В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Надійний захист ваших ягід

Ефективні біологічні рішення від компанії БТУ-ЦЕНТР
Період весни та першої половини літа у ягідних насадженнях характеризується інтенсивним наростанням як вегетативної маси, так і цвітінням, утворенням плодів, їхнім формуванням та дозріванням. Забезпечення у цей період якісного живлення та захисту від шкідників і хвороб – запорука отримання врожаю не лише поточного року, а й закладання хорошого потенціалу на перспективу, тож варто вміло використовувати засоби як живлення, так і захисту рослин від компанії БТУ-ЦЕНТР.
ПОСИЛЮЄМО ТА ЗАХИЩАЄМО КОРЕНІ ВІД ХВОРОБ
У ягідних культур коренева система поверхнева, тому при їх вирощуванні особлива увага приділяється стану ґрунту. Існує пряма залежність: будуть у повну силу працювати корені – у доброму стані буде надземна частина рослин; буде здорова рослина – вона повною мірою плодоноситиме здоровими і якісними плодами.
На новостворених насадженнях для швидкого відновлення коренів після пересаджування рослин, стимуляції утворення кореневої системи та її нормального функціонування спеціалісти БТУ-ЦЕНТР рекомендують застосовувати ХЕЛПРОСТ® – УКОРІНЮВАЧ за норми 1–3 л/га, залежно від розміру кореневої системи. Кратність обробки – 3–4 рази з інтервалом у 12–15 днів.
У насадженнях суниці, лохини та інколи і на малинних плантаціях інтенсивно використовується плівка, під якою при підвищенні температури та поливі може відбуватися поширення фітопатогенних організмів та ураження коренів рослин небезпечними збудниками хвороб. Це фітофторозна, вертицильозна та фузаріозна кореневі гнилі, які частіше всього можуть проявлятися в насадженнях суниці, особливо на важких ґрунтах. Для пригнічення ґрунтових фітопатогенів та покращення загального фітосанітарного стану ґрунту ефективним заходом є внесення в період підготовки площі під садіння та фертигації у вже існуючих насадженнях біопрепаратів ЕКОСТЕРН® ТРИХОДЕРМА (2 л/га).
Також добре зарекомендував себе проти кореневих гнилей та інших збудників хвороб комплексний біофунгіцид МІКОХЕЛП® (2 л/га). Періодичність внесення цих препаратів часто залежить від ґрунтових умов вирощування культури та поширення фітопатогенів у ґрунті і може варіюватися від 1–2, а подекуди навіть і до 3–4 разів за сезон.
На суничних плантаціях для захисту від кореневої та прикореневої форми білої гнилі необхідно також вносити біологічний фунгіцид СКЛЕРОЦИД® у нормі 1–3 л/га.

УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ
При підготовці площі під посадку вказані препарати вносяться у ґрунт під основний обробіток – їх слід обов’язково заробити впродовж однієї доби після обприскування, глибина заробки в ґрунт – не менше 5 см. В існуючих насадженнях препарати вносять через крапельне зрошення упродовж вегетації. Для підвищення ефективності внесення препаратів слід проводити або ж у вологий ґрунт відразу, або попередньо пролити водою 10–15 % поливної норми. Після внесення препаратів обов’язково пролити ще 10–15 % поливної норми чистої води. Усі препарати можна змішувати без втрати ними властивостей, проте не рекомендується змішувати, наприклад біологічний інсектицид МЕТАВАЙТ® із фунгіцидами, що містять гриб Trichoderma.
ОПТИМІЗУЄМО КОРЕНЕВЕ ЖИВЛЕННЯ
Значна роль відводиться біопрепаратам для оптимізації кореневого живлення рослин. Для мобілізації фосфору та калію з нерозчинних сполук, фіксації азоту та підвищення ефективності використання мінеральних добрив використовується ґрунтове біодобриво ГРАУНДФІКС® у нормі 3–5 л/га 1–2 рази за сезон.
Для покращення живлення рослин на ґрунтах, що мають низький вміст органічної речовини, супіщаних, дерново-підзолистих, варто додавати добриво на основі гумату калію ГУМІФРЕНД® у нормі 1 л/ га. Продукт містить у своєму складі 120 г/л калійних солей гумінових та фульвокислот, комплекс корисних мікроорганізмів, мікроелементів та біологічно активних речовин, що в комплексі позитивно впливає на мікробіологічну діяльність ґрунту та стимулює розвиток потужної кореневої системи рослин.
ЯК ЗАХИСТИТИ РОСЛИНУ В ПЕРІОД ЦВІТІННЯ
Ягідні культури – суниця, лохина, ожина, малина літнього строку дозрівання – почали або ще будуть квітувати, і цей період досить розтягнутий у часі. Під час цвітіння садівникам активно допомагають корисні комахи (окрім природних) бджоли, джмелі та осмії. Тому в цей період не рекомендується застосовувати хімічні препарати, щоб не нашкодити комахам, але в той же час шкідники теж не чекатимуть і будуть пошкоджувати квіти. А якщо підуть затяжні дощі та буде підвищена вологість повітря, то молоді незахищені квіти стануть відкритими воротами для патогенів. Саме тому в період цвітіння ефективно застосувати бакову суміші препаратів, зокрема:
- від хвороб – ФІТОЦИД® у нормі 2 л/га;
- від шкідників – БІТОКСИБАЦИЛІН-БТУ® у нормі 7 л/га;
- для зміцнення рослин – ОРГАНІК БАЛАНС® у нормі 1 л/га;
- біоприлипач ЛИПОСАМ® у нормі 1 л/га.
Цей комплекс препаратів захищає від збудників хвороб і шкідників, а також стимулює ріст і розвиток рослин, підвищує їхню стійкість до несприятливих факторів та фітопатогенів.
Листок малини, пошкоджений іржею Малинова листовійка пошкоджує верхівки пагонів
ФОРМУЄМО ЯКІСНІ ПЛОДИ
Для покращення зав’язування плодів та стимулювання ростових процесів до бакової суміші варто додавати компоненти, що необхідні для рослин у цей період: ХЕЛПРОСТ® БОР (1–2 л/га) та ХЕЛПРОСТ® ЗАВ’ЯЗЬ (1–2 л/га), а з початком фази формування ягід – ХЕЛПРОСТ® КАЛЬЦІЙ (1–2 л/га). Для ремонтантної малини, яка ще не квітує, а тільки набирає сил та інтенсивно наростає також підійде суміш препаратів ФІТОЦИД® (2 л/га), АКТОВЕРМ ФОРМУЛА® (5 л/га), ОРГАНІК БАЛАНС® (1–2 л/га), ЛИПОСАМ® (1 л/га) та ХЕЛПРОСТ® РІСТ (2–3 л/га).
А для недопущення поширення хвороб у наступні періоди вирощування доцільно чергувати препарати на основі бактерій Bacillus subtilis ФІТОЦИД® (1,5–2 л/га) та ФІТОХЕЛП® (1–1,5 л/га) з препаратом МІКОХЕЛП® (1,5–2 л/га).
Отже, біологічні рішення від компанії БТУ-ЦЕНТР здатні підтримати ягідні насадження на кожному із етапів розвитку та дати стимул для формування здорового та якісного урожаю. До того ж, усі вище вказані препарати сертифіковані для органічного виробництва, тому їх спокійно можна використовувати протягом усього вегетаційного періоду рослин.

ВАЖЛИВІ УМОВИ ПРАВИЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ БІОПРЕПАРАТІВ
Обприскування надземної частини рослин впродовж вегетації також має певні особливості в залежності від культури. Важливо запам’ятати, що біологічні препарати використовуються профілактично на попередження розвитку хвороб та появи шкідників. Адже мікроорганізми біопрепаратів розвиваються за тих же умов, що фітопатогени і шкідники, тому на момент їх появи на органах рослин там уже повинні бути природні «вороги», які є у складі препаратів.
За сприятливих умов – температура у межах +5–35 °С для біофунгуцидів та +10–35 °С для біоінсектицидів, оптимальної вологості від 20 до 70 % – препарати починають діяти через 2–3 дні після внесення. До слова, оптимальний рН – 5,5–7, при граничних – 4–8. Обробки надземної частини рекомендується проводити у хмарну безвітряну погоду або ж вранці чи ввечері.
Володимир СІЛЕНКО, керівник напрямку садівництва БТУ-ЦЕНТР, канд. с.-г. наук,
Іван МАКОВКІН, агроном із захисту, консультант напрямку садівництва
Контакти:
БТУ-ЦЕНТР, тел.: 0-800-301-900

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!