«Конкуруємо і водночас доповнюємо один одного»

 «Конкуруємо і водночас доповнюємо один одного»

Як у розсаднику Waganowice Kusibab-Popowicz дотримуються принципів родинного бізнесу, розвиваючи власну справу

Найголовнішою ознакою продукції підприємств, що входять до групи компаній In-vitro Kusibab, є, поза сумнівом, її висока якість. In-vitro Kusibab успішно працює у Польщі вже понад чотири десятиліття. І кожен, хто співпрацює з цією групою компаній, незмінно отримує високопродуктивний та здоровий садивний матеріал. А завдяки тому, що кожне з підприємств групи має певні акценти в спеціалізації, польські виробники здатні максимально повноцінно задовольнити запити клієнтів.

У тому, що впровадження сучасних технологій у поєднанні з багаторічним досвідом є запорукою ефективної роботи, переконалася засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА, побувавши на підприємствах групи компаній. Серед них і Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Kusibab- Popowicz, де вирощують садивний матеріал ягідних та декоративних рослин. Господарюють у Waganowice Пауліна КУСІБАБ-ПОПОВІЧ та Мірослав ПОПОВІЧ.

Пауліна Кусібаб-Поповіч, Мірослав Поповіч та засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина Конєва

УСПІХ ЗАВДЯКИ ЗДОРОВІЙ КОНКУРЕНЦІЇ

Розсадник Waganowice, розташований за 30 кілометрів від Кракова, заснували у 2010 році. Відтоді підприємство активно розвивається. Зараз площі під контейнерними культурами там сягають півтора гектара, ще на половині гектара їх вирощують під накриттям. Клієнтам на цьому підприємстві пропонують дещо старші і вже зміцнілі саджанці. Хоча їхній «шлях» також розпочинається в лабораторії.

– Основа нашого господарства – саджанці, які розмножили методом in vitro. Наш родинний бізнес передбачає певну спеціалізацію кожного підприємства та розподіл виробництва. Тож ми реалізуємо в касетах (мультиплетах) лише певні види рослин. Більшість саджанців вирощуємо та продаємо у контейнерах від Р9 до С2. Пропонуємо клієнтам посадковий матеріал різних культур, причому деякі з них є не лише в нашому господарстві. Та загалом всередині нашої Групи виробників рослин маємо здорову конкуренцію. Скажімо, якщо йдеться про рододендрони, то їх пропонує підприємство Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka, якщо береза – це вже наша сфера відповідальності. Ягідні культури, зокрема лохину пропонують всі, і тут вже залежить від замовників – до кого саме вони звертаються, які в них вимоги. Тому не лише конкуруємо, а й доповнюємо один одного, – розповідає пан Мірослав.

У розсаднику вирощують посадковий матеріал ягідних (актинідія, чорноплідна горобина, жимолость, малина, журавлина тощо) і декоративних культур (бузок, береза, лаванда, декоративні вишні та клени і багато інших). Проте, як і в інших господарствах Групи, в Waganowice найбільше зосереджуються на лохині. Бо саме ця культура найпопулярніша з огляду на обсяги продажу.

– Ось ці саджанці вже вирушають до клієнта, – зауважує Мірослав Поповіч, демонструючи посадковий матеріал лохини чималого розміру. – Після висаджування таких рослин, клієнти зможуть отримати перші ягоди вже наступного року. Проте для того, щоб кущі почали давати повноцінний врожай, потрібно до чотирьох років. Ми в розсаднику дбаємо про те, щоб рослина в процесі розвитку не спрямовувала ресурс у генеративні бруньки. Він повинен йти в ріст. Адже нормальний врожай може дати тільки добре сформований кущ.

Тим, хто купує саджанці лохини, пан Мірослав радить також звертати особливу увагу на кореневу систему рослини. Якщо вона заповнює горщик не повністю, то саджанець сформований ще недостатньо.

ЗНАЮЧИ УМОВИ ВИРОЩУВАННЯ, МОЖНА ДІБРАТИ ОПТИМАЛЬНИЙ СОРТ

Садивний матеріал потрапляє до розсадника з лабораторії, де його розмножили методом in vitro.

– Тут у нас береза, лаванда, журавлина. Зараз журавлина вже досягла такого розміру, що готова до підрізання. Після того, як пагони зрізали та висадили до касет, переміщуємо їх в іншу частину господарства. За допомогою спеціального пристосування пізніше пересаджуємо їх до горщиків Р9, де вони й досягають потрібних розмірів, – розповідає керівник господарства.

У період інтенсивного висаджування рослин у господарстві до робіт залучено більше працівників, причому трудяться вони в дві зміни. Під час нашої екскурсії працівники якраз висаджують кальмію у горщики Р9.

– Ось тут рослини висаджують до горщиків, – пан Мірослав демонструє один із них, місткістю 1,5 літра. – Суміш торфу з перлітом та добривами насипаємо в горщики і подаємо їх на транспортер. Після цього відбувається процес висаджування рослин з касет (мультиплат) або шкілки. Далі контейнери подають транспортером на конкретне місце в розсаднику де саджанці ростуть і розвиваються ще кілька місяців, а після набуття відповідної кондиції відвантажуються клієнтам.

Тим, хто купує саджанці лохини, пан Мірослав радить звертати особливу увагу на кореневу систему рослини. Якщо вона заповнює горщик не повністю, то саджанець сформований ще недостатньо.

Добираючи сорти лохини для кожного клієнта, у господарстві враховують низку факторів, аби покупець зрештою отримав оптимальні для своїх умов саджанці. Вибирають з огляду на особливості клімату, можливості забезпечення поливу, опади, ґрунт тощо. Спочатку працівники господарства намагаються отримати в клієнта максимально детальну інформацію щодо таких факторів, а згодом, підсумувавши отримані дані, пропонують оптимальні сорти. Така схема роботи вже довела свою ефективність.

Утім, в господарстві працюють і з індивідуальними замовленнями, розмножуючи ті сорти, які надають самі клієнти.

– Багато залежить від широти, на якій висаджують плантацію лохини. Адже багато сортів виведені спеціально для спекотного клімату. Однак для широти Марокко це будуть одні сорти, для Туреччини – скоріше інші. Крім сортів, що оптимально підходять для районів Центральної Європи, пропонуємо також групу сортів, що надаються для вирощування в умовах Північної Скандинавії, – розповідає очільник господарства.

Тому садивний матеріал від Waganowice можна зустріти не тільки в Польщі, а й в багатьох інших країнах.

ТРЕБА Й СПРАВДІ ДОКЛАСТИ ЗУСИЛЬ, ЩОБ ПРОПОНОВАНИЙ МАТЕРІАЛ БУВ ВИСОКОЇ ЯКОСТІ

Одна з родинних фірм (Plantin), що входить до Групи In-Vitro Kusibab, заклала плантацію жимолості, де цілком успішно ростуть і дають хороший урожай сорти жимолості канадської, російської та американської селекції.

Плантація фірми Plantin є свого роду дослідним полем, де перевіряється і підтверджується придатність сортів цієї культури до умов вирощування на Півдні Польщі.

Відмінності в смаку ягід та вміст комплексу органічних субстанцій, корисних для здоров’я – головна причина сталого зростання популярності жимолості. Розсадник Waganowice має в своїй пропозиції цілий ряд найкращих сортів цієї ягоди.

– В нашу пропозицію включено також широку гамму декоративних саджанців. Наприклад, саджанці сортів берези, що витримують посуху і високі температури, ми постачаємо в Корею і Нідерланди, – кажуть у компанії.

В Групі In-Vitro Kusibab до пропозиції включено матеріал сотень сортів рослин:

  • на стерильних середовищах – для клієнтів з досвідом акліматизації;
  • в касетах (мультиплатах) М360 – М40 – до подальшого дорощування в розсадниках членів групи та наших клієнтів;
  • готовий матеріал до висаджування на плантаціях.

– Нашому сімейному бізнесу притаманна взаємопідтримка. Надіємося, що й надалі буде саме так, і родинний бізнес розвиватиметься. Адже маємо двох доньок, і дуже сподіваємося, що хтось з них продовжить нашу справу, – каже власник господарства.

Контакти: польська група компаній In-vitro Kusibab

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті