На Харківщині запустили органічне господарство повного циклу

 На Харківщині запустили органічне господарство повного циклу

Садівнича галузь України нині прогресує. Мова не лише про збільшення площ під ягодами та фруктами, а й про більш виважений підхід до цієї справи. Майбутні виробники спочатку детально вивчають галузь, ринок і досвід колег, будують стратегію та бізнес-плани. Так на Харківщині розвивається й активно нарощує обсяги молоде підприємство повного циклу «Диво-ягода». Тут вирощують органічну малину і суницю садову, сортують та заморожують ягоду з прицілом на експорт до ЄС. Вони узяли до уваги та не побоялися нещодавнього негативного досвіду з перевиробництвом малини і критичним падінням ціни. В той час як багато хто з ягідівників просто викорчовував плантації малини, тут у 2018 році заснували господарство. Кажуть, напрям може бути перспективним за декількох основних умов: органічна ягода , заморожування та великі обсяги продукції.

ТОВ «Диво-ягода» розташоване в селі Дружба Красноградського району Харківської області. Господарство створене на цілинних землях і вже з січня 2019 року отримало сертифікацію як виробник органічної продукції, згодом і сертифікат «Органік Стандарт» на переробку та зберігання органічної ягоди.

ЧИ НЕ РОЗЧАРУВАЛИСЯ ВИРОБНИКИ В ОРГАНІЧНІЙ ТЕХНОЛОГІЇ?

– Перед запуском підприємства протягом року я відвідував галузеві заходи, їздив у ягідні господарства, словом, детально вивчав тему, – розповідає директор ТОВ «Диво-ягода» Віталій ВАСИЛЬЄВ. – Здебільшого інформація подається в позитивному руслі, на практиці ж ми зіткнулися з труднощами, з мінливою кон’юнктурою ринку. Але від початку будували бізнес-модель саме навколо органічного напрямку, який і розвиваємо. У 2019 році, згідно з планом, побудували комплекс із заморожування ягоди, що охоплює етапи охолодження, заморожування, сортування та зберігання. Ми розуміли, що заморожена органічна ягода – експортний продукт, попит на який існує за кордоном. Звісно, у процесі становлення ми випробували різні напрями збуту, зокрема свіжий внутрішній ринок, ритейл. Щороку якісь обсяги ягід продаємо у свіжому вигляді, залежно від цінової політики та фінансової складової підприємства.

Перспектива органічного вирощування малини в Україні існує для виробників хоча б середнього розміру враховуючи нашу бізнес-модель, продовжує Віталій Васильєв. Важливий нюанс, із яким стикається кожен виробник органічної ягоди, – низька врожайність, якщо порівнювати, наприклад, з конвекційним вирощуванням. З цим фактором не можна нічого вдіяти, адже сертифікація включає суворий контроль, використовувати можна лише допустимі для органічного землеробства препарати, сертифікат потрібно постійно підтверджувати. І це добре, бо ці заходи захищають органічного виробника. Можливе рішення – виробляти великі обсяги продукції та ставати більш привабливим для потенційних покупців, звідси й може формуватися рентабельність господарства. Якщо маєш маленький ягідник, говорити про прибуток в органіці складно.

Плантації «Диво-ягоди» починалися з 8 га ремонтантної малини та 1 га суниці садової. Сьогодні тут уже збирають врожай з 16 га малинника і 2 га суниць. Для ремонтантної малини обов’язкове встановлення капітальної шпалери на другий рік. Суницю ж саджають на гряді висотою близько 20 см, вкритій чорною плівкою.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті