Накопичення і розподіл позитивних температур – один з основних факторів урожайності суниці садової

 Накопичення і розподіл позитивних температур – один з основних факторів урожайності суниці садової

За допомогою впровадження спеціальної агроплатформи як основного елементу сучасних новітніх технологій проведені дослідження впливу накопичення та розподілу позитивних температур у відповідні періоди росту і розвитку суниці садової. Встановлено та визначено суму позитивних температур у розрізі кожної фази і хвилі плодоношення та розподіл позитивних температур на кожну фазу росту рослин суниці в період їхньої вегетації. Визначено врожайність суниці садової залежно від сортових особливостей, накопичення і розподілу позитивних температур.

Кожне фермерське господарство прагне вирощувати якісну продукцію, яка матиме попит не лише на внутрішньому ринку, але й за межами країни. Проте нині експортувати власну продукцію можна лише через об’єднання (кооперації) виробників, з метою формування експортних партій.

Таким чином, всі вищезазначені заходи та нововведення виведуть виробництво плодово-ягідної галузі на новий шлях інтенсифікації, що сприяє суттєвому зниженню собівартості продукції, підвищенню її якості та продуктивності, наближеної до потенційних характеристик культури з одиниці площі, зростанню попиту і конкурентної спроможності продукції від українського виробника.

 Польові дослідження проводили у сезонах 2016–2020 років на полях Ягідного кластеру «Агровесна», що в Макарівському районі Київської області. На виробничій ділянці розміщувалися насадження суниці садової сорту нейтрального дня Сан Андреас. Насадження були першого, другого та третього років життя і плодоношення. Схема посадки 1,5 м (між грядами) на 0,3–0,4 м, технологія – класична для цієї культури, а саме: вирощування суниці садової на грядах із використанням плівки та крапельної стрічки зі штучним поливом. Площа дослідної ділянки – 40 000 м2.

Вивчаючи фактори, які напряму впливають на стан рослин, можна відмітити основні з них (температура ґрунту і повітря, вологість ґрунту і повітря, а також швидкість вітру), які сукупно формують відповідні умови росту й розвитку рослин. Для кожної культури, яку вирощують у відкритому ґрунті, надважливі показники температури повітря. Для суниці садової вони також відіграють особливо важливу роль, адже позитивні температури та їхня сумарна кількість дають можливість сформувати відповідну вегетативну масу, отримати достатню кількість генеративних органів, розпочати і закінчити хвилі плодоношення, отримати повноцінний урожай.

Аналізуючи проходження вегетативних фаз росту рослин суниці садової сорту Сан-Андреас, можна відмітити таке. Для отримання трьох повноцінних хвиль плодоношення відповідних ремонтантних сортів суниці садової необхідно накопичити позитивних температур не менш як 3500 градусів (рис. 1).

При цьому для проходження кожної з плодоносних хвиль сума позитивних температур повинна становити не менше ніж 1200–1400 °С. Також потрібно враховувати певний розподіл суми позитивних температур між хвилями вегетації, що залежить від року вирощування і часу висадки розсади.

Більш тривалою з сумою позитивних температур у межах 2000 °С була перша хвиля плодоношення суниці садової, яка висаджена навесні розсадою фріго. При цьому третя хвиля плодоношення цієї суниці була короткою і малопродуктивною, позаяк на її проходження не вистачало відповідної суми позитивних температур.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: ++38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті