Кісточкові культури: на часі – розвиток галузі

 Кісточкові культури: на часі – розвиток галузі

VI Міжнародна конференція «Технології та інновації: від землі – до готового продукту. Кісточкові»: про ризики і досвід

У просторій залі готелю «Шервуд» зібралося понад 230 учасників – керівників, власників бізнесу, агрономів, технологів з усіх регіонів України, які представляли власні садівничі компанії, фермерські господарства, переробні підприємства. Організатором конференції традиційно стала медіагрупа «Технології та Інновації» – видавець фахових журналів «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Ягідник», «Горішник. Т.І.», «Напої. Т.І.», які не мають аналогів в Україні і в країнах пострадянського простору.

– Конференцію для садівників ми проводимо вшосте. І вперше присвятили її тематику кісточковим культурам: черешні, персику, вишні, сливі, айві, – зазначає засновниця медіагрупи «Технології та Інновації», організаторка конференції Катерина КОНЄВА. – Уже в процесі підготовки цього заходу ми відчули величезне зацікавлення садівників, помітно було, що люди прагнуть вчитися і вдосконалювати свої практичні навички. В основі нашої стратегії – впровадження новітніх технологій та інновацій у виробничі процеси – в саду, ягіднику, на виробництві. Саме з цією метою ми й збираємо на конференціях наших читачів і партнерів наших видань. А ще – для обміну думками і досвідом, для нових домовленостей і угод, для створення нових бізнесів. Як показав досвід проведення попередніх заходів, ми причетні до розвитку цілих галузей в Україні. Пишаємося цим!

Робота на землі – це не про райдужне і безтурботне життя. Це про ризики й невдачі, вибрики погоди і ринку. Але поряд з тим це – про безцінний досвід, яким радо ділилися учасники VІ Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та Інновації: від землі – до готового продукту. Кісточкові» (м. Умань Черкаської обл.).

Конференція зібрала представників садівничої галузі України

І справді, переповнена конференц-зала свідчила про те, що вирощування кісточкових в Україні цікавить багатьох, а уваги цій тематиці досі приділяли недостатньо. Отож, садівничий сезон – 2021, інноваційні технології вирощування кісточкових, збереження продукції садів, переробка плодів і створення доданої вартості – це ті основні теми, які обговорили учасники конференції. Перед аудиторією виступали 40 спікерів – експертів ринку, фахівців із садівництва та супутніх напрямів, представників технологічних компаній. Конференція відбулася за підтримки Асоціації «Укрсадпром», Генерального технологічного партнера – компанії «Байєр» в Україні та Генерального юридичного партнера – ППФ «Пахаренко і партнери». Всього ж партнерами конференції стали понад 50 українських та іноземних компаній.

Уперше Міжнародна садівнича конференція «Технології та інновації: від землі – до готового продукту» присвячена тематиці кісточкових культур.

Ігор Тарушкін, гровер/ченнел менеджер із захисту спеціальних культур компанії «Байєр-Україна» –
Генерального технологічного партнера конференції

Про цінову ситуацію на ринку кісточкових в Україні, можливі сценарії її розвитку та додану вартість при переробці та кооперації у своєму виступі говорив Іван КОТЯШ, власник компанії Malyn Factory LLC. Зокрема експерт зробив зріз валового збору врожаю кісточкових культур у світі. Він зазначив, що в ринкових умовах ціна формується як результат дії постійно рухливої системи попит-пропозиція. Він відстежив вплив погодних умов на обсяг врожаю, а отже, і на формування ціни, яка на українському ринку формується під впливом світових тенденцій.

– За даними експертів, у 2021 році падіння валового виробництва, зокрема персиків, відбудеться в чотирьох провідних європейських країнах – виробниках персика: Італії, Іспанії, Франції та Греції. Урожай персика очікується всього лише 1,9 мільйона тонн, що менше на 15 відсотків, ніж у 2019 році, і на 36 відсотків – якщо порівнювати з 2015 роком, – зазначає Іван Котяш. – Лише 2,4 мільйона тонн становитиме загальноєвропейський врожай персиків цього року, що вплине на ціни на цей фрукт у світі, відповідно й в Україні.

Катерина Конєва та Надія Ящук, організаторки мадіагрупи «Технології та Інновації», організаторки конференції

Актуальність і важливість тем, які були озвучені у залі, підтверджували садівники, які з’їхалися до Умані з усієї України.

– Ви, медіагрупа «Технології та Інновації», одні з тих, хто в Україні створює такі майданчики для спілкування садівників різних напрямів, – каже голова ФГ «Відродження» (Дніпропетровська область) Іван ЯРМОЛЮК. – Наше господарство різнопланове, але садівництво в нас – у пріоритеті. На моє переконання, садівництво – це не просто праця, це – філософія: життя, буття і бізнесу. Важливо визначитися в напрямках: куди йти, чим займатися. Як казав один з учасників цього заходу, закопати гроші ми вміємо, а треба мати результат. За нами стоїть велике підприємство, люди, податки, ми – підтримка місцевих громад. У господарстві «Перлина Поділля» Олени ПАСТУХ уже мають певний досвід вирощування кісточкових. Та керівниця їхала на конференцію з великими сподіваннями: – Я хотіла почути і справді багато почула про тонкощі вирощування кісточкових, бо в основному семінари проводять по зерняткових. Такі конференції корисні тим, що дають обізнаність у ситуації: як і з чим працювати, де і що застосовувати.

САДІВНИЧИЙ СЕЗОН – 2021: ОЧІКУВАННЯ І РЕАЛЬНІСТЬ

– Садівництво сьогодні – соціально спрямована галузь, яка готова забезпечити робочими місцями наші села, яка забезпечить податками громади, – наголосив у своєму вітальному слові голова Асоціації «Укрсадпром» Олександр МАТВІЄЦЬ. – І наша мета – зробити цю галузь високотехнологічною та експортноорієнтованою, щоб вона приносила людям реальний прибуток.

У розмові за круглим столом на тему «Садівничий сезон – 2021: очі- кування і реальність. Проблеми галузі та шляхи їхнього вирішення», яку традиційно модерував голова «Укрсадпрому» Олександр Матвієць, взяли участь лідери садівничої галузі України: Михайло Фединець (ФГ «Надія сад»), Іван Мостов’як (Уманський національний університет садівництва), Борис Мазур (НУБіП). Олександр Ярещенко (Інститут садівництва УААН), Олександр Колотуцький (ФГ «Перлина Надросся»), Євген Аносов (ФГ «Перспектива»), Сергій Ольшанський (Famberry), Євгеній Рассоха (Дослідне господарство Бахмутської дослідної станції розсадництва Інституту садівництва НААН України), Сергій Остапець («Сади Донбасу»).

Фахівці обговорили важливі й гострі питання, які стосувалися проблем садівничої галузі України, намітили можливі шляхи їхнього вирішення. Упродовж обговорення фахівці висловлювали міркування щодо того, як зробити галузь технологічною, експортноорієнтованою, щоб вона приносила прибуток. Одна з нагальних проблем – нестача в Україні якісного садивного матеріалу і відсутність сучасних сортів у Реєстрі сортів, що не дає можливість офіційно вирощувати сучасні сорти плодових культур і продавати високоякісну продукцію. Кому це вигідно? Однозначно, не садівникам і не споживачам.

– Головне питання, на яке ми сьогодні повинні дати відповідь, – що таке сучасний кісточковий сад? Чи мають право наші садівники закладати кісточкові сади сучасними сортами та підщепами? Коли ми зможемо вирощувати підщепи і сорти кісточкових культур так, як це роблять у країнах ЄС, США та інших країнах, спрямованих на отримання експортно-орієнтованої продукції? – наголо сив голова Асоціації «Укрсадпром» Олександр Матвієць.

У центрі – Андреа Кавікйолі, агроном-спеціаліст італійської компанії Advice&Consulting Agronomist, Технологічного партнера конференції

У контексті обговорення засновник ФГ «Надія сад» Михайло ФЕДИНЕЦЬ висловився щодо гострих кутів та перспектив садівничої галузі:

– Садівництво – це дуже складна галузь. Починати дуже легко, а рухатися вперед важко. Раніше було таке поняття, як планування сільського господарства. Сьогодні ж воно відсутнє. Люди кидаються в садівництво, але не вивчають для цього ключові питання галузі. А це потрібно робити, насамперед, початківцям, адже через кліматичні зміни у сільському господарстві з’являється багато нових проблем. Починаючи вирощувати будь-яку культуру, потрібно спершу детально вивчити все про неї. Також Михайло Фединець зауважив, що, на його погляд, перспективні культури – це обліпиха і кизил. А в пів денних регіонах найближчим часом перспективною стане хурма. І все це зумовлено кліматичними змінами.

Детальна стаття про підсумки обговорення за круглим сто лом буде опублікована в журналі «Садівництво і Виноградарство. Т.І.» No 3 (серпень – вересень) за 2021 рік.

ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНА ТА ЕКСПОРТНО-ОРІЄНТОВАНА

Основну тональність конференції задав Ігор ТАРУШКІН, гровер/ченнел менеджер із захисту спеціальних культур компанії «Байєр-Україна» – Генерального технологічного партнера конференції. Тема виступу експерта – «Асортимент препаратів компанії «Байєр» для захисту кісточкових культур – очікувані зміни». Фахівець представив високоефективні препарати компанії «Байєр», що призначені для захисту кісточкових культур від хвороб та шкідників. Серед презентованих – Луна Сенсейшн, Серенада АСО від хвороб та Каліпсо, Мовенто, Децис, Конфідор, Сіванто прайм – від шкідників, а також гербіцид Бекано, який дозволений на зерняткових і згодом буде зареєстрований на кісточкових. Експерт розповів про дію кожного з цих препаратів, назвав можливі комбінації для кращого ефекту з іншими. Також Ігор Тарушкін зупинився на особливостях застосування деяких препаратів.

– Ми звикли до того, що головна боротьба з кучерявістю – боротьба ранньовесняна, до, під час і після цвітіння. Але інфекція на деревах є упродовж усього сезону вегетації, і обробки з червня по серпень дають хороший ефект, помітний уже навесні наступного року, – зазначив фахівець.

Ми – господарство багатокомпонентне, різнопланове, і на таких заходах можна почерпнути масу цікавих ідей для подальшого росту компанії. Окрім лохини, ми взялися за черешневий проєкт, вирощуємо ліцензовані сорти підщепи черешні Гізелла 5 та 6. Вирощуємо їх в умовах in vitro, і зараз набираємо таку кількість, щоб на весну наступного року видати достатньо підщеп. Директор розсадника «Долина Агро» з Івано-Франківщини Олег БАЗЮК

Щоб виступити перед учасниками конференції і взяти участь у статусі консультанта бізнестуру, прибув із Нідерландів комерційний директор розсадника Fleuren Шаак ВАЛРАВЕН (представник в Україні – компанія «Розетта Агро», Ексклюзивний партнер конференції). Він розповідав про особливості інтенсивного вирощування черешні та про основні помилки в цьому на прикладі сучасних високопродуктивних сортів черешні Poisdel®, Folfer, Areko®, Cerasina®. Окрім того, Шаак Валравен акцентував увагу на важливості правильної системи поливу черешні, на її захисті від заморозків, на правильній обрізці дерев. Як досягнути врожайності 15 тонн за густоти посадки 1500 дерев на гектар (10 кг/дерево)? За словами експерта, метр 2–3-річного приросту плодової деревини (за умови правильної обрізки) легко дає кілограм черешні.

Цьогоріч розсадник Fleuren святкуватиме столітній ювілей. З цієї нагоди компанія організовує Міжнародну конференцію для садівників і ягідівників.

Василь БОНДАРОВСЬКИЙ, представник компанії «Біохім Агро», що входить у групу компаній «ЄФТ-руп», ознайомив учасників з готовими рішеннями щодо того, як поліпшити товарну якість черешні з допомогою препаратів компанії:

Василь Бондаровський, директор компанії «Біохім Агро» (EFT group), Технологічного партнера конференції
разом з колегами

– Саме для кісточкових призначений блок із трьох препаратів Gibb+, який використовується для поліпшення запилення у час цвітіння та утворення більшої кількості зав’язі. Це препарат Gibb3 – таблетки, які використовуються під час забарвлення плодів з метою збільшення розміру черешні, і препарат Platina, який є новинкою – лише цього року отримав реєстрацію в Україні й використовуються на черешні для уникнення розтріскування плодів. Застосовується за 15–20 днів до збору черешні і вдруге через десять днів – запобігає розтріскуванню. Це препарат на основі органічної речовини триптофану, нема ніякого періоду очікування, ніяких шкідливих залишків, а плід стає більш еластичний, привабливий і за рахунок цього менше розтріскується, – підсумовує експерт. – Окрім того до цьогорічних напрацювань компанії належить препарат, який приваблює бджіл, навіть у холодні дні, що збільшує ймовірність запилення. Ми спеціалізуємося на специфічних садових препаратах, нетрадиційних. Один із них ми тестували у цьому році спільно з компанією «Самміт Агро». Це Biopolin – препарат, який посилює літ бджіл, що було актуально цього року, коли на час цвітіння температура повітря була низькою, а відповідно й активність бджіл. Ще один із пропонованих засобів – Huwa San, органічний препарат на основі перекису водню з додаванням молекул срібла для боротьби з бактеріальними, грибковими і вірусними хворобами. Його можна використовувати і для дезінфекції зібраної продукції, – зазначив Василь Бондаровський.

Ефективні методи захисту від погодних ризиків учасникам VI Міжнародної науково-практичної конференції презентувала керівник компанії «САД ОК» Наталія ЛУТ.

– Для того щоб грамотно і правильно захищатися від весняних приморозків, потрібно розуміти, які види приморозків існують і як їх розрізняти, – зазначила експертка. – Якщо із заморозками можна боротися з допомогою певного обладнання, як-от дощувальні установки чи теплогенеруючі машини, то захистити врожай від граду й інших опадів можуть лише накриття. На жаль, дуже часто садівники припускаються помилки при використанні всіх систем захисту від весняних приморозків: запускають їх пізніше, ніж необхідно , бо орієнтуються на показники сухого термометра, тоді як волога температура може бути на декілька градусів нижчою. Тому важливо використовувати системи попередження, які мають датчики не лише сухої, а й вологої температури та можуть вчасно надіслати сигнал на смартфон чи інший пристрій.

Серхіо Каско, комерційний директор компанії Elifab Solutions SL

Про технологічні аспекти вирощування черешні, її високопродуктивні сорти і методи оптимізації виробництва цієї ягоди йшлося в доповіді агронома-спеціаліста італійської компанії Advice&Consulting Agronomist Андреа КАВІКЙОЛІ.

– Багаторічний досвід роботи в італійських інтенсивних садах дозоляє нам працювати з українськими підприємцями. Ми пропонуємо ті технології, які допоможуть господарям вирощувати якісну черешню залежно від конкретних територіальних характеристик. Пропонуємо систему вирощування черешні, яка дозволяє підвищити рентабельність саду, зменшивши витрати. Головне у цій справі – сорти, типи підщеп, які прекрасно зарекомендували себе в Україні, на ваших ґрунтах, – акцентував експерт.

Темі вирощування кісточкових культур, догляду за ними були також присвячені виступи незалежного консультанта в галузі садівництва компанії GAC Group Максима ЗАРІЦЬКОГО, який розповів про хвороби кісточкових та їхні наслідки.

Максим Заріцький, незалежний консультант у галузі садівництва компанії GAC Group

Комерційний директор ТОВ «Агрітема» Ігор ЧАЙКА поділився порадами щодо того, як можна знизити розтріскування плодів, поліпшити якість продукції та подовжити термін її реалізації, а також про практику застосування антистресантів у Європі.

Про комплексний підхід у вирощуванні кісточкових, зокрема полив, його варіанти й особливості, учасникам конференції розповів Дмитро ФІЛІПОВ, керівник компанії «Полив Сервіс».

З новітніми технологіями в інтенсивних насадженнях абрикоса для зони Південного Степу України ознайомив науковий співробітник Мелітопольської дослідної станції садівництва ім. М. Сидоренка ІС НААН Павло БОНДАРЕНКО.

Презентацію на тему «Підмерзання черешні на різних типах підщеп» підготував доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач кафедри плодівництва і виноградарства Уманського національного університету садівництва Володимир ЗАМОРСЬКИЙ.

Про секрети запилення черешні розповів керівник «Інтенсивного розплідника сім’ї Маценко» Олександр МАЦЕНКО. А про сучасні препарати для поліпшення якості кісточкових культур, збільшення розміру та уникнення розтріскування плодів йшлося у презентації директора компанії «Біохім Агро» (EFT group) Василя БОНДАРОВСЬКОГО.

Особливостями садових обприскувачів для кісточкових садів ділився головний інженер ПП «Сорока» Віктор ЧЕРВОНЕНКО. Про агробіологічні особливості вирощування черешні на слаборослих підщепах розповів кандидат сільськогосподарських наук Євген РАССОХА. Про переваги добрив компанії «Екоорганік» йшлося у доповіді керівника її департаменту науки Олександра СТУПЕНКА.

Водночас на стендах компаній тривало активне спілкування з садівниками щодо препаратів захисту, інструментів, техніки, добрив, методів запилення садів тощо. Свої напрацювання в рамках конференції презентували компанії «Полив- Сервіс», ПП «Сорока», «Екоорганік», «НІФ Агро постачання», Business Evolution, «Біохім Агро» (група компаній EFT group), «Агрітема», Royal Eco Box, «Технологія», «Росана», «Клуб рослин», «Долина Агро», «Інсолар-холод», «Холод Інжиніринг», «Арта-Хімгруп», «Вітал Трейдінг», Fresh Business Expo, «Евкаліпт Р», Subzero, «Фруктовий сад», «ТЕКОМ- Лізинг», «Полімерцентр», «4 стихії», «Алфаінтерпласт», «Рамос», «Хомстіл», Quantum, «Нетафім», UNIDEX, «Сад ОК», «Артика АРТІ», UNITEC, «Еліфаб», «Розетта Агро».

ПЕРЕРОБКА, СОРТУВАННЯ Й ЗАМОРОЗКА – ШЛЯХ ДО ЗБІЛЬШЕННЯ ПРИБУТКОВОСТІ САДІВНИЧОГО БІЗНЕСУ

Одна з ключових тем, порушених на VI Міжнародній науково-практичній конференції «Технології та Інновації: від землі – до готового продукту. Кісточкові», – зберігання, заморожування і переробка кісточкових.

Про затребуваність замороженої вишні на ринку розповів керівник компанії «Фруктона» Костянтин КУЗЬМЕНКО:

– Дуже популярна на ринку заморожена вишня. Особливо затребувана ця продукція для хлібопекарських підприємств, які використовують заморожену вишню для виготовлення начинок для булок, круасанів тощо. Також цю ягоду використовують як фруктовий наповнювач, зокрема для йогуртів. Ринок фруктових наповнювачів активно розвивається, тому запит на заморожену вишню є впродовж цілого року.

На підприємстві «Тріада МК» Сергія УКРАЇНЦЯ вже майже десять років функціонує лінія заморозки. Керівник радо ділиться з колегами досвідом.

– Ця конференція є можливістю дізнатися більше про нові технології, познайомитися з новими гравцями, побачити колег по цеху. Особливо цінний нетворкінг – багато хто їде саме за ним, – зауважує Сергій Українець. – На ринку заморозки ми справді маємо досвід, а тепер на цій базі збудували завод з виготовлення фруктових наповнювачів, цьогоріч будуть перші проби, вже маємо перші контракти.

На процесі підготовки вишні до заморожування зосередилась і Ольга РОМАН, представниця компанії PIGO, яка представила інноваційне обладнання для переробки вишні.

Ольга Роман, представниця компанії PIGO, Технологічного партнера конференції

СЕО компанії Subzero LLC Любов ПОЛОВОВА акцентувала увагу присутніх на комплексному підході до зберігання фруктів – проєктування сховища, вибору обладнання та умов, необхідних для якісного зберігання фруктів:

– Кожен сорт кісточкових має низку вимог до зберігання. Щоб продовжити термін їхнього зберігання, у фруктосховищі потрібно підтримувати оптимальний для кожного певного сорту рівень концентрації газів (кисню та вуглекислого газу), вологості та температури. Це допоможе уповільнити процеси метаболізму та дихання плодів, знизити втрати, зберегти їхній зовнішній вигляд та вагу.

Про автоматизацію процесів збору, зберігання, переробки та реалізації продукції кісточкових культур ішлось у презентації представника компанії Business Evolution Андрія ШЕВЧУКА.

Менеджер проєктів компанії UNITEC (Італія) Андріана ДУНДА презентувала тему «UNITEC. Інноваційні технології для ваших кісточкових фруктів. Якість, гарантована часом».

Керівник компанії «Вітал Трейдинг» Олександр АНІСІМОВ підготував презентацію на тему «Групова упаковка для черешень. Аналіз переваг та недоліків різних типів пакувань». Зокрема, експерт проаналізував різні типи пакування з гофрокартону, пластику, шпону, сухої деревини і МДФ, а також комбінованого, розкривши його переваги та недоліки для конкретного наповнення, зокрема й черешень. Одним із важливих моментів, на який варто звернути увагу, на думку Олександра Анісімова, є можливість брендування тари, хоча для деяких типів пакувань це неможливо.

У виставці-презентації безалкогольних і алкогольних напоїв на базі фруктів та ягід взяли участь такі бренди: БАХУС, «Мед заповітного краю» від Олега Куща, «Екокрай», «Агромаркет», «Сад квітів» від Павла Новіка, Bondarchuk winery, «Файні ябка», Famberry, винарня Ігора Самойленка.

Єлизавета Ольшанська, ТМ Fаmberry

Головний технолог підприємства «Файні ябка» Леся ЗОРІЙ розповіла, що на конференцію потрапила вперше й отримала багато цінної інформації, що стосується переробки фруктів:

– Наше підприємство перебуває на етапі розвитку, тому нам важливо перейняти досвід успішних компаній, присутніх на конференції. Сюди ми привезли низку продукції, яку виготовляємо: сушені груші, вишні, сливи, яблучні чипси. Також є наша новинка – борошно з сушених яблук, груш і шипшини. Щиро дякуємо медіагрупі «Технології та Інновації» за запрошення та організацію цікавої конференції.

Директор із зовнішньої торгівлі та комерційної діяльності Асоціації «Ягідництво України» Олена КАЇЖЕН розкрила перед садівниками можливості, які дає експорт черешні, та ознайомила присутніх з інструментами просування українського про- дукту на зовнішньому ринку.

Біля столика компанії «Екокрай», Фудпартнера конференції

Володимир СОРОКОТЯГА, провідний агроном СФГ «Дослідне», яке спеціалізується на вирощування зернових на Полтавщині, зізнався, що шукає інформацію саме про кісточкові і компанії, які допоможуть йому закласти сучасний інтенсивний сад на шпалері:

– Окрім яблуні і груші, мають бути і кісточкові: черешня, вишня, абрикос, персик. А ще – ягідники: лохина, малина. Хочеться побачити на практиці схеми посадки, обрізки, формування крони – нам усе цікаво. Сьогодні почерпнув для себе багато важливої і потрібної інформації.

У РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ ДОПОМОЖЕ РИТЕЙЛ

Особливістю конференцій, організованих медіагрупою «Технології та Інновації», є можливість перемовин усіх охочих виробників продукції із представниками великих торговельних мереж, серед яких «Епіцентр», Fozzy Group та «Велмарт».

Категорійний менеджер напряму «Овочі та фрукти» торговельної мережі «Епіцентр К» В’ячеслав МІХАЛЕВСЬКИЙ зазначає, що такі перемовини дають нові знайомства, розширюють базу постачальників.

– Вимоги у нас до всіх постачальників однакові: якість, надійність, стабільність, а також ціна товару, яка, на жаль, останнім часом на певні категорії продукції більша, ніж очікували. І ми справді чекаємо розумних конкурентних цін, – зауважив представник «Епіцентру». – Ми розглядаємо всіх локальних потенційних постачальників овочів, фруктів та ягід, вони для нас дуже важливі. Приємно, що впродовж перемовин були цікаві виробники продукції, з якими провели переговори і надіємось на плідну співпрацю.

Віталій Назаренко та Анатолій Богдан, представники компанії «Інсолар-холод»

Заступник комерційного директора ТОВ «Експансія» (мережа супермаркетів Fozzy Group) Роман МАРИНЧЕНКО теж зазначає, що завдяки столу перемовин вдалося знайти собі потенційних постачальників:

– Нас зацікавили ягоди з Умані, яблука з Вінниці. А ще – продукція з кизилу. Передусім, ми дивимося на якість продукції, сертифікати, можливість логістичної доставки, для нас це важливо. І ще важливо, щоб товар був у відповідній тарі, при його збиранні і фасуванні дотримувалися температурних режимів.

Зрештою, деякі господарства вже давно мають налагоджені шляхи збуту продукції у торговельні мережі в регіонах, як-от ФГ «Тандем Агро», що співпрацює з торговельними мережами у Дніпрі. Менеджер господарства Ярослав ГРИЦИШИН вважає, що майданчик перемовин із представниками ритейлу дуже потрібний і на часі:

– Багато тем було цікавих і потрібних, актуальних. Часто в господарстві є та чи інша проблема, а ти не знаєш, як бути. На конференції ж бачиш, що ти не один, і разом шукаємо виходи. І щодо розтріскування ягід, і щодо запилення, і навіть патентування торгової марки – все було цікаво. Тут – інновації, тут до нас доносять перевірену інформацію. Для мене цікава вся інформація, яка стосується холодильних камер, бо плануємо ставити й собі. Я спілкувався тут із представниками тих господарств, які вже мають це обладнання, тепер мені легше буде вибрати потрібне.

ЯК СТАТИ ВЛАСНИКОМ ПРАВ НА ТОРГОВЕЛЬНІ МАРКИ І СОРТИ РОСЛИН

Власник прав інтелектуальної власності на сорт повинен забезпечити безперешкодне та безкоштовне використання назви сорту навіть після закінчення терміну дії прав на сорт, а тому жодна назва сорту, затверджена для певного сорту, чи будь-яка її частина не можуть бути зареєстровані як ТМ в Україні.

Від Головного Юридичного партнера конференції – патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» з презентацією «Адаптуємось до трендових змін – стаємо власниками прав на торговельні марки та сорти рослин» виступила радник Людмила ЛУК’ЯНЧУК. Вона окреслила головні моменти отримання охорони на торговельні марки та сорти рослин.

Патентний повірений Людмила Лук’янчук розповідає про отримання охорони на торговельні марки і сорти рослин

Зокрема, патентний повірений звернула увагу учасників заходу на той факт, що згідно із законодавством України, так само як і законодавством більшості країн, права на торговельну марку (ТМ) виникають внаслідок факту її реєстрації в установленому законодавством порядку. У разі використання незареєстрованого позначення існує ризик того, що позначення може бути:

  • недобросовісно зареєстровано третьою особою, зокрема торговим партнером, дистриб’ютором, іншою особою з метою подальшого продажу дійсному власникові або перешкоджання використанню дійсним власником (зокрема через внесення до Митного реєстру об’єктів прав інтелектуальної власності);
  • недобросовісно використано третьою особою, а можливості захисту будуть істотно обмежені в порівнянні з можливостями захисту зареєстрованої ТМ.

Наявність зареєстрованої або поданої на реєстрацію ТМ може бути необхідною як:

  • превентивний захід – гарантія запобігання порушення більш ранніх прав третіх осіб та мінімізації ризику одержання претензій у зв’язку з використанням ТМ;
  • реклама/спонсорство (на телебаченні та в друкованих ЗМІ);
  • обов’язкова умова для одержання доменного імені другого рівня в домені .UA;
  • обов’язкова умова для реалізації товарів на території певних країн.

Крім того, права інтелектуальної власності – територіальні, а тому, якщо бізнес буде вестись і за межами рідної країни, після реєстрації в Україні варто скористатись можливостями Мадридської системи міжнародної реєстрації знаків.

Фахівець звернула увагу присутніх, що на сайті компанії http:// pakharenko.ua/ можна знайти калькулятор вартості реєстрації ТМ в Україні і спрогнозувати майбутні витрати на отримання охорони.

Друга частина виступу пані Людмили стосувалась отримання охорони на сорти рослин, зокрема вона підкреслила, що сортові присвоюється назва, яка повинна його однозначно ідентифікувати і відрізнятися від будь-якої іншої назви існуючого в Україні й державах-учасниках сорту того ж чи спорідненого виду. При цьому якщо сорт був захищений або якщо заявка на сорт рослин подана в іншій країні, назва сорту в Україні повинна бути однаковою з назвою в іншій країні. Якщо на сорт не була отримана патентна охорона в будь-якій країні, але він продається на ринку або відомий під певною назвою, ідентична назва повинна бути використана при отриманні охорони. Це відповідає політиці «один сорт – одна назва» і відображає важливість єдиної назви для кожного сорту в усьому світі.

У той же час при використанні сорту дозволяється поєднувати його назву з ТМ та зазначенням походження товарів, але при цьому назва сорту повинна бути легко пізнаною.

Особливу увагу доповідач звернула на той факт, що власник прав інтелектуальної власності на сорт повинен забезпечити безперешкодне та безкоштовне використання назви сорту навіть після закінчення терміну дії прав на сорт, а тому жодна назва сорту, затверджена для певного сорту, чи будь-яка її частина не можуть бути зареєстровані як ТМ в Україні.

Закінчуючи свій виступ, представник Головного юридичного партнера конференції «Технології та інновації: від землі – до готового продукту. Кісточкові» ще раз нагадала, що отримання охоронних документів на об’єкти інтелектуальної власності забезпечить власникові бізнесу монопольні права для досягнення бажаних комерційних результатів і одночасно дозволить заборонити іншим використовувати у своїй діяльності об’єкти, завдяки яким ваш бізнес став успішним.

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126, sad2017@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті