споживанні електроенергії під час експлуатації. Популярний також і фреон, але він буває різних видів, тому спрогнозувати результат на 100% важко. Зазначу, що Україні для якісної роботи давно потрібно було б прийняти європейські закони щодо експлуатації аміаку, тоді б у виробників було набагато менше проблем. Аміак – це найбільш поширений холодоагент, який використовується в цехах із заморожування у Європі, він не впливає на утворення озонових дір і не викликає парникового ефекту.

Експерт зазначає, що у Польщі, попри її значно меншу площу, є набагато більше підприємств з виробництва заморожених ягід, фруктів та овочів, ніж в Україні. Але за умов правильного ведення бізнесу саме українці можуть відібрати у своїх сусідів чималий шмат роботи й доходів.

– Наразі у Польщі працює 150 цехів із заморожування, ми маємо 450 флюїдизаційних тунелів, і вони тільки морозять продукцію, а не займаються її вирощуванням. Я знаю лише 2-3 цехи, які мають власну сировину для заморожування, решта купують її. В Україні, попри більші площі, таких цехів можна нарахувати всього кілька десятків. Утім, кожен хто вирощує свіжі ягоди, фрукти чи овочі, хоче мати власний цех для їхнього заморожування. На мою думку, це не правильно, адже у таких господарствах традиційно це обладнання працює 3-4 тижні, а далі його робота зупиняється. Але тунелі для заморожування – дороговартісна річ, яка обов’язково має відпрацювати вкладення, тому я рекомендую розширювати сезон роботи технологічних ліній із заморожування до кількох місяців як мінімум.

РОЗДІЛЯЙ І ВОЛОДАРЮЙ

Польський експерт пояснює, що польські виробники дещо інакше підходять до заморожування ягід. Окремо працюють підприємства, що вирощують ягоди, фрукти чи овочі, й окремо – підприємства, які цю продукцію заморожують.

– Так кожен лишається експертом у своїй галузі й має роботу. Тунелі для заморожування працюють довше, й інвестиції швидше повертаються на виробництво, – резюмує Ян Канія й додає, що навіть процедуру заморожування прийнято ділити на різні категорії за ступенем складності.

– Приміром, деякі технології передбачають миття ягід, їхнє сортування і заморожування у тунелі, опісля – фасування, поставку на склад -25 °С і продаж. У деяких випадках ягоди мити не потрібно, як от малину чи лохину. Але деякі ягоди потребують дорогого обладнання для підготовки сировини, наприклад, вишні: щоб її заморозити, спочатку з неї треба вийняти кісточку. І така технологія – задоволення не з дешевих. Щоб обладнання для виймання кісточок працювало рентабельно, щороку треба морозити по 1-2 тисячі тонн вишні. Тому ми пропонуємо дешевший варіант – морозити вишню з кісточкою і виймати її потім. Так, існує технологія, яка дозволяє безпечно вийняти кісточку з вишні при температурі ягоди -8-6 °С. Це можна зробити після завершення сезону, восени.

Оптимально, коли виробники домовляються з одним підприємством, яке може надати таку послугу, або орендують техніку і проводять необхідні маніпуляції чи просто продають ягоду таким компаніям.

Загалом Польща дуже багато експортує, і це хороший бізнес. В Україні вже навчилися вирощувати якісні ягоди, але йдеться поки що лише про свіжий ринок. Я всім кажу, що завдяки наявності дешевшої робочої сили, хорошим ґрунтам та розвитку агрокультури Україна може знайти свою нішу у заморожуванні м’яких фруктів, адже ця технологія передбачає багато ручної праці, яка в Польщі стає все дорожчою.

Але щороку економічні умови змінюються, каже експерт і пояснює на прикладі малини. Нині три країни (Польща, Сербія та Чилі) заморожують найбільше малини в світі. Якщо в одній із них неврожай, то в іншій ціна на продукцію зростає, тому що потреби ринку потрібно задовольняти. А якщо врожайний рік у всіх, то ягоди важко продати з хорошим прибутком, як це було минулого року.

Тому потрібно заморожувати широкий асортимент продукції, бо щороку рентабельність переробки фруктів та ягід різна. Але Ян Канія переконаний, що за сприятливих умов українські виробники можуть навіть перегнати безліч польських компаній, що експортують заморожену продукцію.

– Сезон заморожування свіжої продукції короткий, він триває 3-4 тижні для кожного продукту, якщо ви хочете працювати й заробляти більше – розвивайте заморожування овочів, працюйте на експорт. Українці можуть створити конкуренту продукцію за більш вигідною ціною. Адже у Польщі, приміром, ми більше платимо за робочу силу, транспорт, відтак продукт виходить дорожчим. В Україні продати аналогічну сировину можна дешевше. Хоч рік на рік не завжди вгадаєш, цей бізнес – як гра, – підсумовує спеціаліст.

КОМПАКТНІ ТУНЕЛІ: 5 ПЕРЕВАГ UNIDEX

 • Невеликий розмір: тунелі для заморожування мають дуже малі габарити, але високу продуктивність. Завдяки цьому їх можна адаптувати навіть до невеликих виробничих приміщень.
 • Легке миття: конструкція тунелю дозволяє легко очистити його. Крім того, машина обладнана системою CIP (сlean in рlace), яка підтримує очищення та дезінфекцію тунелів.
 • Швидкий монтаж: монтаж тунелів відбувається на заводі Unidex, а їхнє встановлення на місці замовника триває максимум 5 днів.
 • Мобільність: компактний тунель легко зняти з лінії та транспортувати.
 • Постійний контроль процесу заморожування: тунель оснащений функцією «розумної фабрики», яка дозволить онлайн слідкувати за його роботою з будь-якої точки світу.—

Компанія Unidex має великий досвід із розробки та впровадження технологій із заморожування, її інженери надають консультації компаніям, які щойно виходять на ринок, і допомагають обрати оптимальне обладнання та спосіб заморожування.

Прості поради від Яна Канії для українських ягідників:

 1. Найголовніше – локалізація. Цех із заморожування продукції найкраще розташовувати поряд з хорошим транспортним сполученням на площі 3-5 га. Не забувайте про під’їзну дорогу, підключення води, безперебійну подачу електроенергії та інших необхідних ресурсів. Найкраще будувати підприємство у тій місцевості, де вас зможуть забезпечити сировиною для роботи.
 2. Продумайте проєкт «від і до»: які холодоагенти ви хотіли б використовувати, які потужності охопити, як довго працювати в сезон. Плануйте перспективи цеху не на 2-5 років, а на 10-15 з умовою розширення виробництва.
 3. Для малого цеху, який має один тунель, потрібно передбачити, що у майбутньому буде другий. У Польщі підприємства, які мають 2-3 тунелі та заморожують 5-10 тис. тонн продукції на рік, потребують складів на 2-3 тис. тонн.
 4. Для якісного заморожування фруктів і ягід відразу варто розглядати хороші флюїдизаційні тунелі, які зараз використовують у всьому світі. Частину продукції заморожують і статичним методом, але це стосується невеликих потужностей, і виробник отримує продукцію нижчої якості.
 5. Потрібно так налагодити процес, щоб після заморожування ягід можна було заморожувати фрукти й овочі, які не вимагають особливої підготовки для цього. Тому виділяємо різні види сировини за складністю заморожування:
  1. сировина, яку треба тільки помити і сортувати, наприклад малина, аґрус;
  2. сировина, яку треба помити, сортувати і нарізати, наприклад яблука, перець, цибуля;
  3. сировина, яку треба помити, сортувати, нарізати і ще бланшувати, наприклад брокколі, морква, зелений горошок, цвітна капуста.

Компанія Unidex має готові проєкти цехів із заморожування, які передбачені для різних обсягів. Всіх зацікавлених цією діяльністю запрошуємо зв’язатися з нами і разом обговорити концепції.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *