Малина в Україні: акцент на перевірені сорти

 Малина в Україні: акцент на перевірені сорти

Малина тримає марку однієї з найбільш поширених культур в українському ягідному секторі. Закономірно, у виробників часто виникають питання щодо того, які сорти більш продуктивні, які перспективи кожного сорту, які є юридичні аспекти у вирощуванні різних сортів малини тощо. Відповіді на ці питання читачам журналу «Ягідник» дав керуючий партнер ТОВ «Фрутек» Олег БОСИЙ.

Нещодавно ТОВ «Фрутек» внесло до Державного реєстру сортів такі сорти малини як Полка і Полана.

Так, справді, в межах співпраці з польським правовласником цих сортів, Інститутом Огродніцтва, ми внесли ці сорти малини до Державного реєстру та наразі вже працюємо над налагодженням первинної ланки розсадництва.

Вирощування касетних саджанців малини Полка та Полана у ТОВ «Плантекс»

Полка та Полана добре відомі, мабуть, всім без виключення виробникам малини. Але ці сорти досить старі. Чому прийняли рішення їх реєструвати?

Зазначені сорти з’явилися на ринку досить давно. Сорт Полка створили в 1993 році та вперше зареєстрували в 1999 році. А Полану відібрали у 1983 році, а вивели на ринок та зареєстрували у 1990 році. Можна стверджувати, що це були перші сорти ремонтантної малини, які виробники почали вирощувати в Україні у комерційних масштабах, навіть незважаючи на те, що формально вони не були зареєстровані.

Ці сорти вирощують донині: за нашими оцінками, площі під Полкою та Поланою сумарно становлять трохи більше 50 % площ під ремонтантними сортами малини.

Попри таку популярність відсутність цих сортів у Державному реєстрі створювала виробникам низку проблем, а саме:

  • Якщо сорт не включений до реєстру, неможливо офіційно імпортувати садивний матеріал. У результаті саджанці завозили в Україну контрабандними шляхами, без належного фітосанітарного контролю, досить часто не з розсадників, а із старих непродуктивних плантацій.
  • Українські розсадники також не мали змоги вирощувати та сертифікувати саджанці сортів, які не внесені до Держреєстру. До того ж, високо оздоровлений базовий маточний матеріал, який необхідний для отримання якісних саджанців, для них недоступний.
  • При закладанні нових насаджень на садивний матеріал незареєстрованих сортів виробники не могли отримати державні субсидії чи гранти.

У результаті в Україні ми мали ситуацію, коли основні промислові сорти малини фактично були «в тіні». Наразі питання з реєстрацією вирішено, а отже, є передумови для подальшого розвитку галузі в рамках чинного законодавства.

Вирощування касетних саджанців малини Полка та Полана у ТОВ «Плантекс»

Останнім часом з’являється досить багато нових сортів, які рекламують як значно кращі в багатьох відношеннях, в тому числі за смаковими властивостями та урожайністю. Чи справді, на Вашу думку, в галузі існує потреба у відносно старих сортах?

Після того, як селекція перейшла на комерційні рейки, на ринку щороку з’являються нові сорти. Я не даремно згадував про роки створення та виведення на ринок Полки та Полани. Традиційні, класичні підходи до селекції передбачали досить тривалий час на сортовипробування. Тому більшість відбірних гібридних форм вибраковувалась у процесі тривалого вивчення і не доходила до реєстрації, а право називатися сортом й бути виведеними на масовий ринок отримували дійсно лише кращі з кращих.

Сучасні підходи в селекції є більш комерційно зосередженими та передбачають частковий аутсорсинг найбільш довготривалого та дорогого етапу селекційної роботи, а саме сортовипробування безпосередньо виробникам. Тобто окремі селекційні компанії практично за рік-два обирають із гібридної популяції кандидатів у сорти, маркетинговий відділ виділяє бюджет для просування, і в результаті маємо чергу бажаючих їх вирощувати. Трапляється, що їм навіть не дають офіційної назви, лише селекційний код. Адже більшість із цих сортів довго на ринку не затримується…

Звісно, з’являються і якісні нові сорти, які можуть конкурувати з існуючими на ринку. В нашому портфоліо їх близько десяти. Такі сорти вирізняються чудовими смаковими властивостями, лежкістю, транспортабельністю та урожайністю. Але, як правило, більш урожайний і смачний сорт водночас є більш вибагливим до умов вирощування.

Ягода сорту Полана (сортовипробувальна ділянка ТОВ «Фрутек»)

Чи є попит на нові сорти малини, що мають покращені характеристики саме для свіжого ринку?

Ринок десертних сортів малини в Україні є, але він поки що незначний. Проаналізуємо цифри: за даними Державної служби статистики, в Україні у 2021 р. господарства всіх форм власності виростили 36,3 тисячі тонн малини. За календарний 2021 рік вітчизняні виробники експортували 29,1 тисячу тонн цієї продукції на загальну суму близько 3 млрд. грн. Тобто експортували 80 % від того, що виростили.

Якщо трохи заглибитися в цифри експорту, то переважна його частина, а саме 28,4 тисячі тонн ягід, експортували у замороженому вигляді, а експорт свіжої ягоди (за митним кодом 0810201000) становив лише 600 тонн. Більше того, ці 600 тонн свіжих ягід ніколи не були призначені для свіжого ринку. Це та ж сировина для переробної промисловості, але не заморожена, а охолоджена та подрібнена в ємності, для подальшого використання на виготовлення пюре чи концентратів.

Тому вітчизняні виробники малини фокусуються на потребах свого основного клієнта – переробного підприємства. Вони надають перевагу добре відомим сортам, які не вимагають значних інвестицій у вирощуванні та вирізняються прогнозованістю і стабільною продуктивністю. Щодо десертних сортів з характеристиками, які вимагає свіжий ринок (смак, світлий колір ягоди, тривала лежкість тощо), попит на них зростає, але поступово. Деякі з наших партнерів обрали для себе свіжий ринок як основний, але виявилось, що цей ринок надзвичайно складний, насамперед через високі вимоги до якості та обмежений платоспроможний попит.

Тобто проєкти, у яких вирощують наші нові сорти з потенціалом урожайності 20 і більше т/га, фактично мають нижчий рівень рентабельності, ніж низьковитратне вирощування старих традиційних сортів для заморожування. Адже щоб отримати таку урожайність, окрім садивного матеріалу нового сорту, потрібно додатково інвестувати у плівкову теплицю, дорожчу шпалерну систему, більш інтенсивну систему захисту, післязбиральну доробку та пакування, тощо.

Ягода сорту Полка (сортовипробувальна ділянка ТОВ «Фрутек»)

На яку реальну врожайність малини сортів Полка та Полана можуть розраховувати виробники?

Це залежить від умов вирощування і технології. Типова урожайність Полки чи Полани за традиційних (конвенційних) технологій вирощування становить 10–12 т/га, кращі виробники отримують до 14 т/га. В органічному виробництві можна отримати урожайність в межах 8–10 т/га.

Це цілком досяжна продуктивність, за умови наявності зрошення, використання якісного садивного матеріалу та кваліфікованого агрономічного супроводу виробництва.

Часто виробники запитують, як розрізнити між собою ці сорти, адже вони досить схожі, чи не так?

Насправді ці сорти не зовсім схожі, але, погоджуюсь, їх часто плутають.

Полана – старіший сорт і, на жаль, його смакові властивості не досконалі. Ягода Полани кисло-солодка, при дегустації трохи відчуваються насінинки. Однак цей сорт чудово росте на важких перезволожених ґрунтах, де отримати високу урожайність з інших сортів малини неможливо. Також Полана дуже добре витримує монокультуру (тобто її можна висаджувати на ділянці, де раніше вирощували малину чи суницю), вона довговічна (плантація Полани залишається продуктивною 10–12 років і більше).

Пагони Полани досить міцні, тому цей сорт можна вирощувати без шпалери, що значною мірою знижує інвестиції виробника. Ягода Полани середнього розміру, широко-конічної форми, легко знімається з плодоложа. Тобто цей сорт має реальні перспективи для механізованого збирання.

Отже, Полана – ідеальний сорт для низькозатратних технологій вирощування, якщо основна мета – отримати продукцію для переробки (заморожування, виготовлення пюре, асептичних наповнювачів тощо). Цей сорт добре себе зарекомендував як у конвенційному, так і в органічному виробництві. Проте вирощувати його для ринку свіжої продукції ми не рекомендуємо.

Полка характеризується відмінним смаком. Ягода цього сорту велика, привабливої конічної форми, дуже щільна. Вона досить швидко темнішає, тому для свіжого ринку бажано збирати урожай частіше у фазі технічної стиглості. При своєчасному зборі та швидкому охолодженні продукція має лежкість до 10–14 днів. Дозріває Полка на 7–14 днів раніше, ніж Полана. Перші збори в центральних та західних областях України, як правило, починаються з початку серпня.

Порівняно з Поланою, Полка значно вибагливіша до умов вирощування і не любить важких ґрунтів та перезволожених ділянок. Цей сорт формує ягоду більшого розміру та характеризується більш дружнім достиганням, тому обов’язково потрібно встановлювати підтримувальну шпалеру.

Враховуючи, що ці сорти вже зареєстровані на території України, чи означає це, що їх не можна розмножувати та вирощувати без дозволу правовласника?

На території ЄС сорт Полка захищений Патентом (а точніше PBR – «Правом селекціонера», яке за обсягом захисту співставне з Патентом на сорт). Цей патент чинний до 2030 р. В Україні ні Полка, ні Полана не мають патентного захисту, але обидва сорти захищені правом інтелектуальної власності на поширення.

Це означає, що:

  • українські виробники можуть безперешкодно, не звертаючись за дозволом до правовласника, вирощувати сорти Полка та Полана для отримання ягідної продукції;
  • без дозволу правовласника можна імпортувати та експортувати садивний матеріал;
  • виробники ягоди можуть самостійно розмножувати ці сорти та вирощувати садивний матеріал для власних потреб.

Якщо ж розсадник бажає комерційно вирощувати садивний матеріал з метою його подальшого перепродажу, в такому разі необхідно звернутися до правовласника (Instytut Ogrodnitstwa – www.inhort.pl) чи його представника (ТОВ «Фрутек» – www.ft.ua) та отримати відповідний дозвіл. Такий дозвіл (ліцензія) не лише надаватиме право вирощувати та пропонувати до продажу саджанці Полки та/чи Полани, але й також включатиме право розсадника придбати високооздоровлений матеріал високих репродукцій та, в подальшому, сертифікувати вирощені саджанці.

Контакти: ТОВ «Фрутек», +38 (067) 260 30 80, +38 (099) 260 30 80, e-mail: sales@ft.ua

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті