Лохина в Аргентині: від залучення інвестицій – до зменшення експорту вдвічі

 Лохина в Аргентині: від залучення інвестицій – до зменшення експорту вдвічі

В Аргентині вирощування лохини, основне виробництво якої зосереджено в регіоні Конкордія, переживає серйозну кризу. Вона, зокрема, пов’язана з відсутністю політики, яка сприяє зростанню в галузі міжнародної конкуренції, повідомляє blueberriesconsulting.com.

Аргентинський спеціаліст зі зрошення Алехандро Паннунціо, який вирощує у Конкордії лохину, зазначає, що ще 15-20 років тому ця культура залучала в країну інвесторів усіх видів і обіцяла стати надзвичайно потужною альтернативою експорту. Проте зараз вона занепадає через перешкоди, які Аргентина створює для підприємців: високі виробничі витрати, відсутність комерційних угод, нестабільність тощо.

Також експерт каже, що наразі в Аргентині лохиною засаджено 2300 га, а десять років тому цей показник досягав 4800 га. Ще декілька років тому з Аргентини експортували 20 тис. тонн лохини, а в сезоні 2020 року було експортовано трохи більше 10,5 тис. тонн.

Адольфо Сторні з компанії Extraberries зазначив, що ахіллесова п’ята більшості аргентинських виробників лохини – заміна сортів. Коли в усіх інших країнах-виробниках вони були оновлені, в Аргентині цього не відбулося, через що продуктивність у середньому по країні знизилася до 7 тонн/га. 

Коли йдеться про нових конкурентів Аргентини, відразу згадується Перу, яке за кілька років стало провідним світовим експортером лохини, витіснивши навіть Чилі. У 2020 році Перу експортувало 150 тис. тонн лохини, Чилі – близько 110 тис. тонн,  а Аргентина – 10,5 тис. тонн. Південно-Африканська Республіка, яка знаходиться на іншому континенті, значно посилює місцевий спад, експортуючи 13 тис. тонн лохини.

Нагадаємо, Чилі збільшило експорт лохини.

Перу втримує лідерство в експорті лохини.

Чи вплине Brexit на польських виробників лохини?

ПАР збільшила експорт лохини на 20%.

Журнал «Ягідник»

Останні статті