Найважливіші заходи з догляду за садом влітку

 Найважливіші заходи з догляду за садом влітку

Перша половина літа – відповідальний період у проведенні захисних заходів у саду. Стійка тепла погода пожвавлює розвиток збудників хвороб і шкідників дерев і кущів. І лише своєчасні заходи запобігають втраті врожаю садової продукції.

У деяких регіонах України дерева яблуні і груші ще й досі цвітуть. Під час цвітіння дуже важливо захистити дерева від первинного зараження бактеріальним опіком, найнебезпечнішого захворювання плодових культур. Для запобігання зараження необхідно провести обприскування дерев препаратом Фітолавін (20 мл/10 літрів води або 2 л/га). Після завершення цвітіння дерев, особливо коли волога погода (дощ, туман, роса), таку обробку потрібно повторити з інтервалом 7–10 днів. Крім того, ці обробки важливі і для захисту плодових дерев від парші.

У червні важливо захистити і молоді пагони від бактеріального опіку. Збудник захворювання спочатку вражає верхівкове листя. Симптоми захворювання – почервоніння або почорніння наймолодших листочків. Інфекція миттєво просувається по провідних судинах у більш старі пагони та гілки. І в результаті вже наприкінці червня на яблуні та груші з’являються засохлі молоді пагони, а нерідко і засохлі 2–3-річні пагони з плодами, що в’януть, і навіть засохлі великі гілки. У цей період ви можете спостерігати загибель молодих дерев, нерідко недавно посаджених.

В умовах масового розвитку бактеріозу необхідно захистити плоди та листя яблуні і груші від грибкових захворювань. Запобігти розвитку грибкових хвороб важливо своєчасною (на початку червня) обробкою мідьвмісним препаратом Нордокс 75. За вологої погоди обробку проти комплексу хвороб слід повторити через 8–12 днів.

Смородина, аґрус. Відразу після цвітіння та через 2 тижні проти комплексу хвороб слід провести обробку Фармайодом. Малину і суницю перед цвітінням слід обробити проти комплексу хвороб, застосувавши Нордокс 75 або Фармайод. Обробка Фармайодом сприяє запобіганню сірої гнилі на суниці.

Виноград. Бактеріальний рак – одне з найважчих захворювань винограду. Характерною його ознакою є шорсткі пухлини зернистої структури. Спочатку вони блідо-жовті і м’які, але з часом темніють, стають твердими та руйнуються. Пухлини утворюються як на корені, так і на надземній частині лози. Бактеріальний рак стає видно на кущі десь у середині вегетації, він швидко збільшується в розмірах, іноді розростаючись до 15 см і більше в діаметрі.

Бактеріальний рак знижує врожайність та смакові властивості винограду. Заражені кущі менш морозо- та посухостійкі. Захворювання проникає в організм виноградного куща через уражений ґрунт, через травми від обрізки та інші порушення цілісності рослини.

Лікування і збереження винограду зводиться до обрізання лози до здорової тканини. Зріз дезінфікують 10 % розчином Фармайоду. Для профілактики хвороб корисним буде обприскування кущів мідьвмісним препаратом Нордокс 75 (10–15 г на 10 л води або 1,5 л/га), 0,05% розчином Фармайоду (5 мл на 10 л води). Ефективна і антибактеріальна терапія для лікування і попередження бактеріального раку. Застосовують препарати Фітолавін (2 л/га) та Фітоплазмін (2 л/га) по черзі з інтервалом два тижні.

Через 5–7 днів після обробки Фітолавіном, Фітоплазміном, Фармайодом бажано проводити об- робки біопрепаратами, що містять живі мікроорганізми.

Часто використовують у садівництві фунгіциди, діючими речовинами яких є мідь. Компанія «Родоніт Агро» пропонує природний мідьвмісний фунгіцид/бактерицид, відомий у всьому світі завдяки високій стійкості та ефективності при несприятливих погодних умовах, – Нордокс 75.

На сучасному ринку Нордокс 75 – це найбільш концентрований мідьвмісний препарат, оскільки він містить 750 г чистої біологічно активної міді в 1 кг препарату.

Іони міді, які вивільняються після потрапляння на поверхню рослин, поглинають мікроорганізми. Це призводить до порушення обміну речовин патогенів через пригнічення ферментативних реакцій. Із поверхні рослин частинки міді вивільняються повільно, тому захист плодових рослин від грибкових і бактеріальних інфекцій пролонгується. Препарат має низьку фітотоксичність, високу адгезію та ефективність навіть за несприятливих погодних умов. Нордокс зберігає ефективність навіть в умовах сильних дощів, що актуально у нинішній період кліматичних змін. Дієвими є навіть низькі дози засобу, тож, застосовуючи його, можна суттєво заощадити.

Нордокс можна використовувати в органічному рослинництві, оскільки він відповідає міжнародному сертифікату OMRI (Інститут органічних матеріалів).

Застосування продукції, що належать до списку OMRI, дозволяє підприємствам отримати сертифікат органічного виробництва. Для обробки 1 гектара плодових насаджень потрібно 1 кг Нордоксу. Для приватних господарств норма витрати становить 10– 15 г на 10 л води (витрата робочого розчину – 2–5 л на одне дерево).

Початок літа – найкраща пора для застосування стимуляторів росту та антистресантів. Незамінним у саду для досвідчених садівників стане стимулятор росту для плодових дерев Зеребра Агро.

Цей стимулятор унікальний тим, що патогенні бактерії та гриби не виробляють резистентності до нього.

Із цим препаратом можна впевнено проводити профілактику та боротьбу з хворобами рослин навіть на фоні постійної мутації їхніх збудників.

Зеребра Агро двічі економить кошти. По-перше, завдяки зменшенню норми застосування хімічних фунгіцидів до нижньої межі, рекомендованої виробником, зі збереженням ефективності максимальної норми. По-друге, завдяки зниженню норми фунгіцидів у наступних обробках або відмові від подальших обробок через пролонгацію дії фунгіцидів та нормалізації стану рослин.

Зеребра Агро – це універсальний препарат, під час застосування якого підвищується зав’язування плодів, знижується ураженість хворобами, підвищується стійкість рослин до несприятливих факторів (зокрема посухи); підвищується кількість продуктивних стебел на квадратний метр.

Обробляти дерева препаратом Зеребра Агро рекомендують тричі: обприскування у фазі рожевого бутона – 250 мл/га, у фазі плоду «волоський горіх» – 250 мл/га, через 15–20 днів після другої обробки – 250 мл/га.

Ще один стимулятор росту від компанії «Родоніт Агро», найвідоміший на аграрному ринку України стимулятор росту (у продажу майже 20 років) – Лігногумат.

Лігногумат – це провідник живлення, антистресант, стимулятор і вкорінювач. Він вигідно відрізняється від інших гуматів тим, що є найбільш концентрованим серед них.

Препарат підвищує стресостійкість плодових культур та збільшує їхню врожайність. За умови застосування Лігногумату на плодових культурах поліпшується посухостійкість, підвищується товарність продукції (збільшення вирівняності й інтенсивності забарвлення плодів) та поліпшується якість продукції (підвищення вмісту цукрів в плодах та зниження кислотності).

Препарат застосовується на різних стадіях вирощування рослин та у різний спосіб – крапельний полив, полив під корінь та позакореневе підживлення.

При позакореневих обробках рослин норма витрати препарату становить 150 г Лігногумату марок А, АМ або 0,45 л марок Б, БМ на гектар за витрати робочого розчину 200– 300 л/га і 900 г марок А, АМ або 2,25 л марок Б, БМ на гектар за витрати робочого розчину 800–1200 л/га. Кратність обробок: 3–7 разів за сезон. Також (під час численних позакореневих обробок ЗЗР рекомендовано щоразу додавати Лігногумат (50 г/га) у кожну обробку для зниження хімічного навантаження на рослини).

Важливими для саду є також підживлення. Потреби рослин у поживних речовинах значно змінюються в залежності від фази розвитку. Так, на початку вегетації дерева особливо сильно мають потребу в азоті. У момент цвітіння й утворення зав’язі їм потрібні фосфор, бор і цинк. А потреба в калії зростає до моменту дозрівання плодів і підготовки до наступного сезону.

Забезпечити збалансоване живлення насаджень допоможе мінеральне добриво для корекції дефіциту міді й цинку ВЕРНО FG Cu30 + Zn30.

Дефіцит цих елементів на відповідних фазах розвитку рослини призводить до зниження врожаю і робить рослину вразливішою до хвороб.

Цинк важливий для стабільності клітинних мембран та ефективності запилення. Достатня кількість міді необхідна для формування квітів і насіння. Застосування продукту дає змогу повністю забезпечити потребу рослини у цих мікроелементах.

Оскільки мідь має ще й фунгіцидну дію, застосування препарату дає змогу захистити рослину від низки захворювань та скоротити кількість обробок фунгіцидами. Як наслідок, період ефективного захисту може тривати до 2 тижнів. Верно застосовують для профілактики хлорозу, він поліпшує стійкість рослин до посухи, спеки і заморозків. Для обробки 1 га насаджень потрібно 0,5–1,0 кг препарату.

Любіть свій сад, правильно доглядайте і вчасно проводьте всі необхідні роботи. Тоді він буде цвісти і рясно плодоносити на радість усім.

Олег ДУБИНА, провідний спеціаліст компанії «Родоніт Агро»

Адреса: 02091, м.Київ, вул.Харківське шосе, 144 В

e-mail: info@rodonit-agro.com.ua, тел.: 380 044 499 50 49

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті