Кооперація в ягідному сегменті: створення доданої вартості

 Кооперація в ягідному сегменті: створення доданої вартості

З досвіду кооперативу «Файна поляна»

Кооперація займає чільне місце в економіці європейських країн. Адже це потужний інструмент, який забезпечує стабільність розвитку. В Україні ж кооперативів, зокрема ягідних, небагато. Яка причина цього? Які переваги та перспективи кооперації? Про це розповів директор БФ «Контінентал Фармерз Груп» Василь МАРТЮК. Фахівець також поділився з читачами журналу «Ягідник» досвідом роботи одного з успішних ягідних кооперативів «Файна поляна», що на Тернопільщині. До речі, кооператив працює і під час воєнного стану в країні.

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД КООПЕРАЦІЇ ТА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

Загалом, у світі є близько 3 мільйони кооперативів. Сюди належать об’єднання працівників із різних сфер діяльності – фінансової, енергетичної, сільськогосподарської тощо. За словами Василя Мартюка, в Європі 46 % населення є членами кооперативів, а це приблизно 368 мільйонів людей.

Кооперативи у країнах Європи – це об’єднання малого й середнього бізнесу. Як зауважує Василь Мартюк, із цього погляду кооперація дуже важлива, адже якщо стаються проблеми в одного фермера, інші його підтримують, і це не впливає на економіку держави.

– В Україні кооперативів небагато – близько тисячі. Повноцінно працює лише половина з них. Ягідних кооперативів зовсім мало – приблизно 20– 30. І то виникає питання, наскільки вони дотримуються кооперативних принципів, – розповідає фахівець.

ПЕРЕВАГИ КООПЕРАЦІЇ

Серед очевидних переваг кооперації Василь Мартюк називає декілька. Насамперед, це зменшення витрат.

– Кооперація спільні покупки і саджанців, і засобів захисту рослин, і техніки тощо. Коли ви самостійно звертаєтеся в компанію, щоб купити добриво, вам пропонують одну ціну. Якщо ви об’єдналися з іншими фермерами і сформували більше за обсягом замовлення, то ви отримуєте знижку й інші додаткові переваги. Таким чином ви можете купувати все, що необхідно для роботи в полі, – зазначає фахівець.

Це ж стосується й техніки. За словами Василя Мартюка, купити техніку для роботи на плантації одному невеликому фермеру може бути важко, адже це велика інвестиція. Зробити ж це, об’єднавшись із іншими фермерами, набагато вигідніше і простіше.

Інша перевага роботи в кооперативі, як зазначає Василь Мартюк, – збільшення прибутку. Адже спільно з іншими фермерами можна реалізовувати продукцію великими партіями. Це ж саме стосується й заморожування.

– Припустімо, ви хочете заморозити тонну малини. Ви можете це зробити за одною ціною. Коли ж ви привезете 10 тонн, то ціна буде іншою, вигіднішою. До того ж, можуть бути інші переваги – вигідніші умови розрахунку, повернення тари, аванс тощо, – зауважує Василь Мартюк.

Продовження статті читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті