На передовій галузі. Асоціація «Ягідництво України» відзначила триріччя своєї діяльності

 На передовій галузі. Асоціація «Ягідництво України» відзначила триріччя своєї діяльності

Команда АЯУ святкувала день народження Асоціації 1 серпня у вузькому колі друзів та членів об’єднання. Зібратись, як завжди, у травні великим загалом завадив карантин. Проте святкового настрою він украсти не зміг, адже представники Асоціації звикли долати всі труднощі на своєму шляху й досягати амбітних цілей. Саме ці властивості дозволили три роки тому заснувати галузеву асоціацію, об’єднати всіх гравців ягідного сектора навколо спільних ідей.

У політиці останнім часом стало мейнстримом підсумовувати досягнення посадовців за 100 днів чи рік діяльності. Переймаємо цю естафету й підсумуємо, чого вдалося досягнути Асоціації за цей час. Щоб продемонструвати на практиці, що виконувати свої обіцянки – можливо і що йти вперед та досягати поставлених цілей, перевершуючи себе – це реальність, яку створюють закохані у свою справу люди. 

Від ідеї – до рушія розвитку

Асоціація народилась у вигляді ідеї, що втілилася в життя 2018 року на зустрічі провідних ягідних господарств країни. На той час галузь була вже сформована, збільшувалася кількість продукції. Потрібно було працювати над новими стандартами якості, підвищувати рівень професійності галузі. Виникла потреба у врегулюванні правових та законодавчих моментів, необхідність створювати сильний бренд вітчизняної продукції та формувати репутацію. Як відповідь на ці виклики з’явилася Громадська Спілка «Інноваційне фермерство та кооперація». 

– Звісно, труднощів за ці три роки було чимало. Це пов’язано з низкою проблем: змінюються реалії, влада, вимоги, клімат тощо, – згадує президент Асоціації «Ягідництво України» Ірина КУХТІНА. – Сьогодні, щоб просто стояти на місці, ти вже маєш бігти щосили. Але наша мета – не просто бігти, але й чітко розуміти, в якому напрямку. Для цього необхідно мати певні цілі, розуміти, чого саме ти прагнеш. Наша діяльність доволі різнобічна, але зрештою мета одна – активний розвиток ягідного сектора України. 

І ця мета формується з низки важливих складових, над якими команда Асоціації працює щодня. Стратегія step by step дозволила втілити в життя проєкти, що спочатку здавалися надто амбітними. Без перебільшення, об’єднанню є чим пишатися за три роки роботи. Члени Асоціації відвідали чимало міжнародних виставок, представляли Україну на провідних заходах світу. Серйозним здобутком стало відкриття Центру фермерських компетенцій. Гарною традицією є проведення власних успішних заходів різноманітного формату і напрямку: від невеликих локальних тренінгів до міжнародних форумів, які збирали понад 300 гостей з майже 40 країн світу. 

– Асоціація дає нам дуже великий багаж всіляких новинок ринку, знань та досвіду. Таким чином ми дізнаємося про зміни специфікації, як потрібно правильно сертифікувати господарство, щоб вийти на міжнародний ринок і не мати потім претензій від компаній-імпортерів. Адже в АЯУ працюють професіонали. Завдяки проєкту організовуються не просто візити на кращі галузеві виставки, а й стенди української делегації. Навіть у період пандемії Асоціація не залишила спільноту без уваги: нас запрошують на онлайн-виставки, вебінари, навчають, як працювати в теперішніх умовах, – ділиться думками Руслана КИСЛЮК, менеджер з експорту компанії «Тріада МК». – Моє завдання – достойно продати продукцію нашого підприємства за кордон. Завдяки Асоціації ми це і робимо, вони навіть допомагають знаходити партнерів. Тож бажаємо, щоб команда не втрачала цю енергію, іскорку, завдяки якій ми всі розвиваємося!

Тенденція розрізненості між виробниками залишається позаду

Ще кілька років тому можна було почути, що українські господарства дуже відокремлені. Але сьогодні ми бачимо, як члени Асоціації об’єднуються в кооперативи, стаючи взірцем для інших. Команді АЯУ з року в рік вдається допомагати знаходити спільну мову все більшій кількості компаній, приводити їхні інтереси до спільного знаменника.

– Виробники все більше визнають той факт, що, як то кажуть, гуртом і батька легше бити. Вони розуміють: є багато ситуацій, в яких набагато вигідніше бути не конкурентами, а партнерами, спільниками. Влада ніколи не почує одного фермера, але вимушена буде брати до уваги вимоги від групи, до якої входить більшість виробників сектора. І це лише один із прикладів, – резюмує Ірина Кухтіна. – Ми бачимо, як наші компанії працюють на спільному стенді на міжнародних виставках. Як вони підтримують одне одного, допомагають. Адже розуміють, що вони, перш за все, обличчя всієї країни, формують імідж України на міжнародній арені, а від цього надалі буде залежати й зацікавленість закордонних партнерів.

Однією з найголовніших своїх місій Асоціація бачить посередництво між гравцями галузі, передусім виробниками та представниками влади. Команда АЯУ прагне, щоб влада дослухалася до фермерів, розуміла їхні потреби, усвідомлювала реалії виробників ягід. Відповідно, виходячи з цього, щоб вона приймала законопроєкти, нормативи та інші рішення. 

– Членство в Асоціації надає багато переваг. Наприклад, отримуємо швидкий огляд змін у законодавстві, ми якраз займаємося питанням компенсацій. Це також юридична підтримка, можливість дізнатися про нові державні програми та умови участі в них, – підкреслює Олексій ПРОКОПЧИК, представник СВК «Ягідки». – В об’єднанні легше досягати своїх цілей, оскільки з окремими виробниками в урядових кабінетах розмовляти ніхто не буде. Інша справа – гуртом, тому це можливість бути почутими. Адже сьогодні серед нас – виробники ягідної продукції, переробники, постачальники матеріалів і техніки, розсадники. Тож бажаємо команді АЯУ процвітання, успіхів та нових членів!

Попереду ще багато роботи

Все нові виклики постають перед українськими ягідівниками на шляху розбудови галузі. Останніми роками спостерігаються кліматичні зміни, й щороку ризики втрати значної частки врожаю через погодні негаразди тільки збільшуються. Крім того, посилення вимог до якості продукції, упаковки, фасування тощо вже також доволі стало закріпилось і в Україні. Ці та інші тенденції команда Асоціації обговорює на своїх заходах, пояснює, що потрібно рухатися вперед та в якому саме напрямку.

І результати вражають: українські господарства не просто навчилися вирощувати якісну ягоду, вони впроваджують сучасні сорти, інноваційні технології та подекуди роблять це першими в Європі. Той шлях у ягідництві, який наші сусіди проходили десятиліттями, вітчизняні фермери долають за роки. Проте Асоціація має ще багато цілей. Головна з них – зробити все можливе, аби Україна посіла гідне місце на міжнародній арені й укріпила свої позиції як надійний постачальник якісних ягід та фруктів. І українські ягідівники мають у цьому чимало однодумців, а це міжнародні організації і партнери, провідні експерти тощо.

– Асоціація сильно підтримує українських виробників ягід на шляху до міжнародних ринків, зокрема проводить різноманітні заходи, тренінги, залучає компанії до участі у провідних виставках. Так, ми двічі були на FRUIT LOGISTICA у Берліні. Звісно, моментальних результатів не буває, однак ми досягли певних домовленостей з покупцями і цього року почали експортувати нашу лохину, – ділиться досвідом Олег ВОРОБЙОВ, засновник компанії «Грасс Авеню» (StarBerries).

За лаштунками амбітних проєктів та заходів стоїть злагоджена команда Асоціації, яка приймала щирі вітання від гостей під час святкування річниці АЯУ. 

– Я можу сміливо сказати, що пишаюся своєю командою! У нас суто жіночий колектив, який, я впевнена, може розвінчати всі міфи на цю тему, – задоволено усміхається, констатуючи цей факт, Ірина Кухтіна. – Кожна з дівчат – професіонал у своїй сфері з багаторічним досвідом, в тому числі й на керівних посадах.

Це своєрідна маленька модель ідеальної держави, коли ти в будь-якій точці світу відчуваєш потужну підтримку та гордість бути її частиною. Коли за твоєю спиною – вся країна, де колеги – не конкуренти, а професіонали, готові надати пораду та підставити плече!

Більше корисних матеріалів читайте в друкованому номері журналу.
Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті