Конкурентні переваги лохини на європейському ринку

 Конкурентні переваги лохини на європейському ринку

Очікування VS реальність

Як підтримувати конкурентність лохинового бізнесу в умовах стрімкого зростання виробництва? На які фактори звертати увагу у виробничому процесі, щоб зберігати довіру клієнтів? Як налаштувати автоматизовані процеси під час сортування й тарування на перспективу розвитку? Вирішення цих та інших питань дізналися учасники вебінару медіагрупи «Технології та Інновації» на тему «Лохина: конкурентні переваги на європейському ринку».

Експерти вебінару – представники найбільших компаній із виробництва саджанців, свіжої продукції та виробничого обладнання.

Регіональний менеджер з продажу компанії MILBOR PMC розповів про основні фактори, що важливі для споживачів при купівлі лохини, а також про автоматизацію виробництва як основний критерій успішності лохинового бізнесу.

MILBOR PMC – це сімейна компанія, заснована понад 60 років тому. Діяльність компанії починалася із постачання свіжої продукції на ринок. Згодом компанія розвинула напрямок із постачання обладнання і сьогодні вже постачає високоякісне обладнання для сортування, пакування та переробки продукції.

А представниця компанії Fall Creek, ягідного гіганта на Західному ринку лохини, розповіла про особли- вий зв’язок між трендами ринку та новими сортами лохини.

Fall Creek приділяє особливу увагу селекції лохини, рослинам та підтримці виробників лохини. Існує на ринку з 1978 року, заснована у штаті Орегон, США. В Україні компанію представляє Жанна Матвієнко.

РЕАЛІЇ РИНКУ: СПОЖИВАННЯ ПРОПОРЦІЙНЕ ДО ВИРОБНИЦТВА

В останні роки у Європі зафіксовано інтенсивне зростання виробництва лохини. У компанії MILBOR PMC стверджують, що згідно з даними з 2016 року по 2019 рік постачання зросло практично вдвічі: з 86 тис. тонн до понад 160 тис. тонн. Україна (а також Іспанія та Польща) знаходиться серед Європейських країн, які найбільш стрімко розвиваються у цьому напрямку із більш, ніж 400 % послідовного зростання.

Така динаміка натякає на подальший розвиток ситуації. Адже постає питання перевиробництва і чимала кількість виробників хвилюється: чи є для них місце на ринку?

– Тепер проаналізуймо, що ж у нас на ринку купують. Якщо порівняти споживання лохини в Європі та Америці, то споживання нині відстає більш, ніж у шість разів. Зважаючи на ці тенденції, у наступні кілька років ми будемо відчувати нестачу в кілька тисяч тонн лохини. Це означає, що є місце для збільшення виробництва та нових фермерів. Але, знову ж таки, ситуація на європейському ринку показала: що більше залишків, то більший вибір мають споживачі. Отже, їхні очікування зростають. Практично у всіх країнах вони ростуть не лише в сезонному вимірі, а й призводять до своєрідної «національної дієти», і цю продукцію вживають як healthy food, – вважає експерт компанії MILBOR PMC.

Що ж цьогоріч відбувалося в Україні? Основну роль відіграють кілька аспектів. По-перше, пізній початок весни спровокував затримку в цвітінні, отже, змістився графік входження в плодоношення лохини різних сортів. Ранні весняні сорти, натомість, не були так розтягнуті в часі, що зіграло чималу роль.

По-друге, була обмежена низка зовнішніх ринків, на які традиційно постачає свою продукцію Україна. У зв’язку з перевиробництвом у Європі сформувалися дуже низькі ціни, невигідні для постачання з України. Однак, були й позитивні зміни: споживання лохини в Україні зростає.

І останній фактор, який також відображає світові тенденції – це обсяг постачання лохини на внутрішні ринки, який зростає. Це сформувало ситуацію, коли впродовж першого тижня сезону ціна на ягоду впала вдвічі-втричі, порівняно з очікуваною. Тому виробники не змогли суттєво заробити на перших поставках.

Проте, на відміну від Європи, де ціна залишалася в межах 2–2,10 євро/кг, в Україні сформувався порівняно непоганий «коридор» – 3–4 євро/кг.

– Отже, чому вчить нас ситуація в Європі і які висновки ми можемо зробити з огляду на ситуацію в Україні? Якість залишається основним двигуном для досягнення успіху. Це також підтверджують різні дослідження. У цьому випадку я маю на увазі дослідження 14 тисяч респондентів, яке свідчить про те, що насамперед люди обирають рітейлера або найближчий магазин за пропозицією ягід, фруктів та овочів. 28 % опитаних виділили цей фактор, як найважливіший в ухваленні рішення про купівлю. Найголовнішими ознаками при виборі лохини є свіжість продукту, асортимент, якість та зовнішній вигляд. За цими ознаками між собою конкурують мережі, які є вашими клієнтами, – наголошує експерт.

Є три ключові моменти, які важливі у будь-якому ягідному бізнесі: це підготовка бізнесу, підготовка вашого поля до плодоношення, власне плодоношення та збирання врожаю, а після збору врожаю – сортування та пакування.

Щоб реагувати на виклики, які перед виробниками ставлять рітейлери і ринок, необхідно контролювати якість на кожному виробничому етапі: це стосується вибору сортів лохини, розташування поля, технологій вирощування, технологій поливу, також час і метод збору врожаю.

ЯКІСТЬ VS КІЛЬКІСТЬ

Тенденція у споживанні з 2005 по 2020 рік характерна тим, що вектор уваги споживачів змістився з кількості на якість лохини. Ба більше, споживачам важливо, щоб якісний товар був на полицях завжди. Йдеться про те, щоб, придбавши якісну ягоду сьогодні, покупець захотів придбати її завтра.

– Якщо проаналізувати регіональну врожайність плантацій, то, наприклад, у Азії поступово зростають врожаї лохини, тоді як країни сталого розвитку показують посередні показники при класичній схемі посадки, – пояснює менеджер.

Виробництво ягід у Європі умовно ділиться на Північ та Південь. Найбільший виробник північних сортів – це Польща, а південних – Іспанія. Варто відзначити, що споживання в Європі суттєво зростає в таких країнах, як Італія, Австрія.

ВИЗНАЧЕННЯ ЯКОСТІ – ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ СЬОГОДНІ?

По-перше – це мінімальне зморщування ягоди. Тобто, після збирання, транспортування та розміщення на полицях ягода не повинна зменшуватися в об’ємі та не повинна втрачати своєї щільності.

Наступний критерій – частота придбання. Щоб споживач мав бажання постійно і регулярно купувати лохину, вона має йому подобатись. Дослідження свідчить: якщо споживач вперше куштує ягоду і вона йому не подобається на смак – він не купить її щонайменше ще два тижні. А якщо перше враження було позитивне, відповідно, зросте бажання купувати частіше.

Впевненість споживача у стабільній якості означає, що він повинен довіряти виробникові та купувати ягоди, не замислюючись над тим, чи всі вони в упаковці однаково якісні. Необхідно прагнути до мінімального показника рекламацій або взагалі їх відсутності.

Окремо слід виділити «вау-фактор» та збільшення місця на полицях супермаркетів. Ефектне комерційне представлення товару має викликати емоційне захоплення у споживача. Слід приділити особливу увагу пакуванню товару, яке має викликати приємні враження у покупця.

Для досягнення високої та стабільної якості необхідно дотримуватися всього ланцюга – від виробництва до постачання, починаючи з вибору сучасних сортів, якісного посадкового матеріалу (саджанці мають бути здоровими, відповідати сорту), професійній агротехнології, визначення дати збору врожаю для кожного сорту, найшвидшого охолодження ягід, сортування та пакування товару та представлення споживачам.

НОВІ СОРТИ ЯК КРИТЕРІЙ РОЗВИНЕНОГО БІЗНЕСУ

За словами експерта Fall Creek, є низка сортів, які вже відходять у ми- нуле (наприклад, Патріот, Нельсон). Існують плантації лохини, яким по- над 50 років і які не рентабельні через відсутність попиту та не конкурентоспроможність порівняно із сортами сучасної селекції, яка потребує багато часу та інвестицій, роботи науковців та випробувань. Сучасні північні сорти, які добре зарекомендували себе не тільки у виробників у Східній Європі, а й у споживачів по всьому світу це Ласт Колл, Валор, Карго, Топ Шелф, Блуріббон. Сорти «майбутнього», такі як Арабелла Блю, Лоретто Блю, Пичи Блю, Луна Блю посядуть достойне місце в асортименті професійних виробників лохини. Сорт Дюк і досі залишається класикою в лінійці ранніх сортів. Тому, закладаючи плантацію лохини, перш за все слід приділити велику увагу вибору сортів, щоб бути конкурентоспроможним не тільки сьогодні, а й в майбутньому.

ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНІ ПРОЦЕСИ АВТОМАТИЗАЦІЇ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТНОСТІ

Хоч якість і є рушієм у збільшенні попиту на продукцію, цей критерій не можна застосувати до всіх компаній без винятку. Адже кожен покупець закладає у поняття якості щось своє. Є універсальний список ознак якості, які можна виділити за допомогою різних пристроїв автоматизації. А це саме те, що стосується розміру, кольору, щільності та твердості ягід.

– Вплив засобів автоматизації на якість ягід може бути двох типів: позитивним чи негативним, – зазначає менеджер компанії MILBOR PMC. – На сьогодні на ринку існує досить багато різних систем: від найпростіших до high-end-рівня. І досить складно, не вивчивши відмінність цих систем, зрозуміти, який вибір зробити.

Можна виокремити три основні типи обладнання для потокового сортування, які задовольняють базові вимоги постачальників. Це сортувальники, які з потоку виділяють основні дефекти: перестиглі, недостиглі плоди і т. д.

Також це обладнання, яке сортує лохину за кольором: зелена, недостигла, з кольоровими плямами. Там використовується системи інфрачервоних камер, які можуть розрізняти ягоди за кольоровими параметрами. І третя група обладнання працює за допомогою різних фізичних пристроїв – це натягнуті струни, конвеєри з перфорацією. Така лінія призначена для первинного виходу ринку. Також є лінії категорійного сортування, які є вінцем технологій. Вони можуть виділити кілька категорій з дефектів. Тільки категорій м’якості може бути 5–7. Компанія може сама розподіляти продукцію за категоріями, залежно від ринків збуту. Це рішення підходить для тих компаній, які хочуть досягти найвищої якості, при цьому отримуючи максимальну вигоду. –

Необхідно пам’ятати про негативний ефект. Лохина – дуже складний продукт через свою делікатність, і завжди є питання щодо рівня пилку. Також при обробці виділяється сік. Ми не втечемо від природи: закони гравітації ніхто не скасовував, закони тертя ніхто не скасовував і, того факту, що ягода виділяє сік, теж ніхто не скасовував. А більшість компаній, які виробляють обладнання, про це забувають, – акцентує фахівець компанії Fall Creek.

При виборі автоматизованих систем важливо звертати увагу не лише на технології, а й на сервісні послуги, які можуть на ходу «підхоплювати» поломки та зношення.

– Автоматизацію потрібно добирати, керуючись тим, хто ваш потенційний клієнт, як ви далі плануєте розвиватися, і на що здатна ця система: прибирати основні дефекти або ж будь-яку партію ягід відсортувати так, як вам потрібно. Звичайно, коли йдеться про локальний ринок, то лояльність локального покупця набагато вища до локального постачальника. Коли ж йдеться про експорт, слід пам’ятати, що зростають вимоги на Азійському ринку: Китай, Індія. Якщо ви постачаєте продукцію туди, потрібно вивчати той ринок, якщо ж ви постачаєте лохину до Європи – будьте готові до найжорсткішої конкуренції, – пояснює представник MILBOR PMC.

Наступний надважливий фактор – це асортимент і зовнішній вигляд пакування. Залежно від ринку та сезону є різні типи й розміри тари. Мережі конкурують за різними типами пакувань і асортимент цих упаковок – це окремий бізнес, що стрімко розвивається щорічно. Обираючи системи автоматизації, важливо мати можливість у майбутньому підлаштуватися під ці тенденції.

– Світова тенденція полягає у зменшенні кількості пластику, – зазначає фахівець із MILBOR PMC, – і є вже країни, де запроваджуються додаткові податки за його використання. Так, в Іспанії з 2020 року податок за використання кожного кілограма пластику – 50 євроцентів. Є тенденція до використання матеріалів, які мають полегшену переробку. Ми представляємо рішення, за допомогою якого можна легко перейти від одного до іншого виду упаковки за досить короткий термін. Мається на увазі, що за 5–10 хвилин ви можете змінити один тип упаковки на інший на одній і тій же пакувальній станції. Відповідно до нашої концепції, ми постачаємо обладнання, яке дозволяє пакувати практично будь-яку упаковку від 125 до 1025 грамів. Ви отримуєте гнучкість у різних стандартах упаковки та отримуєте рішення, які дозволяють дбайливо ставитися до ягоди без недоваги та з мінімальною перевагою, що дає можливість економити гроші, – підсумовує експерт.

Ще одна сучасна тенденція – це запаювання лотків плівками різного виду. Сучасне обладнання дозволяє запаювати ягоду тоненькою плівкою з перфорацією, яка допомагає дуже дбайливо ставитися до продукту в лотку. Переваг дуже багато: маркетинг, брендування, стандарти гігієни, полегшення логістичних процесів. У такий тип упаковки можна пакувати будь-які ягоди.

– Найважливіший фактор – це свіжість. Він є композицією всіх факторів, які є на вашому виробництві, починаючи від збору до автоматизації. Тут дуже важливо відзначити, що всі ці системи вимагають великого запасу надійності, сервісу, хорошого та дбайливого зберігання ваших ліній. Це ті фактори, про які варто пам’ятати. Перед сезоном та після сезону вони вимагають дбайливого зберігання. У будь-якому разі, слід дотримуватися стандартів якості на кожному етапі. Відповідна технологія сортування та пакування має сприйматися як інструмент для того, щоб адаптувати ваше виробництво до вимог ринку. Це не дорогий ґаджет, що просто працює. Цей інструмент потрібно освоювати, з ним потрібно працювати і правильний інструмент є вашим конкурентним майном, – робить висновок представник компанії MILBOR PMC.

Якщо підсумувати, то вирощування лохини стає все більш конкурентним середовищем, оскільки разом із пропозицією зростає попит. Адаптуючи очікування клієнтів і мереж до того, що виробник може запропонувати, варто формувати нові можливості свого бізнесу, які ведуть до збільшення продажів і прибутковості бізнесу.

Контакти:

Milbor PMC: Valerii Zhakovskyj, project manager

+48 882 173 760, v.zhakovskyj@milbor.pl, https://milborpmc.ru/

Fall Creek: Zhanna Matviienko, sales representative

+38 093 924 18 41, Zhanna.km@gmail.com, https://www.fallcreeknursery.com/

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Вартість передплати журналу «Ягідник» становить 650 грн, російськомовної версії у форматі PDF – 25 (без урахування комісії банку)

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті