В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Кооператив «Ягідний рай» розпочав переробку ягід

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Ягідний рай» з села Залісці Хмельницької області розпочав переробку ягід і фруктів, виготовляючи пастилу та іншу сушену продукцію. Детальніше про це ексклюзивно проєкту «Ягідник» розповів член кооперативу «Ягідний рай» Микола Островський під час VI Міжнародної благодійної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати», яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації» 16-17 лютого в Рівному. До речі, пастилу й іншу сушену продукцію кооператив надав у якості лоту для благодійного аукціону товарів і послуг для садівництва, ягідництва і овочівництва, який відбувся в межах конференції.
– Перший наш крок на шляху до переробки полягав у створенні ягідних насаджень малини. Дня нас це було щось нове, незрозуміле, але цікаве та захоплююче. Але настав час, коли ми почали збирати врожай і у нас з’явилося бажання не лише продавати його у свідому вигляді, а й виготовляти цікаві та корисні продукти, створюючи при цьому додану вартість. Порадившись та поспілкувавшись, ми знайшли однодумців серед членів кооперативу, людей-ініціаторів, які розпочали переробку ягід. Передусім йдеться про створення нового продукту – пастили та інших крафтових смаколиків з сушених ягід і фруктів, – зазначив Микола Островський.
За його словами, до цього кроку кооператив йшов 5 років. Наразі кооператив виготовляє лінійку продуктів переробки ягід і фруктів, і вона постійно розширюється:
– Наразі це крафтове виробництво, адже виготовляють цю продукцію кілька людей в домашніх умовах. Ми брали участь у кількох проєктах, завдяки яким нам вдалося отримати необхідне обладнання – 10 професійних сушок.
Кооператив «Ягідний рай» надав набори пастили та сушених ягід і фруктів для благодійного аукціону товарів і послуг для садівництва, ягідництва і овочівництва, який відбувся в межах конференції «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати», презентувавши таким чином ці продукти для широкого кола споживачів.
– Минулої осені ми також брали участь у конференції «Ягідництво, садівництво, овочівництво: вчимося перемагати», яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації», і побачили, що люди під час аукціону презентували свою продукцію, тому цього разу теж вирішили долучитися до збору коштів для Збройних сил України, надавши набори з нашими продуктами переробки. І це дуже цікавий досвід, бо багато хто цікавився нашою продукцією і ми вже вирішили, що наступного разу обов’язково підготуємо ще більший асортимент і презентуємо його. Це все створює можливості перерости з маленького сімейного бізнесу в дохідне виробництво. Тому ми ростемо, удосконалюємося та набираємося досвіду, – зазначив Микола Островський.
За його словами, наразі проблема переробки ягід полягає в тому, що… кооператив «Ягідний рай» поки не має можливості виготовляти стільки продукції, аби задовольнити весь попит на неї. Тому в планах виробників – поступово нарощувати це виробництво.
– З вирощування ягоди та збуту її як сировини досить несподівано для себе ми відчули інтерес і перспективу переробки ягід і виготовлення з них сушеної продукції. Адже ми розуміли, що коли ціна на малину падає, її невигідно продавати. Так, коли вартість малини знижується до 35 гривень за кілограм, її краще засушити та реалізувати сухою, бо ціна на неї сягає 600-700 гривень за кілограм. Закладаючи на сушку 10 кілограмів малини, ми отримуємо 1 кілограм сушених ягід, тому це вигідно, – підсумував Микола Островський.
У кооперативі додають, що це виробництво започатковане родиною Критюків, яка з перших днів заснування кооперативу впроваджує ідею переобки вирощеної сировини в готовий смачний та корисний продукт.
Читайте також: На Полтавщині виготовлятимуть пастилу, фріпси та сублімати