Комплекси для охолодження, зберігання, сортування та упаковки ягід

 Комплекси для охолодження, зберігання, сортування та упаковки ягід

Практичний досвід впровадження інновацій в Україні та Грузії

З розвитком культури споживання ягід в Україні та у світі, а також зі збільшенням пропозиції від виробників попит на якісну продукцію зростає. Для підтримки конкурентоспроможності та високої якості продукції виробникам потрібно впроваджувати нові технології у процесі вирощування ягід, так і в процесах післязбиральної доробки (інтенсивне охолодження, зберігання продукції, сортування та упаковка ягід).

Кожен фермер, який вирощує ягоди, ще на початках власної справи має задуматися про зберігання своєї продукції. В ягідництві це вкрай важливо, адже дає змогу отримати продукт належної якості та зберегти його упродовж певного часу бодай для того, щоб реалізувати потім за кращою ціною. Розуміючи тенденції, ягідні підприємства активно впроваджують інноваційні технології охолодження та зберігання продукції. Не став винятком для розвитку цього напрямку і 2020 рік. Адже виробники з року в рік нарощують обсяги вирощування ягід. І врожай десь треба зберігати й належним чином готувати для продажу.

Власним досвідом будівництва холодильних комплексів для ягід і впровадження прогресивних технологій з нами поділилися ягідні господарства: українські «Фруктовий сад АТ» і СТОВ «Жахнівка» та сільськогосподарський кооператив з Грузії «Agrostore LLC», Artberry і Family Garden. Усі проєкти реалізовані спеціалістами компанії «МАС Сістемз» торік та успішно відпрацювали сезон.

«МАС Сістемз» – це польсько-українська виробничо-інжинірингова компанія, відома на вітчизняному ринку з 2001 року. Спеціалізується на реалізації комплексних проєктів «під ключ» у галузях промислового холодопостачання, вентиляції, кліматизації, енергозбереження та автоматизації. Наявність власних виробничих потужностей у Польщі, інжинірингового та монтажно-сервісного підрозділів в Україні дозволяє підприємству вести гнучку цінову політик і реалізовувати найскладніші проєкти.

ОХОЛОДЖЕННЯ І ЗБЕРІГАННЯ БУДЬ-ЯКОГО РІВНЯ СКЛАДНОСТІ

Основним напрямом діяльності компанії є проєктування, виробництво, монтаж та пусконалагодження систем охолодження і довгострокового зберігання фруктів, овочів та ягід. Портфель проєктів фрукто-, овочесховищ і комплексів для охолодження та зберігання ягід, реалізованих майже за 20 років, вражає: це локальні й централізовані системи холодопостачання, безпосереднього і непрямого охолодження; комплектне РГС обладнання власного вробництва для створення регульованого газового середовища у фрукто- та овочесховищах за технологією СА (контрольована атмосфера) або ULO (ультранизький вміст кисню): генератори азоту, станції контролю атмосфери, адсорбери СО2; гідрокулери виробництва «МАС Сістемз» для охолодження плодоовочевої продукції крижаною водою; системи активної вентиляції і холодопостачання для картоплі, цибулі, часнику та інших овочів; комплексні системи автоматизації, моніторингу й управління фрукто- та овочесховищами, з віддаленим вебдоступом, на які компанія «МАС Сістемз» отримала в 2020 р. патент.

Виробникам ягід компанія «МАС Сістемз» пропонує «під ключ» системи повітряного прекулінгу для камер інтенсивного охолодження ягід, гідрокулінг – для швидкого охолодження плодоовочевої продукції крижаною водою перед зберіганням та/або перед шоковою заморозкою, камери зберігання охолоджених і заморожених ягід, камери шокової заморозки та скороморозильні IQF тунелі, системи технологічного кондиціювання і вентиляції виробничих приміщень, цехів сортування та пакування ягід.

ПРОЄКТИ, РЕАЛІЗОВАНІ У 2020 РОЦІ

Комплексом для інтенсивного охолодження і зберігання/сортування лохини підсилилася компанія «Фруктовий сад АТ» з Київщини. Фахівці «МАС Сістемз» виконали монтаж холодильної камери, приміщення сортування/пакування ягід, системи холодопостачання і прекулінгу для інтенсивного охолодження (150–300 кг/год) і зберігання (близько 7 тонн) лохини.

Реалізація проєкту включала декілька етапів. Спочатку був підготовлений фундамент комплексу, потім стартували роботи з безкаркасного монтажу теплоізоляційних конструкцій із застосуванням дахових сендвіч-панелей. Далі були встановлені холодильні двері, автоматичні секційні промислові ворота. Наступний етап – виготовлення та встановлення системи повітряного прекулінгу продуктивністю 150–300 кг/год. Завершувалося будівництво монтажем і налагодженням та запуском системи холодопостачання холодильної камери з пасивним охолодженням зони сортування/пакування, а також монтажем системи LED-освітлення.

– Ми звернулися до компанії «МАС Сістемз» навесні 2020 року. Планували побудувати комплекс для охолодження лохини, адже наша компанія окрім розсадника має і насадження лохини високорослої, яка вже плодоносить. Нам запропонували холодильне обладнання італійської та французької фірм і сендвіч-панелі українського виробника. Потужність устаткування розраховували, виходячи з площ наших насаджень і обсягів збору, – розповідає Тетяна ДОМБРОВСЬКА, співзасновниця господарства «Фруктовий сад АТ».

Про будівництво холодильника фермери задумалися тоді, коли насадження лохини почали приносити перші врожаї. Ягоду після збору потрібно було швидко охолодити, щоб не втрачалися товарні та смакові якості. Тим більше якщо на вулиці +30…+35 ºС, а температура самої ягоди +26 ºС.

– Новий комплекс дав змогу швидко охолодити зібрані ягоди, а також зібрати товарну партію продукції. Це було вчасне і вдале рішення для розвитку нашої компанії. Задоволені ми й вибором підрядника, – ділиться досвідом співпраці Тетяна Домбровська. – Розглядали кілька варіантів, але пропозиція «МАС Сістемз» була оптимальною як за вартістю обладнання, так і за строками реалізації. Після всіх підготовчих робіт з нашого боку компанія відразу приступила до будівництва. Спеціалісти швидко відреагували на запит, надали чітку інформацію про будівництво та обладнання, строки, ціни.

Спеціалісти компанії ТОВ «МАС Сістемз» також реалізували проєкт у Київській області – комплекс з інтенсивного охолодження і зберігання лохини  в сільськогосподарському холдингу «Артберрі». Він складається з таких охолоджуваних приміщень:

  • камера прекулінгу (інтенсивного повітряного охолодження) продуктивністю 500 кг/год;
  • камера зберігання;
  • приміщення сортування/упаковки ягід.  

Комплекс оснащений централізованою системою моніторингу та управління з віддаленим доступом через WEB-сервер з будь-якого пристрою, підключеного до мережі інтернет.

Також фахівці компанії «МАС Сістемз» виконали монтаж системи прекулінгу для інтенсивного охолодження лохини на ТОВ «Фемілі Гарден» ( FAMILY GARDEN). Продуктивність системи охолодження становить 1500 кг/год.

ХОЛОДИЛЬНИЙ КОМПЛЕКС ДЛЯ ЛОХИНИ ПОТУЖНІСТЮ 1500 КГ/ГОД

Ще один новий комплекс для охолодження і зберігання ягід з’явився у СТОВ «Жахнівка» на Вінниччині. У травні 2020 року спеціалісти «МАС Сістемз» реалізували черговий проєкт комплексу для охолодження, зберігання та сортування лохини.

Комплекс складається з декількох охолоджувальних приміщень: камера інтенсивного охолодження з проєктною продуктивністю 1500 кг/год, п’ять камер зберігання охолодженої ягоди з температурним режимом 0…+1 ºС, приміщення сортування/пакування ягід та транспортні коридори з температурними режимами +8…+12 ºС. Камера інтенсивного охолодження призначена для швидкого охолодження ягід, що надходять із «поля». Критично важливо охолодити лохину не пізніше ніж за дві години після збору, адже температура зірваної ягідки внаслідок процесів життєдіяльності (дихання, ферментація, бродіння) без охолодження підвищується на 5–7 ºС. Так, за температури +27 ºС інтенсивність дихання ягоди у 20 разів вища, ніж охолодженої до +4 ºС.

Висока інтенсивність дихання значно знижує якість, лежкість та строки реалізації ягід. Холодильне обладнання всього за 40–70 хвилин (залежно від типу упаковки ягід) забезпечує охолодження врожаю від +30 ºС до температури зберігання. Температура в приміщенні 0…+1 ºС. Кінцева температура ягід +2…+4 ºС.

Транспортування, сортування і пакування ягід у блістерну упаковку (пінетки) та картонні ящики відбувається вже в сортувальному приміщенні за температури +8…+12 ºС. Незначна різниця між температурою ягоди й температурою приміщення не дозволяє лохині «розігріватися» та виключає появу конденсату на поверхні ягід. Упакована ягода на палетах надходить у камери зберігання, розраховані на 210 палетомісць. Температура в камерах підтримується в діапазоні 0º…+1 ºС.

КОМПЛЕКС ДЛЯ ІНТЕНСИВНОГО ОХОЛОДЖЕННЯ, ЗБЕРІГАННЯ ТА ПЕРЕДПРОДАЖНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЛИНИ, ХУРМИ, ЧЕРЕШНІ

Наприкінці весни 2020 р. компанія «МАС Сістемз» реалізувала комплексний проєкт поставки, монтажу та пусконалагодження централізованої системи холодопостачання з повітряним прекулінгом та системою управління і моніторингу з віддаленим доступом через вебсервер, з продуктивністю охолодження 500 кг/год в Грузії. Замовник – сільськогосподарський кооператив «Agrostore LLC» – вирощує органічну малину, хурму, черешню та ожину в мальовничому районі Кварелі, що розташований в Алазанській долині. Проєкт реалізований за фінансової підтримки USAID Georgia.

– З компанією «МАС Сістемз» ми познайомилися на виставці у Тбілісі, коли шукали підрядника для будівництва холодильного комплексу. Розглядали комерційні пропозиції різних компаній. І відразу скажу, що вони були значно спокусливіші за ціною. Проте ми обирали за якістю обладнання, рівнем кваліфікації спеціалістів та їхнього підходу до клієнтів, – згадує представник компанії «Агростор» Зураб АЛАВІДЗЕ. – «МАС Сістемз» виправдали сподівання, особливо за рівнем сервісу, що для нас дуже важливо. Адже ягідництво – не основний бізнес нашої компанії, ми в ньому початківці. І допомога та консультації спеціалістів щодо різних культур, їхнього зберігання допомагають нам розвивати цей напрям. Тож суто виконанням умов угоди наша співпраця не обмежилася. Ми досі дружимо і спілкуємося. Впевнений, «МАС Сістемз» має великий потенціал і на грузинському ринку!

Кооператив лише декілька років тому започаткував органічну ферму з вирощування малини, хурми та ожини. А наразі вже має амбітні плани на майбутнє на ягідному ринку, і першим кроком для їхньої реалізації стало будівництво сучасного холодильника.

Комплекс має камеру прекулінгу – інтенсивного повітряного охолодження – продуктивністю 500 кг/год, три камери зберігання, приміщення сортування/пакування. Він оснащений централізованою системою моніторингу та управління з віддаленим доступом через вебсервер з будь-якого пристрою, підключеного до мережі Інтернет.

– Завдяки цьому обладнанню ми можемо оперативно охолоджувати врожай та зберігати приблизно 40 тонн ягоди й до 100 тонн фруктів, наприклад хурми. Система налагоджена й працює відмінно, тож якість і свіжість продукції зберігаються. Без використання цих технологій неможливо ефективно працювати на ринку, тим більше виходити на експорт. Це дає нам можливість продавати ягоди та фрукти на полицях супермаркетів Грузії, а також відправляти за кордон, зокрема літаками в країни Азії. Загалом обладнання допомагає тримати марку якості, відповідати високим стандартам міжнародного ринку, – резюмує Зураб Алавідзе.

ТОВ «МАС СІСТЕМЗ»

м. Київ, проспект Перемоги, 67

Тел.: +38 (044) 205-36-37

+38 (050) 387-29-49

+38 (068) 201-38-23 (Viber | WhatsApp | Telegram)

www.mas-ukraine.com.ua | info@mas-ukraine.com.ua

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі “Ягідник”.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті