В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Марокко стрімко розвиває експорт лохини

За результатами 2022 року Марокко посіло четверте місце в рейтингу найбільших експортерів свіжої культивованої лохини у світі, залишивши позаду навіть США – країну, де, власне, колись і було окультурено цю ягоду. Загалом за минулий рік експортери з Марокко продали за кордон 53 тис. тонн свіжої лохини, і у світі виявилося лише три країни, яким вдалося перевищити цей показник. Це були Перу (277 тис. тонн), Чилі (105 тис. тонн) та Іспанія (87 тис. тонн).
– Фактичний експорт з Нідерландів тільки за 11 місяців минулого року виявився вищим, ніж у Марокко, склавши 104 тис. тонн. Проте, якщо врахувати обсяги реекспорту, то реальний результат Нідерландів виявиться набагато нижчим, адже за цей же період ця країна імпортувала 130 тис. тонн свіжої лохини, – повідомляють аналітики EastFruit.
Експорт лохини з Канади та США також був вищим, ніж марокканський, але тільки якщо враховувати обсяги поставок дикорослих ягід. Так, із 77 тис. тонн експорту ягід роду Vaccinium з Канади лише 18,8 тис. тонн було представлено культивованою лохиною. У США тим часом експорт культивованої лохини за 2022 рік склав 45,2 тис. тонн.
Нагадаємо, що ще у 2017 р. Марокко було сьомим найбільшим експортером культивованої лохини у світі, поступаючись не тільки всім країнам, зазначеним вище, а й Аргентині. Тоді річний експорт цієї ягоди з Марокко становив 15,6 тис. тонн, тобто за минулі п’ять років країні вдалося підняти його більш ніж утричі.
Спочатку понад 90% експорту з Марокко припадало на Іспанію, яка реекспортувала марокканську лохину, подовжуючи сезон власних продажів. Проте всього з 2017 по 2022 р. частка Іспанії в структурі марокканського експорту обвалилася до 36%, а найбільш значна частина поставок тепер припадає безпосередньо на країни-споживачі лохини. Основним напрямком продажів лохини з Марокко є країни, що входять до ЄС, а також Великобританія і Норвегія.
Крім освоєння ринку ЄС, Марокко останніми роками також робило ставку на відкриття ринків збуту за межами Європи. Так, з 2017 р. сукупний експорт свіжої лохини з Марокко до країн Близького Сходу і Південно-Східної Азії зріс у 9,5 раза, досягнувши 1,9 тис. тонн.
З найбільш несподіваних напрямків експорту марокканської лохини можна відзначити пробні поставки лохини на континент, який вважається батьківщиною цієї ягоди, – до Північної Америки. Так, у 2022 р. Канада імпортувала 100 тонн свіжої лохини з Марокко, а роком раніше 130 тонн марокканських ягід було поставлено на ринок США.
Читайте також: «Вауберрі»: перші кроки до успіху у вирощуванні органічної лохини