Ірга – смачна та красива

 Ірга – смачна та красива

На полицях магазинів, ринків останнім часом можна знайти все більше плодово-ягідних новинок: жимолость, шовковиця, мушмула, актинідія, обліпиха та ірга. Чи варто спробувати їх вирощувати? Безумовно так! Шукаючи нових, цікавих смаків, добре скуштувати ті, що не тільки смачні, але й цінні. Однією з таких маловідомих культур є ірга. Її плоди розміром і формою подібні до лохини. Смак виразно солодкий з приємним ароматом. Ідеально підходять як для споживання у свіжому вигляді, так і для переробки: їх можна заморожувати і висушувати. Окрім того ірга має безліч корисних властивостей. Вирощування ірги в Польщі досі не дуже популярне. Найчастіше її можна зустріти на присадибних та дачних ділянках. Іргу широко вирощують у США та Канаді, переважно на комерційних плантаціях.

ЯКИЙ ВИГЛЯД МАЄ ІРГА

Один з найкращих видів для вирощування – це ірга вільхолиста (Amelanchier alnifolia). Ця рослина довговічна. Формує середньорослі кущі (зазвичай висотою до 2–3 м і шириною 2 м) з потужною кореневою системою, що утворює підземні горизонтальні кореневі пагони. Цвіте зазвичай у другій половині квітня білими квітами, зібраними в гроноподібні суцвіття. Це самозапильна рослина. Плоди нагадують ягоди, але це не так. Що цікаво, з ботанічної точки зору це маленькі яблука. Плоди мають діаметр 10–15 мм і важать близько 0,5–0,8 г, кулясті, фіолетові або червоно-темно-сині, покриті восковим нальотом, соковиті, солодкі та ароматні, зібрані в грона. Період плодоношення припадає на кінець червня – початок липня.

ЯК ДОГЛЯДАТИ ІРГУ

Безперечно, великою перевагою ірги є простота вирощування і швидка адаптація до наших кліматичних умов. Рослина морозостійка – витримує зниження температури до -30 °C. Невибаглива до ґрунтів, успішно плодоносить навіть на малородючих, бідних на поживні елементи і органіку. Віддає перевагу супіщаним, в міру родючим, вологим ґрунтам з рН 6–7,5. Найкраще росте на сонячному місці, але може бути і в півтіні.

Іргу можна залишити рости в природному вигляді (як низький чагарник), або сформувати на шпалерах (у випадку плантацій), чи у вигляді невеликого дерева. Рослини, що ростуть в хороших умовах, дають досить великі щорічні прирости, тому їм обрізка необхідна не тільки з міркувань естетики, а й тому, що вони найкраще плодоносять на торішніх пагонах. Після висадки рекомендується зробити формувальну обрізку, яка сприяє закладенню міцних скелетних пагонів. На 4–5-й рік після посадки рано навесні треба робити проріджувальну обрізку. Часто виникає потреба у видаленні старих, пошкоджених або потовщених пагонів. Сильну обрізку кущів проводять не раніше ніж у 6–8 років життя рослин.

У період інтенсивного росту і дозрівання плодів плантацію слід поливати, оскільки нестача води в цей період може призвести до зниження врожайності та зменшення плодів. На плантаціях також важлива частина агротехніки вирощування – прополювання бур’янів.

Птахи – найбільша загроза, з якою доводиться боротися виробникам ірги. Солодкі ягоди приваблюють шпаків, дроздів і голубів. Застосування захисних сіток або звукових систем, що відлякують, допомагає подолати цю проблему.

НЕПРИМІТНІ ПЛОДИ

Хоча плоди ірги на вигляд непримітні, вони мають багато корисних речовин, таких як поліфенольні сполуки – фенольні кислоти, флавоноїди, антоціани, мінеральні сполуки (калію, заліза, магнію, марганцю, фосфору, натрію, цинку). Вони містять багато простих цукрів – 11,4 г в 100 г фруктів (переважно глюкоза або фруктоза). Плоди багаті на вітаміни: С, В2, В6, А, Е, каротиноїди (лютеїн, зеаксантин, бета-каротин), а також харчові волокна. Вважається, що багато цих сполук поліпшує здоров’я людини.

Фрукти широко використовуються у промисловій переробці, заморожуванні, у хлібопекарських виробах тощо. Їх також можна консервувати удома у вигляді соків, варення, консервів, настоянок.

Плодоношення починається на 3–4-й рік після посадки, а продуктивної врожайності культура досягає на 6–7-й рік. Плоди можна збирати вручну або механізовано, використовуючи комбайни, призначені для збирання ягідних культур, як-от смородина або чорноплідна горобина.

НЕСПОДІВАНО КРАСИВА

Ірга має не тільки смачні і поживні плоди, але й привабливий і декоративний вигляд куща – навесні він всипаний медоносними, ароматними квітами, а восени стоїть укритий оранжево-жовто-червоним листям. Усе частіше іргу можна побачити в садових композиціях біля сучасних житлових масивів або торгових комплексів. Цьому сприяє її витривалість у міських умовах, безпроблемність вирощування та мінімум догляду. Квіти білі, зібрані по кілька штук, а то й більш як по десятку в суцвітті. Квітучий кущ виглядає дуже декоративно.

ЯКІ СОРТИ ВИБРАТИ

Протягом кількох останніх років ірга завойовує все більший інтерес у розсадників та плантаторів. На ринку представлені різні сорти. У пропозиції групи in-vitro KUSIBAB ви можете знайти багато сортів канадської селекції (зокрема Smokey, Thiessen, Honeywood, Martin) і російської. Нещодавно до переліку відомих сортів ми долучили сорт польської селекції під витонченою назвою Amela.

Ірга вільхолиста Амела

Новий сорт, виведений в Інституті садівництва – Національному науково-дослідному інституті в Скерневіце. Це пропозиція як для розсадників, які хотіли б розпочати вирощування нового, цікавого виду ягідних культур, так і для садівників, які займаються переробкою або продажем фруктів.

Кущ: приріст помірно сильний, по формі крони – середньорозлогий, старі пагони витягуються у напрямку міжрядь під впливом ваги плодів. Рослина дає досить багато кореневих пагонів.

Цвітіння: кінець квітня – початок травня, в аналогічний час із сортом Northline.

Плодоношення: дуже родючий сорт, кущі рано починають плодоносити.

Плоди: середнього розміру (0,7–1 г), діаметром 10–12 мм, кулясті, темно-синьо-чорні з восковим на- льотом, зазвичай зібрані в грона по 10–15 штук. Важливою особливістю сорту Амела є досить рівномірне дозрівання плодів у гроні, що полегшує збирання врожаю. Плоди не опадають з кущів.

Восени 2018 року Амела була передана для досліджень і зазначена в реєстрі захисту виняткових прав Центрального науково-дослідного центру випробування сортів (Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych – COBORU).

Магдалена КАРСЬКА-КОРДАС

Детальніше – на www.in-vitro.pl

+48 12 643 15 20, biuro@in-vitro.pl

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті