Контроль шкідників і хвороб у садах і ягідниках нехімічними методами

 Контроль шкідників і хвороб у садах і ягідниках нехімічними методами

Для раціонального контролю шкідників у садах і ягідниках нехімічними методами або при інтегрованій чи екологічно спрямованій системі виробництва варто ретельно вивчити та врахувати основні закони природи, перш за все закони екологічної рівноваги. Треба мати на увазі, що будь-яка агроекосистема – це перш за все система трофічних ланцюгів, на які можна впливати і якими навіть можна управляти.

Згідно із загальновідомими науковими висновками будь-який трофічний ланцюг в агроценозі (агроекосистемі) включає такі складові: перший – рослини, які слугують їжею для травоїдних комах (фітофагів); другий – фітофаги, що живляться рослинами і слугують їжею для хижих і паразитичних комах (ентомофаги); третій – ентомофаги, що живляться фітофагами і самі слугують їжею для птахів, земноводних істот тощо. У цьому ланцюзі в найбільш виграшному становищі постають фітофаги, ті самі, яких у звичайній агрономічній практиці називають шкідниками. Для них є величезне джерело живлення, тобто різні органи культурних рослин, що одночасно сприяє їхньому необмеженому розмноженню.

Здатність фітофагів до розмноження залежить і від інших умов, у тому числі кліматичних, космічних, а також від наявності природних ворогів. Оскільки ці природні умови постійно змінюються, то й чисельність фітофагів-шкідників теж неоднакова з року в рік. Одного року можна бути розкутим – немає ні попелиць, ані довгоносиків, наприклад на садових культурах. Проте якщо восени і взимку створюються сприятливі умови, як-от у міжсезоння 2019-20 року, для відкладення яєць та їхньої зимівлі, то весною того ж 2020 року на плодових деревах і ягідних культурах ми спостерігали нашестя шкідників.

При традиційному сільському господарстві це потребує додаткових хімічних обробок плантацій. А як же контролювати цей процес у разі дотримання органічних стандартів та вимог? Тут варто звернути увагу на те, що за умов незначного розмноження шкідників не в кращій ситуації опиняються й ентомофаги. За малої кількості фітофагів розмноження ентомофагів (корисних комах) також зменшується, оскільки молодим корисним комахам нічим живитися. Якщо дивитися на логіку того, що зі збільшенням чисельності фітофагів зростає і чисельність ентомофагів, то можна зробити висновок – немає про що турбуватися. Але не все так сталося, як гадалося.

Оскільки розмноження ентомофагів порівняно з розмноженням фітофагів на деякий час запізнюється, то другі встигають завдати значної шкоди культурним рослинам. Із відкладених яєць фітофагів личинки встигають не тільки вилупитися, а й перетворитися на дорослі особини (імаго).

Рано навесні, у квітні пробуджуються перші комахи-хижаки – павуки і клопи. У цей час оживають хижі клопи антокорис, що переселяються із землі та кущів плодових дерев на яблуні і починають висмоктувати внутрішню поживну масу яєць червоного і бурого плодового кліщів, попелиць, медяниць і листокруток. Це здійснюють однаковою мірою як імаго (дорослі особини), так і ненажерливі личинки. Весною вони поїдають яйця вказаних вже шкідників: попелиць, медяниць, листокруток і особливо де- лікатесних для них плодових кліщів.

Клопи можуть знищувати до 95% зимуючих яєць плодового кліща. Але для підтримки нормальної життєздатності і розмноження численного потомства, передусім для самок кліща, їм потрібне підживлення нектаром шляхом відвідання квітів кропу, гірчиці, гречки та деяких інших рослин. Тому їх треба висівати десь поблизу садів, ягідників, полів тощо. Кліщі також підживлюються солодкими виділеннями попелиць.

Михайло КАПШТИК, канд. с.-г. наук, доцент, директор Навчально-координаційного центру с.-г. дорадчих служб

Продовження статті читайте у друкованому журналі “Ягідник”.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті