Лабораторно-виробничий комплекс FARMER.UA

Сучасний рівень якості садивного матеріалу та швидкості його отримання сягнув небачених висот завдяки розвитку технологій вирощування рослин. Особливо популярними в Україні і світі стали методи мікроклонального розмноження у поєднанні з ретельними заходами, спрямованими на оздоровлення, ефективну адаптацію до ґрунтових умов та прискорене дорощування рослин до товарної кондиції. І це не дивно, оскільки тиражування рослин in vitro дозволяє у максимально стислі терміни отримати великі партії генетично однорідних, здорових саджанців, оптимальних для закладання промислових насаджень ягідних, горіхоплідних, енергетичних та інших культур. Компанія FARMER.UA є виробником садивного матеріалу ягідних та інших культур з власної лабораторії in vitro. Лабораторно-виробничий комплекс компанії в м. Київ, площею понад 9 000 м2 та виробничим потенціалом до 10 млн рослин на рік, складається з Лабораторії культивування рослин in vitro, Центру розсадництва та адаптації рослин, Лабораторії фітопатології та молекулярно-генетичних досліджень і Лабораторії агрохімії. Крім того, компанія FARMER.UA має власний розсадник в м. Канів (Черкаська обл.).
Лабораторно-виробничий комплекс збудований за європейськими стандартами у 2019 році. Наразі він забезпечує повний цикл розмноження садивного матеріалу: від введення рослин в культуру in vitro до адаптованих, готових для висаджування у відкритий ґрунт саджанців у касетах (мультиплатах) або контейнерах.
Перш ніж передати отримані від замовника материнські (маточні) рослини до Лабораторії культивування рослин in vitro, їх, згідно з регламентом компанії, обстежують на наявність шкідників і фітопатогенів, проводять відповідні обробки та витримують певний час у карантинних приміщеннях Центру розсадництва та адаптації рослин під пильним наглядом висококваліфікованих агрономів.
Перевірку на наявність захворювань виконують методом ПЛР у спеціалізованій Лабораторії фітопатології та молекулярно-генетичних досліджень. Для виділення ДНК використовується сучасне обладнання від провідних світових виробників. На сьогодні у розпорядженні лабораторії фітопатології наявні стандарти для виявлення 56 видів рослинних вірусів, 10 бактерій, 68 грибних інфекцій, 5 видів фітоплазми. Порівняно з класичними мікробіологічними підходами, ПЛР-метод має значні переваги, які й стали основою для вибору саме цього методу для нашої лабораторії фітопатології, а саме:
- високу чутливість до геному збудника;
- швидкість виконання дослідження (1–3 доби);
- точність і високу видоспецифічність аналізу;
- мінімальний ризик кросреактивності (змішування зразків), що відбувається завдяки наявності кількох контролів у кожному аналізі.

У Лабораторії фітопатології та молекулярно-генетичних досліджень FARMER.UA здійснюється генетичне типування сортів на етапі введення в культуру in vitro періодично, впродовж всього циклу мікроклонального розмноження рослин та на етапі підготовки рослин до передачі замовнику. Крім того, Лабораторія надає послуги з молекулярно-генетичних досліджень рослин та консультаційний супровід за їх результатами.
Після завершення карантинного зберігання рослинний матеріал передають до Лабораторії культивування рослин in vitro. Зазвичай це вегетативні пагони або бруньки, які проходять поверхневу стерилізацію та висаджуються на живильні середовища для введення в культуру, оздоровлення, а потім і клонування рослин. Для оздоровлення рослин ми використовуємо мікси антибіотиків, антивірусні препарати, інколи термотерапію та метод апікальних меристем, з обов’язковим ПЛР-контролем успішності оздоровчих заходів.
Цикл мультиплікації клонів in vitro починається з відокремлення дочірніх пагонів від материнських. Для ефективного клонування використовуються субстрати (живильні середовища), приготовані як за стандартними методиками, так і розроблені або модифіковані нашими біотехнологами. Усі маніпуляції з рослинами виконуються за стерильних умов у ламінарних боксах. In vitro-лабораторія FARMER.UA оснащена 23-ма боксами власної розробки, з робочим графіком лаборантів у 2–3 зміни. Клони культивуються у термальних кімнатах, кожна з яких розрахована на одночасне розміщення до 250–300 тис. рослин. Для уникнення змішування сортів періодично виконується ПЛР-контроль на відповідність генотипу.

Наприкінці кожного циклу розмноження вирощені in vitro рослини передаються на укорінення та адаптацію до ґрунтових умов у Центр розсадництва та адаптації рослин. Мікроклони висаджують у підготовлений ґрунтовий субстрат та розташовують в адаптаційних кімнатах, де рослинам забезпечують контрольовані умови вологості, температури та освітлення.
Якщо порівнювати з традиційними способами, нам вдалося прискорити процес адаптації деяких культур майже вдвічі, що дозволяє максимально скоротити термін отримання замовниками адаптованого матеріалу незалежно від ємності в якій він буде передаватися – касеті або контейнері. У своїй роботі ми не тільки враховуємо біологічні особливості рослин, але й створюємо оптимальні умови їх вирощування за допомогою високотехнологічного обладнання та повного усунення негативного впливу біотичних та абіотичних чинників. Правильно підібрані субстрати та касети дозволяють максимально реалізувати регенераційний потенціал рослин.
Ефективна організація робочих зон і процесів, власні розробки та технічні модифікації, спрямовані на вдосконалення освітлення в культиваційних кімнатах, є також важливими складниками успіху. Принципово нова система освітлення, створена нашими інженерами, у поєднанні з сучасною, повністю автоматизованою системою клімат-контролю та онлайн-керуванням всіма процесами, забезпечує одночасний розвиток мільйонів рослин різних видів у лабораторії in vitro та в адаптаційних кімнатах. На сьогоднішній день у стінах комплексу розмножено понад 11 млн рослин.

Після Центру адаптації дорощування саджанців відбувається у нашому розсаднику. Рослини пересаджуються з касет у горщики більшої ємності. Для вирощування рослин ми використовуємо субстрати, приготовані за спеціально розробленою для нашої компанії рецептурою на заводах Європи.
Дотримання високих стандартів якості при адаптуванні та дорощуванні рослин дозволяє повністю уникнути усіх можливих ризиків щодо їх інфікування, а постійне тестування на типовість і фітопатогени – гарантувати якість матеріалу, що отримує замовник.
Злагоджений алгоритм роботи компанії забезпечує не тільки високу якість та швидкість розмноження рослин, але й ефективну систему контролю та ідентифікації, яка допомагає уникнути змішування різних сортів між собою. Діяльність компанії базується на дотриманні міжнародних регламентів при тиражуванні рослин, згідно стандартів EPPO (European and Mediterranean Plant Protection Organization), завдяки чітко розробленим, науково обґрунтованим, протоколам перевірки та підготовки маточних рослин, клонування, адаптації, дорощування саджанців і агрономічного супроводу.

Наша агрохімічна лабораторія працює як для внутрішніх потреб комплексу FARMER.UA, так і для виконання комерційних замовлень. Лабораторія має акредитацію згідно з ДСТУ ISO 17025 на визначення показників якості ґрунту, торфу, води, рослинного матеріалу, органічних та мінеральних добрив. Агрохімічні випробування виконуються на новітньому обладнанні згідно з сучасними європейськими методиками. Сфера акредитації Лабораторії агрохімії включає 180 показників. Лабораторія проводить консультації та супровід замовників на всіх етапах – від підготовки до аналізу до отримання результатів випробувань та їх інтерпретації.
Комплексну реалізацію проєктів плодоовочівництва ми здійснюємо спільно з нашим партнером, компанією Delta Farmers Irrigation, яка займається професійними системами зрошення для різних потреб аграріїв «під ключ».
Наприкінці 2022 року компанія FARMER.UA офіційно зареєструвала 11 сортів лохини щиткової, щодо яких прийняте рішення про виникнення майнового права інтелектуальної власності на поширення сортів.

Наразі в розсаднику представлено понад 2 млн розмножених in vitro та адаптованих саджанців лохини. У цьому сезоні ми пропонуємо на продаж такі сорти лохини: Дюк, Блюголд, Блюкроп, Блюджей, Чендлер, Торо, Патріот, Спартан, Деніс Блю, Елліотт, Дарроу.
Компанія FARMER.UA реалізує садивний матеріал відповідно до законодавства України: з офіційною реєстрацією та повним супровідним пакетом документів та сертифікатів, які засвідчують сортові і товарні якості саджанців.
Акименко Б. В., виконавчий директор ТОВ «ФАРМЕР.УА», Голубенко А. В., завідувач лабораторії культивування рослин in vitro ТОВ «ФАРМЕР.УА», кандидат біологічних наук
Контакти: FARMER.UA: м. Київ, 01013, вул. Деревообробна, 9. Тел.: (067) 659-89-86, (067) 178-88-40, email: sales@farmer.ua, www.farmer.ua
Delta Farmers Irrigation: м. Київ, 01013, вул. Деревообробна, 9. Тел.: (067) 445-07-83, (067) 445-07-82, email: info@dfi.com.ua, www.dfi.com.ua

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!