Кооперація в Україні: стан і перспективи

 Кооперація в Україні: стан і перспективи

Коли говорять про кооперацію, часто наводять приклад європейських країн, де такі об’єднання фермерів забезпечують стабільний розвиток економіки. Яка ж ситуація в Україні? Наскільки розвинена кооперація в нашій державі? Які підводні камені чекають фермера, котрий хоче працювати в кооперативі? Про це йшлося на IV Національному конгресі «Ягідництво та кооперація – 2021» 13 серпня в Івано-Франківську.

Організатори заходу – Асоціація «Ягідництво України» та ГС «Інноваційне фермерство та кооперація». Журнал «Ягідник» – інформаційний партнер події.

ЗАМОРОЗКА VS СВІЖИЙ РИНОК

Як зазначає Василь МАРТЮК, директор Благодійного фонду «Контінентал фармерз груп», потужність українського свіжого ринку не настільки велика, як у європейських країнах. Тому якісна продукція українських господарств в основному спрямована на експорт. А де є значні ризики із псуванням продукції через затримки із оформленням документів чи перетином кордону, то продукцію в основному спрямовують на заморозку, сушку чи глибшу переробку. Тому із зростанням промислових насаджень садів та ягідників зростає потреба і в підприємствах, які надають такі послуги.

Цю думку підтримує Ірина КУХТІНА, президент Асоціації «Ягідництво України». Вона каже, що раніше ягоду, вирощену на одному полі за допомогою однієї технології, використовували і для реалізації на свіжому ринку, і для експорту:

– Десять років тому на переробку та заморожування спрямовували ягоди, які не вдалося реалізувати на свіжому ринку. Нині ж переробка/ заморожування та свіжий ринок – це принципово різні речі, які передбачають різні технології вирощування ягід. Кардинально змінилися вимоги до продукції, призначеної для реалізації на свіжому ринку. Якщо ми говоримо про свіжий ринок, то маємо на увазі, насамперед, вирощування в закритому ґрунті, яке дає змогу значно знизити ризики втрати врожаю через несприятливі погодні умови, що в умовах кліматичних змін є доволі гострою проблемою для виробників.

Василь Мартюк констатує, що на тепличне вирощування ягід переорієнтовується Польща, а Україна робить акцент на інший вектор:

– Свіжий ринок має дещо інші вимоги до продукції, зокрема за показниками лежкості, транспортабельності, а також за смаковими якостями. Це інший сортовий склад та технологічний догляд, якого легше дотримуватися в теплицях. Тому загалом відбуваються зміни, коли свіжий ринок починає технологічно відрізнятися від заморожування.

Чи може кожен український фермер встановити теплиці, щоб забезпечити контракт із ритейлу свіжої ягоди? Про це розмірковує Ігор КНЯЗЕВИЧ, керівник ФГ «Еко Беррі»:

– Ні, ми не можемо скрізь встановити теплиці. Адже теплиця коштує, приміром, 2,5 мільйона доларів на гектар. Треба об’єднуватися та робити це спільними зусиллями.

УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД КООПЕРАЦІЇ

Досвідом кооперації в ягідництві поділився засновник кооперативу «Ягідний рай» Микола ОСТРОВСЬКИЙ. Він вважає, що для створення кооперативу треба перейняти успішний досвід колег. Насамперед, потрібно ознайомитися з особливостями кооперації за кордоном, а тоді поглянути на приклад кооперативів в Україні. Це й робили засновники кооперативу «Ягідний рай», які спілкувались із закордонними фермерами, їздили у бізнес-тури в кооперативи Львівщини та Івано-Франківщини.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті