Кооперація: підтримка і взаєморозуміння

 Кооперація: підтримка і взаєморозуміння

За останні роки ягідництво України дуже активно розвивається. Зростає як експорт вітчизняної ягідної продукції, так і внутрішній ринок, з’являються торгові марки. Виробники об’єднуються для того, щоб стати конкурентнішими, тож кооперація теж не стоїть на місці. Її просувають люди, які хочуть спробувати щось змінити, і ті, хто вірить у її економічні переваги і в те, що таке об’єднання може збільшити прибутковість їхньої приватної сімейної справи.

Так вважають і в компанії «Контінентал Фармерз Груп», для якої об’єднання дрібних сільгоспвиробників має неабияке значення. Реалізація власної програми підтримки кооперативів – невід’ємна складова корпоративної соціальної відповідальності цієї компанії, запевняє начальник соціально-інвестиційного відділу «Контінентал Фармерз Груп» Василь МАРТЮК.

РУКА ДОПОМОГИ ВІД КОМПАНІЇ «КОНТІНЕНТАЛ»

Однак нерідко селяни не в змозі самостійно вирішити проблеми, що постають на цьому шляху: не вистачає сміливості, знань чи коштів. Саме тим, хто має бажання працювати на рідній землі, але потребує у цьому підтримки, й допомагає компанія «Контінентал Фармерз Груп» вже протягом п’яти років. Компанія підтримує кооперативи, які працюють у селах її присутності та створюють самозайнятість і робочі місця для її пайовиків. Пріоритетними є нішеві напрямки – ягідництво, бджільництво, овочівництво та інші, які потребують значних трудових ресурсів.

– Активно цю справу підтримуємо і починаємо з навчання. Проводимо семінари, візити в успішні кооперативи, щоб люди побачили, як це працює, щоб поспілкувалися з тими, хто два-три роки тому теж вагався, чи йти їм у кооперацію. А тепер у них є свої гектар-два суниці, малини чи іншої культури, цехи заморожування тощо. Вони мають гідний рівень оплати праці, який дозволяє забезпечувати себе і своїх рідних, – інформує Василь Мартюк.

Підтримка надається різноманітна – від експертного аналізу, навчання, організації семінарів, стаді-турів до співфінансування у придбанні обладнання чи інших ТМЦ, які необхідні в діяльності кооперативу. За підтримки компанії «Контінентал Фармерз Груп» уже створено 32 кооперативи, з них 9 утворені пасічниками, 8 – виробниками ягід, на третьому місці – молочні кооперативи – їх 5.

Безумовним лідером в географічному розрізі є Тернопільщина (24 кооперативи), за нею – Хмельниччина, Івано-Франківщина і Чернівецька область. Кооператори Тернопілля завдяки підтримці «Контінентал» навіть утворили кооперативне об’єднання – «Файні Ґазди».

– Починаючи з 2015 року, відколи компанія почала підтримувати кооперативний рух, ми уже виділили на розвиток кооперації в Україні понад 4,5 мільйона гривень, – констатує Василь Мартюк. – Це дуже суттєва допомога для тих, хто хоче вибудувати власну справу в Україні, і тому серед кооперативів, яким Компанія допомогла на початкових етапах, є чимало таких, які уже почали створювати додану вартість, а деякі планують розвиватися у цьому напрямку. Підтримка кооперативного руху залишається незмінною складовою КСВ-політики Компанії і у 2020 році. «Контінентал Фармерз Груп» готова розглянути заявки від ініціативних груп щодо створення нових кооперативів і виділити для них 50 тисяч гривень безповоротної фінансової підтримки, а також до 200 тисяч гривень фінансування на поворотній основі для розширення та створення доданої вартості в кооперативах.

Цього року кооператори також матимуть можливість скористатися державною програмою компенсації відсотків за кредитами, спрямованими на придбання техніки та обладнання для ягідних кооперативів. Єдине обмеження: це обладнання вітчизняного виробництва має бути включене до переліку Мінекономіки техніки та обладнання, на яке поширюється дія державних програм. Так само кооператори мають доступ до дешевих кредитних коштів, за так званою програмою 5-7-9, скориставшись якою можна отримати вигідне кредитування для придбання основних засобів. Однак питання доступу до дешевих обігових коштів залишається актуальним і для фермерів, і для кооперативів.

– Доступ кооперативів до технологій, до експорту теж дуже актуальний, – наголошує начальник соціально-інвестиційного відділу компанії «Контінентал Фармерз Груп» Василь Мартюк. І додає: – Інше важливе питання – створення торгових марок і можливість продавати свіжу продукцію через вітчизняні торговельні мережі. Бо свіжа продукція, що не кажіть, значно дорожча, ніж заморожена – цей ринок набагато перспективніший. Але значно складніше виростити продукцію затребуваної для свіжого ринку якості. Ми пишаємося кооператорами, які не зупиняються і продовжують рухатися. «Файна поляна» (найперший кооператив, створений за сприяння «Контінентал») будує ще цех попереднього охолодження. «Ягідний лан Шумщини» робить сушку (там були проблеми – пожежа, але кооператив відновлюється, працює на перспективу). Дунаєвецький кооператив «Ягідний рай» активно розвивається та розширює види вирощеної продукції, але я думаю, що надалі він теж буде працювати над створенням переробки та отриманням доданої вартості. На наш погляд, дуже важливо не зупинятися на вирощуванні, а рухатися далі, тож наша компанія це заохочує.

ДОРОГУ ДОЛАЄ ТОЙ, ХТО ЙДЕ

Микола ОСТРОВСЬКИЙ, член кооперативу «Ягідний рай» (Дунаєвецький район Хмельницької області), пригадує, як усе починалося: співпрацювати із тоді ще агрохолдингом «Мрія» (тепер «Контінентал Фармерз Груп») понад два десятки одноосібників розпочали у 2017 році, (наразі кількість членів уже подвоїлась), а торік уже разом продавали малину. Від тих перших кроків кооператори зробили значний поступ.

– Ми налагодили співпрацю із посольством Королівства Нідерландів в Україні, – розповідає Микола Островський, ініціатор створення кооперативу, секретар міської ради. – Завдяки цьому проєкту за нашим кооперативом закріплено 3 агрономи, які ведуть різні напрямки: ягідництво, городництво, ЗЗР. Значна кількість членів кооперативу привертає більшу увагу, тому маємо підтримку ґрантодавців… Окрім того, наш кооператив узяв курс на вирощування органічної ягоди, тож це ще цікавіше. У цьому напрямку співпрацюємо із компанією «БТУ–Центр» і заручились його підтримкою. Кожному з нас окремо, звісно, такої підтримки не надали б, але ж члени кооперативу працюють у більш ніж десяти населених пунктах нашої громади…

Певною мірою кооперація – це соціальний проєкт, спрямований на те, щоб місцеві заробляли гроші в Україні і перестали виїжджати за кордон. Тому селяни освоюють кілька культур, щоб працювати цілий сезон і мати стабільний заробіток.

– Передусім – суниця садова, – починає свій перелік Микола Островський, – далі – городництво: ми посіяли огірки, буряки, моркву. Основного доходу цього року очікуємо від огірка корнішона, адже сіяли якісне насіння від компанії «Рійк Цваан Україна», дотримуємося технології і маємо домовленість про те, що сусідній переробний комбінат закупить у нас всю продукцію. Після овочів, – продовжує кооператор, – ремонтантна малина (орієнтовно це серпень і частина вересня), і ще залишається жовтень-листопад – вікно, яке треба заповнити. Думаємо закласти нішеві культури: це може бути обліпиха, калина, кизил. Зараз вирішується питання землі. Нещодавно Дунаєвецька міськрада дала дозвіл на виготовлення технічної документації на загальну ділянку майже 8 гектарів землі, проєкт уже виготовлено, і сподіваємося отримати цю ділянку в оренду для спільного використання. Якщо нам вдасться від ранньої весни до глибокої осені правильно побудувати роботу, людям точно не потрібно буде нікуди їхати.

Зараз члени кооперативу, серед яких є й 10 пасічників, роздумують, реєструвати їм кооператив бджолярів чи працювати в діючому ягідному кооперативі. Спеціалізація дозволить розраховувати на додаткову підтримку і взяти участь у проєкті компанії «Контінентал» «Карта бджоляра».

Цей інноваційний проєкт охоплює райони Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Івано-Франківської та Львівської областей, тобто території, де компанія обробляє землі. На інтернет-карті відображаються актуальні посівні площі всіх медодайних культур компанії із зазначенням їхнього сорту, прогнозованого періоду цвітіння, інформації щодо планових робіт з обприскування, необхідної кількості бджолосімей для якісного запилення, а також контактів відповідальних агрономів компанії та інших даних. Зареєструвавшись на сайті, бджолярі можуть отримати доступ до інформації про понад 60 тисяч гектарів медодайних культур на території заходу України; подавати заявки і резервувати місця для кочівлі своїх пасік на визначених масивах; формувати власний «кочовий конвеєр» із різних медодайних культур для максимального медозбору; організувати ефективну логістику між масивами медодаїв; отримувати СМС-інформування про час цвітіння та внесення ЗЗР на суміжних медодайних площах. Таким чином пасічники отримують можливість збільшити для себе кількість збору екологічно чистого меду на навколишніх полях. Запроваджена ініціатива є важливою економічно, адже дозволяє збільшити врожайність культур, а також соціально та екологічно.

Словом, кооперативам є над чим подумати, і найперше: як покращити роботу, в якому напрямку розвиватися та як не втратити свій шанс на ринку. Можливості є, треба грамотно їх використовувати.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *