Малина й ожина: знати і знешкодити ворога

 Малина й ожина: знати і знешкодити ворога

Малина й ожина, які належать до роду Rubus, є тими садовими культурами, що найбільше потерпають від вірусних хвороб як в Україні, так і в інших країнах, де їх активно вирощують. У світі досліджено принаймні 30 вірусів, вірусоподібних патогенів та фітоплазм, здатних інфікувати такі культури, як малина й ожина, а також їхні гібриди, і призвести до вагомих збитків – від незначного падіння врожаю аж до повної його втрати, залежно від виду патогену і сорту. Оскільки віруси вражають рослину системно, весь садивний матеріал, розмножений вегетативним способом від інфікованих рослин, також міститиме вірус.

Дослідження вірусів малини в Україні розпочалися ще у 80-ті роки минулого століття в Інституті садівництва НААН. На початку 2000-х років там впровадили методи лабораторної діагностики вірусів плодових і ягідних культур (імуноферментний аналіз (ІФА) та полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР)), що дозволило проводити постійні моніторингові спостереження за поширенням вірусів і здійснювати відбір безвірусного матеріалу.

У 2006 році співробітники інституту розробили ДСТУ 7185:2010 «Культури плодові та ягідні. Методи визначення фітовірусологічного статусу садивного матеріалу кущових ягідних культур», в якому було враховано вимоги стандартів Європейської та Середземноморської організацій захисту рослин щодо вирощування сертифікованого садивного матеріалу. Тепер виробництво сертифікованих категорій садивного матеріалу малини та ожини і контроль його якості проводяться відповідно до вимог цього стандарту й передбачають діагностику чотирнадцяти вірусних і вірусоподібних патогенів та однієї фітоплазми, перелік яких представлено в таблиці 1.

Дослідження попередніх років показали значне поширення окремих із них в українських розсадниках і плодоносних насадженнях малини та ожини. Саме на цих патогенах ми зупинимося детальніше. Крім того, розглянемо відносно нещодавно виявлені віруси, що становлять загрозу для культивування малини й ожини в Україні, але поки що не входять до переліку стандартів із сертифікації.

Першим діагностичним методом є візуальний огляд насаджень, і найчастіше в насадженнях малини ми зіштовхуємося з мозаїкою на листі. Як виявилось, такі симптоми викликають одразу кілька вірусів, які можуть інфікувати рослину як по одному, так і в комплексі. Серйозність викликаних симптомів значно варіює від складу вірусів і сорту.

Особливо чутливі сорти чорної малини, продуктивний вік насаджень яких може скорочуватись до 2–4 років. Сорти червоної малини та ожини можуть проявляти толерантність, хоча при цьому й знижується кількість і якість урожаю.

Мозаїчність листя викликають основні три віруси: вірус жовтої сітчастості малини (ВЖСМ), вірус крапчастості листя малини (ВКЛМ) (обидва вже виявлені в Україні) і вірус некрозу чорної малини (ВНЧМ). Спільна риса цих вірусів – здатність розповсюджуватись за допомогою попелиць, домінуючими з яких є види Amphorophora, в Європі це A. idaei, або велика малинова попелиця. Після харчування інфікованою рослиною попелиця може протягом двох днів передавати вірус. Для успішного інфікування достатньо, щоб харчування на наступній рослині тривало протягом двох хвилин.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті