«Лакі-2017»: українські заморожені ягоди, орієнтовані на Європу

 «Лакі-2017»: українські заморожені ягоди, орієнтовані на Європу

Щоб створити успішний бізнес на ягодах, не обов’язково їх вирощувати. Один із варіантів – надання послуг з переробки та заморожування ягідної продукції. Адже виробникам не завжди під силу самотужки придбати лінії заморожування, тому на допомогу приходять сторонні компанії, які мають усе необхідне обладнання. Одне з таких підприємств – вінницьке ТОВ «Лакі-2017», яке займається заморожуванням, переробкою і зберіганням ягідної продукції, орієнтованої на європейський ринок.

«ЛАКІ-2017»: ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

– Наше господарство створене в 2017 році. До заснування компанії я працював у деревообробному бізнесі, яким паралельно займаюся, – розповідає директор «Лакі-2017» Василь ЛЮКЛЯН.

Ідею займатися заморожуванням продукції підказали знайомі фермери. І вже через два роки після заснування компанії, у 2019-му, на підприємстві розпочали перший етап будівництва.

– Тоді ми збудували тунель шокового заморожування, камери для зберігання 1500 тонн продукції та розпочали нашу діяльність. Того ж року ми отримали сертифікат органічної продукції «Органік стандарт», – пригадує директор «Лакі-2017». – Через рік, у 2020-му, ми завершили другий етап будівництва, добудували складські приміщення для зберігання ще 1000 тонн продукції, а також отримали ще один сертифікат – FSSC.

ПОСЛУГИ ІЗ ЗАМОРОЖУВАННЯ: В ЧОМУ ПЕРЕВАГА

Створити продукт із доданою вартістю й отримати за нього більший дохід прагне чимало виробників. Але досягти цього досить складно, адже це потребує неабияких вкладень, зокрема в техніку та обладнання. Тому перед багатьма фермерами постає очевидний вибір – компанії, яка надає послуги з переробки, заморожування і зберігання продукції. І чим ближче до виробника розташоване таке підприємство, тим кращої якості ягода туди потрапить.

– Наше підприємство вигідне для місцевих господарств і фермерів, передусім, завдяки тому, що ми знаходимося недалеко від них, і це забезпечує коротку відстань доставки. Це основна наша перевага, оскільки не треба далеко транспортувати продукцію, завдяки чому вона краще зберігається, – каже Василь Люклян.

З компанією «Лакі-2017» співпрацюють виробники з Вінницької, Черкаської, Хмельницької та Житомирської областей. А цього року підприємство встановило і запустило кісточковибивні машини, завдяки чому планує розширити географію діяльності та охопити ще й схід України, де вирощується багато вишень.

ОБЛАДНАННЯ – ПИТАННЯ N 1

Для підприємства, яке займається переробкою та заморожуванням сировини, вибір правильного і надійного обладнання – ключове питання для подальшого успішного функціонування. Тому до його вирішення компанія «Лакі-2017» поставилася серйозно.

– Обладнання на нашому підприємстві від різних виробників, тому що брати все устаткування в однієї фірми, на мій погляд, – неправильно, – зазначає Василь Люклян. – Ми маємо повний комплект європейського обладнання від компанії Unimash тощо.

ПЕРШІ КРОКИ У ВЕЛИКОМУ БІЗНЕСІ

– Перших постачальників сировини ми шукали через знайомих. У 2019 році заморозили перші 100 тонн пробних партій ягід, у 2020 році коло виробників збільшилося, а в 2021-му, сподіваюся, воно ще більше розшириться, – зазначає директор підприємства.

Наразі потужність компанії «Лакі-2017» становить 40 тонн замороженої продукції на добу. У сезон на підприємстві працює від 60 до 80 працівників, а не в сезон – від 20 до 40.

Ягоди, які бере на заморожування підприємство, мають відповідати низці критеріїв. Зокрема, один з них – чистота, для визначення якої ягоди перевіряються на вміст хімії: він має відповідати тій нормі, яку допускає європейське та українське законодавство. Також для «Лакі-2017» важливе співвідношення ціни та якості ягід.

– Передусім, ми орієнтуємося на якість. Буває, що навіть повертаємо деякі партії виробникам, адже, якщо зібрані ягоди тривалий час перебувають під сонцем, вони вже не годять – ся для заморожування, їх треба переробляти на джем чи сік, – пояснює Василь Люклян.

Цього року основною культурою для заморожування в компанії стане вишня. Адже, незважаючи на великі врожаї суниці садової по всій Україні, на Вінниччині ситуація дещо інша.

– Тому ми в основному працюватимемо з малиною, вишнею та чорницею, і загальний обсяг цих ягід у сезон становитиме 3 тисячі тонн за – мороженої продукції, – ділиться намірами керівник компанії.

ЯК ОТРИМАТИ ОРГАНІЧНІ СЕРТИФІКАТИ

Компанія «Лакі-2017» з початку своєї роботи визначилася з напрямом своєї діяльності – органічним. Тому підприємство має сертифікати «Органік стандарт» та FSSC, які дозволяють працювати з органічними ягодами та підтверджують чистоту за – мороженої продукції.

Наявність цих сертифікатів означає, що компанія «Лакі-2017» може заморожувати і брати на зберігання й органічно вирощену продукцію, і традиційно. Але при цьому важливо відділяти одну від іншої:

– Ми її і зберігаємо, і переробляємо окремо, адже це вимога сертифіката, – уточнює Василь Люклян. – Що нам дає сертифікат FSSC? Передусім, вихід на європейський ринок. Ми поки що не можемо на – пряму працювати з європейськими супермаркетами та продавати їм свою продукцію, оскільки там необхідний вищий ступінь безпеки, і для цього треба отримати ще один сертифікат. Але завдяки наявності FSSC європейські трейдери купують у нас продукцію для реалізації. Зокрема, нашими замороженими ягодами цікавляться у Нідерландах, Фінляндії та Данії.

РЕАЛІЇ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ЗАМОРОЖЕНИХ ЯГІД

Останніми роками українські заморожені ягоди розширили географію свого збуту та впевнено завойовують позиції на закордонних ринках. Але при цьому, за словами Василя Люкляна, на українському ринку заморожених ягід існує низка проблем, які стримують подальший його роз – виток. Одна з них полягає в тому, що українські «заморожувальники» – не конкурентоспроможні.

– Ми дуже слабо конкуруємо з поляками, оскільки в них є дешеве кредитування та підтримка держави, зав – дяки чому вони можуть виготовляти продукцію за нижчою собівартістю, – зазначає директор ТОВ «Лакі-2017». – Завдяки якості нашої продукції та її вартості Україна впевнено завойовує свої позиції на європейському ринку заморожених ягід. У Європі працює багато аналогічних підприємств, але увага європейців сфокусована саме на українській продукції. Одна з при – чин цього – ціна, адже, для прикладу, в нас заморожена суниця коштує 1,4 євро, а фінський фермер тільки українським збирачам ягід платить 1 євро! Тобто там собівартість ягід набагато вища. Так само і німецький фермер не може виготовляти ягоди за такою самою ціною, як ми, тому й вони купують продукцію з України чи Єгипту.

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ТА ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ

Свою заморожену продукцію «Лакі-2017» в Україні поки не реалізовує, проте для цього компанія вже зареєструвала торгову марку Vega land.

– Під цією торговою маркою вже наприкінці цього року ми будемо про – давати в українських супермаркетах заморожену органічну малину, вишню та суницю садову, – ділиться планами на майбутнє Василь Люклян. – Якщо підприємець хоче зайнятися заморожуванням ягід і має на це кошти, важливо знайти відповідних спеціалістів. Але, на жаль, наші фахівці роз’їхалися по всьому світу. В Україні є чимало машин та обладнання, які просто стоять, оскільки не вистачає людей для роботи з ними, – нарікає засновник «Лакі-2017».

Вирішити цю проблему можна, вважає Василь Люклян. Щоб ці люди повернулися в Україну і працювали тут, держава має допомагати підприємцям, аби вони могли платити гідну заробітну плату, мали ресурси, інвестували, створювали нові робочі місця та розвивали економіку країни.

Оксана МАРЧУК

ТОВ «ЛАКІ-2017», 21011 (а/с 5638)

Україна, м. Вінниця, вул. Гонти, 50А

info.laki@gmail.com

www.vegaland.com.ua

Тел.: +38 (067) 430-94-57

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126, sad2017@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті