Механізація збору ягід збільшить рентабельність плантації

 Механізація збору ягід збільшить рентабельність плантації

Ручний збір ягід становить до 80 % витрат у виробничому циклі. Настільки велика частка ручної праці завжди була важливою перешкодою для створення великих товарних господарств. Ситуація змінилася після розробки моделей комбайнів, які збільшили швидкість збирання врожаю,  що дозволило вирощувати ягоди на плантаціях площею від декількох десятків до кількох сотень гектарів. Для деяких видів, наприклад смородини, вирощування на невеликих плантаціях економічно нерентабельне, йдеться у матеріалі на сайті розсадника «Батьків Сад».

Збір плодів смородини, аґрусу та чорноплідної горобини

У Польщі не один десяток років традиційно збирають смородину та порічки комбайнами. Паралельно з новими конструкціями комбайнів, що використовуються для цієї мети, були виведені й нові сорти, фізико-механічні властивості яких пристосували до такого виду збору. Плантації для механізованого збирання повинні бути закладені з шириною рядів 3,5-4 м, це дозволяє вільному виконанню всіх агротехнічних прийомів. Відстань між рослинами в ряду 0,4-0,6 м, що дозволяє правильно формувати кущі з мінімальною кількістю відгалужень, які ростуть уздовж ряду і можуть піддаватися пошкодженню під час проходження техніки при обробках. На полях значної довжини, для забезпечення вивантаження зібраних плодів потрібно приблизно через кожні 300 м залишати смуги шириною 4-6 м. Ширина смуг для розвороту техніки в кінцях рядів повинна бути не менше 6-8 м, що дасть можливість вільного маневру агрегатів при в’їзді в інший ряд плантації.

Основними робочими елементами комбайнів для збирання смородини є агрегат, який підбирає і розділяє кущ, обтрушує, а також очищує і транспортує зібрану ягоду. Комбайни випускаються в двох версіях. Перші, призначені для роботи на плантаціях, які мають площу кілька десятків гектар, збираючи весь ряд за один прохід. Натомість на невеликих плантаціях площею до 20 га. використовуються комбайни, які збирають за один прохід половину ряду.

Механізований збір ягід малини

Витрати праці для ручного прибирання малини з урожайністю 10 т/га близько 2600 людино-годин/га. Без механізації збирання цей вид вирощування, призначений для переробки, може бути невигідним. Найбільшою перешкодою для досягнення високої ефективності комбайнового збирання малини є необхідність повторної прибирання. Це пов’язано з поступовим дозріванням ягоди, яка має різну силу кріплення до квітколожа і низькою міцністю і стійкістю до механічних пошкоджень.

Необхідність збирання ягоди в декілька прийомів протягом сезону є причиною обламування латералів і молодих однорічних пагонів на рослинах. Вторгнення патогенних мікроорганізмів в місця пошкоджень знижує здоров’я плантації, і це є причиною більш низької врожайності (на 30-40%) в наступному році. Для того, щоб уникнути втрати малини на плантації необхідна шпалера, використання якої дозволить розділити плодові та однорічні пагони. Інший спосіб полягає в проведенні збору ягід кожен другий рік і викошування плантації відразу ж після збору врожаю. Збитки від зниження врожайності компенсуються меншими витратами на обрізку пагонів (порівняно з ручної обрізкою) і зменшенням кількості препаратів для захисту рослин від хвороб. Однією з основних проблем в механічному збиранні малини є велика ширина кущів в основі, що ускладнює підбір ягоди після обтрушування. Використання в комбайнах систем герметизації не може впоратися з проблемою падіння ягоди між пагонів, що спричинить опадання частини врожаю на землю.

Збір лохини

Кілька разів, у міру дозрівання, збираються і ягоди лохини, причому через високу ринкову вартість їх збирають вручну. Для підвищення продуктивності в невеликих фермерських господарствах можна використовувати обтрушувачі. Під кущами встановлюються спеціальні екрани. Ягода після обтрушування, перед пакуванням може бути очищена від домішок (листя), з використанням ручних вентиляторів.

Використання комбайнів для збирання ягоди може бути єдиним способом зберегти рентабельність виробництва ягоди для переробної промисловості. Досить великий асортимент комбайнів для збирання смородини, аґрусу і чорноплідної горобини тепер вирішує проблему механізованого прибирання цих ягідних культур. Коригуванням параметрів, комбайни можна пристосувати до роботи майже на кожній плантації.

Читайте також: Садівник з Хмельниччини вирощує в саду гігантське гумі

Журнал «Ягідник»

Останні статті