Кальцій, або… Розмір має значення

 Кальцій, або… Розмір має значення

Роль кальцію на всіх фазах розвитку рослин неможливо переоцінити, і дуже важливо, щоб кальцій був доступний протягом усього періоду їхнього росту. Крім того, цей компонент регулює багато процесів, що відбуваються в ґрунті: він впливає на його фізичні властивості – структуру та співвідношення повітря – вода; хімічні властивості – доступність поживних речовин, реакцію та поглинання, а також біологічні властивості – розвиток мікроорганізмів. До овочів, найбільш чутливих до дефіциту кальцію, належать помідор, перець, салат, всі види капусти, цикорій салатний, огірок та селера.

ЧОМУ РОСЛИНАМ НЕ ВИСТАЧАЄ КАЛЬЦІЮ

На кислих і «бідних» ґрунтах запас цього елемента, як правило, недостатній, також його нестача виникає у разі виносу з урожаєм.

Надходження кальцію може бути ускладнене через різкі та великі перепади температури взимку (пошкодження провідних пучків) і несприятливі погодні умови відразу після цвітіння (наприклад низькі температури, посуха). Через нерівномірний розподіл цього елемента в рослині вміст кальцію у плодах, листі й коренях може бути низьким. Насправді це не означатиме, що у ґрунті його мало.

НЕ ТІЛЬКИ ЗАСИХАННЯ Й ОПІКИ

За нестачі кальцію нові тканини, що утворюються (кінчики коренів, листя і молоді пагони) часто демонструють спотворений ріст через неправильне формування клітинної стінки.

Дефіцит кальцію проявляється не лише у вигляді відмирання точок росту, сухої вершинної гнилі плодів та зменшення врожаю, але й:

 • на ягідних культурах – розтріскуванням, схильністю до сірої гнилі;
 • на винограді – рідкими, «відстріляними» гронами, меншим вмістом цукру в плодах, відмиранням волосків кореня;
 • на огірках – відмиранням зав’язі, квітів і точки росту, дрібними та спотвореними зав’язями, деформацією плодів;
 • на селері – загниванням серцевинних листків, ослизненням та поганим розвитком кореневої системи, відмиранням точки росту;
 • на моркві – великим ризиком виникнення склеродермії;
 • на картоплі – численними тріщинами на шкірі зростаючих бульб, побурінням бульб, склоподібністю, порожнистістю бульби, завмиранням вічок посадкової картоплі.

Через нестачу кальцію всі культури мають погані показники лежкості й транспортабельності.

Навіть високий вміст кальцію в ґрунті не гарантує оптимального живлення рослин цим елементом. На кислих ґрунтах кальцій вимивається, а на лужних – стає важкодоступним для рослин через блокування ґрунтовими колоїдами. Через дуже слабку рухомість цього компонента в рослинах виникають фізіологічні захворювання, які до того ж провокують приєднання патогенної мікрофлори. Виникає нагальна необхідність підживлювати рослини позакореневим шляхом, а на кислих ґрунтах рекомендується також проводити вапнування ґрунту.

КОЛИ ПІДЖИВЛЮВАТИ КАЛЬЦІЄМ

 • Помідор, перець, огірок – на етапах бутонізації, цвітіння та після формування плодів.
 • Коренеплоди – у фазі 3–4 листків або через 7 днів після посадки і ще раз на 14–21-й день вегетації.
 • Хрестоцвіті овочі та салати – у фазі формування головок.
 • Картопля – перша листова обробка після повної появи сходів (рослини заввишки 10–15 см), наступні обробки кожні 14–21 день.
 • Суниця садова – під час розвитку листової маси, до цвітіння, у період появи зелених плодів і перед збором урожаю.
 • Лохина – до цвітіння (позакореневе підживлення не підвищує рН ґрунту), повторювати у фазі зелених плодів і перед збором урожаю.
 • Виноград – перед цвітінням, потім у період зав’язування ягід і на початку дозрівання.

Оскільки кальцій є структурним елементом клітинних мембран, він одразу вбудовується в тканини, що формуються, і не рухається далі. Саме цим обумовлений його дефіцит у плодах.

Лише невелика кількість кальцію, що споживається корінням, транспортується до генеративних частин рослин (квітів, бруньок, плодів). Навіть високий його вміст у ґрунті не гарантує отримання плодів, багатих цим елементом, тому необхідно підживлювати рослини позакореневим шляхом, обприскуючи сполуками кальцію.

Неможливо просто збільшити вміст кальцію в субстраті, оскільки є ризик антагонізму іонів з K, Mg, NH4 або мікроелементами Fe, Cu, Zn, Mn, Ni.

ЛИСТОВЕ ПІДЖИВЛЕННЯ

Найефективніші при позакореневому живленні мікромолекулярні добрива, які ідеально поглинаються і засвоюються рослинами – як і в природі. Мікронізація частинок добрив означає точний підбір дози без ризику появи фітотоксичності.

Підживлювати рослини позакоренево потрібно, коли листки повністю розвинені й мають великий потенціал поглинання поживних речовин. Воно також відбувається у стеблах, квітках, плодах та насінні. Було встановлено, що внесені таким чином мікроелементи використовувались рослинами у 10, а деякі навіть у 30 разів краще, ніж внесені в ґрунт.

При позакореневому підживленні кальцієм важливо ретельно скропити плоди робочим розчином, оскільки елемент, нанесений на листя, не рухається звідти до плодів.

Ефективність позакореневого живлення залежить насамперед від погодних умов – вона знижується при температурі повітря вище від 25 °C і відносній вологості повітря нижче ніж 60% (швидке випаровування робочого розчину). Тому рекомендується проводити обприскування ввечері, за умови відсутності вітру. Поява роси або туману, що утворюються після випаровування розчину, сприяють кращому поглинанню елемента рослиною.

Велике значення в ефективності позакореневого живлення мають світло і властивості розчину добрива (форми, в яких зв’язуються поживні речовини, концентрація, рівень рН, наявність хелатів, ад’ювантів). На практиці таке підживлення багаторазове, кожні 7–10 днів. Після проникнення іонів у рослину їхній подальший транспорт відбувається за тими же механізмами, що й поглинання елементів через корінь.

ОЗНАКИ ДЕФІЦИТУ

Дефіцит кальцію проявляється у вигляді скрученого, деформованого та блідого молодого листя. На його верхівках і краях помітне коричневе забарвлення. Також листя може засихати, рослини в’януть і не ростуть. Трапляється, що верхівки пагонів та квіти відмирають, коренева система не розвивається і вкривається слизом (зруйновані клітинні стінки). Симптоми дефіциту кальцію, які проявляються на плодах, насамперед полягають у зменшенні їхньої кількості, розміру та чутливості до хвороб.

МІКРОНІЗОВАНИЙ КАЛЬЦІЙ

Класичним прикладом ефективного методу позакореневого живлення рослин мікронізованим кальцієм є Calibre від компанії Microlife. Це сучасний, повністю натуральний продукт, призначений для листових обробок. У Calibre багато природного кальцію та мікроелементів.

Процес мікронізації відбувається в результаті взаємного зіткнення з великою швидкістю твердих частинок чистих мінералів. Цього досягають, використовуючи спеціальні струменеві млини – такі ж, які, зокрема, задіяні у виготовленні ліків. У результаті частинки Calibre отримують мікроскопічний розмір – лише 2 мікрони в діаметрі (100 мкм – людське волосся), збільшену та активно діючу поверхню, і це все при збереженні максимально чистого кінцевого продукту.

Завдяки своїм розмірам частинки Calibre чудово поглинаються і точно засвоюються рослинами навіть на ранніх стадіях розвитку. Calibre включений до переліку добрив, дозволених для використання в органічному землеробстві (№ NE / 471/2019).

Олена БОЛТОВСЬКА, керівниця проектів ROSANA BIOLOGICAL SOLUTION

Мікронізоване позакореневе добриво Microlife

Дистриб’ютор в Україні – Rosana Biological Solutions

Тел.: +38 (050) 141-97-80, +38 (097) 382-46-04

e-mail: rosanabio@ukr.net, www.ca-libre.com

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті