Малооб’ємне обприскування для садів і ягідників – технологія майбутнього

 Малооб’ємне обприскування для садів і ягідників – технологія майбутнього

Як відомо, все нове – це добре забуте старе. Технологію малооб’ємного обприскування (МО) успішно застосовували в сільськогосподарській авіації на території України, Білорусі й інших країн ще у середині минулого століття. Хоча цей напрям давно знищили, про унікальну технологію згадали і перенесли її на садову техніку з урахуванням сучасних можливостей. Почалася ця історія у 2012 році з модернізації власних обприскувачів в білоруському ягідному господарстві «Берклі». Відтоді фермери успішно борються зі шкідниками та хворобами, зменшивши на третину норму внесення фунгіцидів, на половину – гербіцидів, у п’ять разів – витрати води. При цьому коефіцієнт корисної дії сягає 90%! Нині господарство не лише застосовує цю технологію, але й з 2017 року виробляє і модернізує обприскувачі. Своїм досвідом з нами поділився засновник ФГ «Берклі» Олександр БЕРЕЗІН.

ПОЧАЛОСЯ ВСЕ З ВИРОЩУВАННЯ ЯГІД

Фермерське господарство розташоване на території Прибузького природного заказника Брестського району. Це – чисті землі. Основним напрямом діяльності ФГ «Берклі» є ягідництво та садівництво. Місцева лохина давно відома за межами Білорусі. Вирощувати ягоду тут почали у 2003 році. Загальна площа господарства – близько 60 га, з яких 48 га лохини високорослої, 7 га саду, 3 га полуниці та 1/3 га під тепличним господарством, де вирощують саджанці для власних плантацій.

Холодильний комплекс, який займає 500 кв. м, дозволяє зберігати продукцію і додатково займатися заморожуванням чорниці та журавлини. У 2020 році фермери придбали лінію для фасування лохини, що дозволило вийти на постачання ягоди для торгових мереж однієї з країн-сусідів. Туди відправляють 80% вирощеної лохини.

Від самого початку засновники господарства зробили акцент на технологічності підприємства і далі розвиваються в цьому напрямку. Наприклад, на плантаціях встановили 32 відеокамери для відеоспостереження та контролю. Для цього всюди проклали лінії електромереж, і тепер скрізь є точки підключень. Обов’язкова умова – оснащення всіх ділянок системами автоматичного зрошення і крапельного поливу. Дві насосні станції, потужністю 50 кубометрів на годину кожна, дозволяють одночасно поливати всі площі.

СУЧАСНУ ТЕХНІКУ ВИКОРИСТОВУЮТЬ НА ВСІХ ЕТАПАХВИРОБНИЦТВА

Основні сільгоспмашини, які використовують у білоруському господарстві з 2005 року, – виробництва компанії DITTA-SERIA. За словами Олександра, техніка надійна, тому вже багато років ФГ «Берклі» є офіційним дилером польського підприємства і постачає його машини у декілька країн:

– У своїй роботі ми активно використовуємо косарки, розкидачі органічних, мінеральних добрив, техніку для ремонту плантацій. До слова, ремонт – заміщення саджанців – обов’язково проводимо раз на два-три роки, адже до 5% рослин не приживаються з різних причин. Також вносимо велику кількість органічних добрив, як-от тріски, тирса, торф та грибниця. І відходи після грибного виробництва йдуть у діло, їх щорічно використовуємо близько 5–6 тисяч тонн на 60 гектарів. Грибниця має pH 7, закислюється трісками і тирсою, після чого робимо шурфи, куди це все вносимо разом з торфом. Таким чином ми закладаємо нові поля для лохини високорослої.

Торфи використовуються легкі, білоруського виробництва. Вони не такі якісні, як закордонні, але дешевші, що в наш час важливо. Для боротьби з хворобами фермери двічі упродовж року, навесні та восени, вносять у ґрунт 140 кг сірки виробництва Туреччини, а також мінеральні добрива, наприклад калій, фосфор, АФК. Щороку тут неодмінно мульчують плантації.

Малооб’ємне обприскування відрізняється від звичайного, щілинного, принципом роботи. Технологія досить проста і дозволяє отримувати максимальний ефект від розпорошених препаратів швидко, з найменшими фінансовими витратами і мінімальною шкодою для довкілля. Принцип універсальний для всіх видів пестицидів. Основним елементом пропонованих компанією обприскувачів є форсунка з регуляцією оборотів (у діапазоні 2000–5000 об/хв). Розпилювач розпорошує краплі розміром від 75 до 300 мкм, споживаючи при цьому від 10 до 200 л робочої рідини на гектар обприскування.

Значно спрощують і прискорюють процес внесення добрив фронтальні навантажувачі, особливо коли потрібно вносити багато гумусу. Така техніка справляється із цим завданням у 8 разів швидше, аніж трактор.

Восени пристовбурні зони обробляються гербіцидом суцільної дії. Вноситься він за допомогою технології малооб’ємного обприскування. Норма робочої рідини – 10 л на гектар, норма внесення в цьому господарстві – 0,5 л. Підхід успішно випробуваний і застосовується упродовж кількох років на насадженнях лохини. Результат – чиста пристовбурна зона, рослини почуваються прекрасно.

Нещодавно в аграрників регіону з’явилася нова проблема – хвощ. У ФГ «Берклі» відразу почали обробку пристовбурної зони, знову ж таки за допомогою технології малооб’ємного обприскування. Після другої обробки препаратом Каллісто бур’ян фактично зник.

ВІД ЕКСПЕРИМЕНТІВ – ДО ВИРОБНИЦТВА ПРОВІДНИХ ОБПРИСКУВАЧІВ

– Цей шлях ми почали з вивчення технології та її випробувань на власних полях. Модернізували обприскувачі з нашого парку техніки. Опісля стали конструювати й виробляти власні моделі, – ділиться досвідом голова підприємства.

Таким чином, ФГ «Берклі» працює за трьома технічними напрямами: модернізація, виробництво обприскувачів навісних гербіцидних (ОНГ) і ручних гербіцидних. ОНГ – це майбутнє, переконані фермери. Ці обприскувачі призначені для боротьби з бур’янами в рядах під деревами й насадженнями кущів, у виноградниках. Завдяки їм швидко і точно площі обробляють гербіцидом, забезпечуючи захист культурних рослин від випадкового потрапляння цих препаратів на листя. Ці агрегати мають просту систему управління та електричне живлення від тракторного акумулятора.

Зокрема, фахівці додатково встановлюють обладнання на штангові обприскувачі для внесення отрутохімікатів за принципом МО. Така модернізація дозволяє зменшити витрату робочої рідини в межах 40 л на гектар. Також вона збільшує час внесення з 20 до 150 хв без дозаправлення і дає можливість обприскувати насадження за годину до дощу і відразу ж після нього. Роса не заважає, а лише сприяє кращому всмоктуванню препаратів, а отже, можна працювати рано-вранці, що раніше було неможливо.

Цифри вражають: МО зменшує норму внесення фунгіцидів до 30%, гербіцидів (крім ґрунтових) – до 50%, листкового підживлення – до 70%. Таким чином технологія дозволяє значно знизити витрати на застосування дорогих препаратів і поліпшити ефективність їхньої дії. Що важливо, значно економиться час і пальне.

– Зменшення фунгіцидного і пестицидного навантаження на 30% – це істотна економія. Ви знижуєте на 30% кількість препарату на гектар, вказаного виробником у протоколі. МО-обладнання дозволяє зменшити на 70% й норму виливу отрутохімікатів при листковому підживленні. Засвоюваність препарату становить 100%, і якщо ми дамо хоча б 45%, то просто «підпалимо» листову пластину, – пояснює засновник підприємства.

ККД малооб’ємного обприскування, за його словами, становить 80–90%, а щілинного – близько 40%. Водовилив при звичайному обприскуванні – від 250 л до пів тонни на гектар, при малооб’ємному – приблизно 50 л. З досвіду самого господарства та його партнерів, витрати на модернізацію обладнання відшкодовують уже за пів року!

– Ми маємо успішний багаторічний досвід застосування технології малооб’ємного обприскування на плантаціях полуниці, лохини, малини, смородини, аронії та в садах, – підсумовує Олександр Березін. – Наші гербіцидні машини успішно продаються, крім того, ми щорічно модернізуємо штанги до обприскувачів для наших клієнтів-садівників.

Дарина ДУБИНКА

Фермерське господарство «БЕРКЛІ»

225039, Республіка Білорусь, м. Брест, вул. Л-та Рябцева, 104

Тел./факс: 8-0162-29-29-00, www.berkli.by

Офіційний представник на території України – ТОВ «ЕФТ ПЛЮС»

04119, м. Київ,, вул. Зоологічна, 4-А, оф. 139

Тел .: +380 67 447 20 20, www.eftgroup.com.ua

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті