Метавайт®-Плюс проти ґрунтових шкідників у багаторічних насадженнях

 Метавайт®-Плюс проти ґрунтових шкідників у багаторічних насадженнях

Боротьба зі шкідниками за врожай у садівництві точиться відтоді, як людство почало в промислових масштабах вирощувати фрукти і ягоди. Не є винятком і хрущ травневий, личинки якого пошкоджують кореневу систему плодових та ягідних культур, що спричиняє зменшення врожайності, а у підсумку – й загибель рослин.

Безперечно, є дієві засоби хімічного захисту рослин проти цього шкідника. Але інколи, з огляду на ціну і строки внесення препаратів, садівникам досить складно обрати ефективний засіб. Адже важливо не завдати шкоди довкіллю та не наситити продукцію небезпечними для здоров’я людини речовинами.

Малодосвідчені аграрії-садівники також досить часто потрапляють у пастку, завчасно не врахувавши необхідність застосування засобів боротьби з личинками хруща травневого і, як результат, отримують значне пригнічення рослин, навіть їхню загибель. Садівники, котрим довелося зіштовхнутися зі шкодою, завданою личинками хрущів, уже заздалегідь плануватимуть захисні заходи від них та знають, як з ними боротися, щоб зберегти рослини і врожай.

МЕТАВАЙТ®-ПЛЮС У БИТВІ ЗА ВРОЖАЙ

Дієвий засіб у боротьбі з ґрунтовими шкідниками – біологічнийпрепарат Метавайт®-Плюс, у складі якого є життєздатні клітини грибів та бактерій: Metarhizium anisopliae, Beauveria bassiana, Bacillus pumilis, Bacillus thuringiensis var. Thuringiensis. Вони мають високу інсектицидну активність проти личинок хрущів, оленки волохатої, коваликів (дротяників), хлібних жуків, вовчка звичайного. Цей препарат – рідина. Він чудово підходить для застосування у крапельному зрошенні (фертигації). Препарат сертифікований до застосування в органічному землеробстві й безпечний для довкілля, людей, тварин, бджіл, дощових черв’яків.

Основними дієвими чинниками препарату є ентомопатогенні гриби Metarhizium anisopliae, Beauveria bassiana, які проростають через шкірні покриви шкідників, уражуючи жирову тканину і кишковий тракт. Це провокує розкладання хітинових тканин та утворення ватного наросту міцелію на тілі шкідників, викликаючи порушення життєво необхідних функцій організму.

Препарат досить простий у застосуванні, проте варто пам’ятати про особливості його внесення на плодових і ягідних культурах. Для того щоб знищити личинки, необхідно забезпечити контакт діючих складових препарату із шкідником. Рідку форму засобу довго не зберігати, а намагатися якомога швидше застосувати після отримання, адже це комбінація живих мікроорганізмів, які за несприятливих умов зберігання будуть із часом втрачати свою активність.

ОСОБЛИВОСТІ ВНЕСЕННЯ

Вносити препарат доцільно у період дощів або ж у вологий ґрунт. Норма внесення під садові фруктові дерева, виноград та кущові ягідні культури, з огляду на заселеністьшкідниками, може варіювати в межах 5–8 л/га, а на суниці – 8–10 л/га.

Ще зверну увагу на час внесення препарату. Це стосується господарств, які лише планують закладати насадження, а особливо тих, які мають або планують отримати сертифікати органічних господарств. Препарат не має миттєвої дії, і для його роботи необхідний час та прогрітий ґрунт. Висаджування рослин може відбуватись у ранні строки, коли ще діючі агенти контролю популяцій шкідника не працюють на повну потужність, а личинки вже харчуються коренями рослин. Щоб уникнути таких випадків – ГОТУВАТИ ПЛОЩУ ПОТРІБНО ЗАЗДАЛЕГІДЬ!

На ділянках із значним поширенням личинок хруща травневого або на цілинних землях, де майже завжди є ці шкідники, потрібно завчасно, до садіння рослин знизити популяцію шкідників у ґрунті. Необхідно запланувати вчасне застосування препарату – під основний обробіток ґрунту, дискування чи оранку, а можливо, й під культивацію, щоб збільшити ймовірність контакту личинок з ентомопатогенними грибами. Цього можна досягти завдяки суцільному внесенню препарату Метавайт®-Плюс за норми 15 л/га.

Наступним етапом боротьби з ґрунтовими шкідниками є внесення препарату через систему краплинного зрошення при поливі рослин.

Якщо саджанці висаджуються на початку осені, коли ще існує небезпека пошкодження їхньої кореневої системи шкідниками, рекомендуємо відразу пролити висаджені рослини препаратом Метавайт®-Плюс за норми 5 л/га. Якщо ж висадка відбувається в більш пізні терміни, то внесення препарату переноситься на весну.

Весною як у новостворених, так і вже існуючих насадженнях садових культур проводиться моніторинг наявності ґрунтових шкідників і, залежно від їхньої чисельності, застосовується Метавайт®-Плюс у нормі 5–8, 8–10 л/га. Упродовж вегетаційного періоду можна проводити додаткові профілактичні внесення. Якщо ж проявляється епізоотія, то потрібно збільшувати норму внесення за фертигації до 15 л/га. Проте, якщо правильно підходити до застосування препарату, достатньо буде внести його навесні для боротьби із шкідниками й восени для профілактики.

ВИКОРИСТАННЯ ПРЕПАРАТУ В ГОСПОДАРСТВАХ: РЕЗУЛЬТАТИ

Звісно, препарат є новинкою серед лінійки продуктів компанії БТУ-ЦЕНТР і ще не зарекомендував себе великому загалу садівників, проте значна частина господарств уже випробувала його у своїх насадженнях.

Препарат Метавайт®-Плюс використовувався в досить відомих ягідних господарствах, що піклуються про якість своєї продукції та її безпечність. Серед них – ТОВ «Артіль № 1», де препарат застосовувався проти двох цільових об’єктів – личинок травневого хруща та оленки волохатої у насадженнях лохини і черешні. Вносили препарат у травні в насадженнях черешні, де у кореневмісному шарі ґрунту замульчованих пристовбурних смуг розвивалися личинки оленки волохатої. При застосуванні 8 л/га препарату вже на початку липня спостерігалася така картина: личинки, які викопували з ґрунту, були уражені грибами, що входять до складу препарату Метавайт®-Плюс. На деяких уже з’явилося спороношення грибів, а інші ще не утворили його, проте вже змінили свій колір і були мертві.

У насадженнях лохини застосовуваний препарат також проявив високу ефективність проти ґрунтових шкідників. З дозволу представників господарства навіть при повному викопуванні кущів ми не знаходили живих личинок хрущів чи оленки волохатої.

На демонстраційних насадженнях ТОВ «Розетта Агро» на початку травня для боротьби з личинками хруща травневого та оленки волохатої також застосували Метавайт®-Плюс у нормі 8 л/га. Упродовж вегетації не фіксували ні пошкоджень кореневої системи рослин, ні шкідників у ґрунті. А вже наприкінці вегетаційного сезону при більш детальному обстеженні насаджень у середині вересня все ж таки знаходили личинки оленки волохатої, які були уражені ентомопатогенними збудниками зі складу препарату і на яких уже утворилося спороношення гриба. (Фото 1)

Ще один показовий приклад – застосування препарату в органічному садівничому кооперативі «Ліга Агро», де з весни були проблеми з личинками хруща травневого. Після внесення 8 л/га препарату зафіксували високу ефективність проти цього шкідника та значне зменшення його популяції у ґрунті.

Також в інших господарствах, де використовували Метавайт-Плюс, відмічали ефективну дію препарату проти личинок хруща травневого (Фото 2) та оленки волохатої.

Виходячи з наведених фактів, що свідчать про дієвість препарату Метавайт®-Плюс, доцільно рекомендувати використовувати його у насадженнях плодових та ягідних ультур для захисту від ґрунтових шкідників.

Іван Маковкін, агроном із захисту рослин «БТУ-ЦЕНТР»

«БТУ-ЦЕНТР»

0 (800) 301-900

btu-center.com

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті