В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Місце, де «народжуються» саджанці

Як у лабораторії групи компаній in-vitro Kusibab вирощують садивний матеріал, що має попит у всьому світі
Садивний матеріал від польської компанії Plantin вже випробуваний і часом, і визнанням величезної кількості клієнтів. Досконалість процесу на всіх етапах вирощування саджанців дає змогу отримати високоякісну продукцію, яку нині експортують до різних країн в усіх куточках світу. Зараз три розсадники та лабораторія – успішний родинний бізнес – група компаній іn-vitro Kusibab, що розвивається, поступово розширює асортимент продукції та експортні кордони. Тож під час екскурсії лабораторією для розмноження рослин методом іn-vitro, яку провела її завідувачка Джоанна РАДОШ під час візиту засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерини КОНЄВОЇ на підприємство, було продемонстровано, що поступовий розвиток виробництва та впровадження найновіших технологій є запорукою успіху й поступу.
БЕЗ ВІРУСІВ, ХВОРОБ І З ДОТРИМАННЯМ ТЕХНОЛОГІЙ
Джоанна Радош працює у лабораторії вже близько дев’ятнадцяти років – майже половину всього періоду сорокарічної історії компанії. Розповідає, що її шлях до керівництва лабораторією був поступовим: протягом років встигла пропрацювати майже на кожній із посад у цьому закладі.
– Ось це і є наша лабораторія, – пані Джоанна запрошує нас до приміщення, де «народжуються» мільйони саджанців, котрі згодом вирушають до різних куточків нашої планети – від Австралії до Норвегії. У приміщенні лабораторії – величезна кількість стерильних пластикових ємностей із мікроклонами, у яких і виростають майбутні саджанці. – У цьому відділі розпочинається увесь процес. Наші працівниці відбирають матеріал із нестерильних культур і впроваджують його у стерильні умови. Тут працюють із матеріалом лохини, жимолості та інших культур – усього асортименту видів рослин, які вирощує наша фірма. Рослини для подальшого розмноження також беремо з нашого маточника, де увесь матеріал повністю перевірений на наявність вірусів, грибків та низки хвороб зі списку тих захворювань, яких необхідно уникати при розмноженні in vitro, – зазначає завідувачка лабораторії.
Як правило, для такого типу розмноження з рослини відбирають верхівкову або бічну меристему, ізолюючи її в спеціальне середовище. Ємності з рослинами встановлюють на спеціальні стелажі. Подальше завдання персоналу лабораторії – стабілізувати культури, після чого їх спрямовують на наступний етап розмноження іn-vitro.
– Тут у нас щойно висаджені саджанці малини. Щоправда, поки що на малину вони ще мало схожі… Ця культура нині є другою за популярністю після лохини. Також розмножуємо багато рододендронів, азалії. Дещо меншим, але сталим є попит на жимолость та ожину. Вирощуємо й невелику кількість посадкового матеріалу ірги вільхолистої. А загалом у лабораторії є можливість розмножувати понад 400 різних видів і сортів рослин, – зауважує Джоанна Радош, демонструючи малесенькі саджанці.
СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ ПОЗИТИВНО ВПЛИВАЮТЬ НА ЯКІСТЬ
Технологія вирощування садивного матеріалу іn-vitro суттєво змінилася протягом десятиліть, зауважує завідувачка лабораторією. Свого часу важливою зміною став перехід на використання одноразового посуду. Окрім того, суттєвого розвитку зазна- ли технології приготування поживного середовища для саджанців: нині воно значно якісніше, аніж раніше.
– Якщо порівнювати з минулим роком, зараз маємо значно кра- щі характеристики освітлення та вологості в лабораторії. Нині у кожному приміщенні встановлено фільтри для очищення повітря, а також кліматизатори, які дають змогу формувати відповідні температурні режими, – розповідає пані Джоанна.
У наступному приміщенні бачимо освітлення, яке сприяє активному росту саджанців. Застосування спеціальних ламп є одним з необхідних компонентів технології розмноження іn-vitro.

– Певний колір світла здатен стимулювати процес росту. Ось у цій частині застосовуємо спеціальне світло, яке стимулює видовження стебла та укорінення. Для людського зору воно шкідливе, тому вмикаємо його лише вночі, – зауважує завідувачка лабораторії.
Наступний пункт – своєрідна «кухня» лабораторії. Це приміщення, де відбувається підготовка усіх складових для формування поживного середовища, у якому згодом ростуть саджанці. Всі компоненти закладають до спеціального пристрою, де поживне середовище формується за відповідної температури та тиску. Один із таких пристроїв – сучасний та інноваційний – придбали нещодавно, зауважує наша співрозмовниця. З іншим в лабораторії працюють уже давно.
Далі – технічне приміщення, своєрідний «банк рослин», звідки забирають матеріал для подальшого розмноження. Там застаємо активну діяльність – якраз відбувається відвантаження матеріалу, з якого згодом виростять тисячі якісних саджанців.
До слова, період від розмноження до продажу саджанців триває не менше 6–7 місяців. Тож для того, аби клієнт отримав потрібну кількість високоякісного садивного матеріалу, замовлення потрібно робити принаймні роком раніше.
– За 6 місяців ми можемо виростити десь близько пів тисячі рослин, з яких потому отримуємо вже ту кількість саджанців, яка потрібна клієнту. Але це приблизні підрахунки, бо все залежить від особливостей розмноження певного сорту. Даються взнаки і «здоров’я» рослин, й інші фактори. Тому замовляти садивний матеріал краще за рік, або й за два до того, як фермер планує засаджувати площі, – рекомендує пані Джоанна.

Так зване мікроклональне розмноження рослин (розмноження з використанням техніки іn-vitro) передбачає безстатеве розмноження в культурі тканин та клітин, внаслідок якого можна отримати генетично ідентичні материнській особині рослини. Вирощування іn-vitro відбувається на штучному поживному середовищі в цілковито стерильних умовах за умови наявності певних факторів.


Контакти: польська група компаній In-vitro Kusibab
+48 (727) 85-18-33, igor.pashchuk@in-vitro.pl, https://in-vitro.pl/ru/

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 3 можна тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!