Інноваційні технології в ягідництві

 Інноваційні технології в ягідництві

Перед сучасним аграрним світом стоїть безліч викликів, але перед Україною сьогодні їх ще більше. Ягідництво – це досить складні багаторічні проєкти, строк експлуатації яких сягає більше ніж 3 роки. Робота в цій галузі потребує значних капіталовкладень, тому вимагає серйозного підходу і глибоких знань. Основна проблема сучасного ягідництва в нашій країні полягає в розрізненості науки та виробництва, що значно гальмує розвиток технології. Моя місія нині – сконсолідувати прогресивний прошарок нашого суспільства – науковців, аматорів, інженерів, агрономів – на розвиток ягідництва в Україні, щоб зробити українські ягоди конкурентними та привабливими на міжнародному ринку за цінними ознаками (наприклад, вільними від пестицидів), а українського виробника ягід – чи то дрібний фермер, чи велике підприємство – успішним.

Процеси, які відбуваються у світі, а саме: зміна клімату, що підвищує ризики вирощування ягід у відкритому ґрунті; дефіцит та погана якість води, яка є умовно придатною чи непридатною для зрошення та знижує потенціал рослин за врожайністю і негативно впливає на агрохімічні показники ґрунту (вторинне засолення); високі енергозатрати на реалізацію ягідних технологій; залучення великої кількості трудових ресурсів, на які існує дефіцит в усьому світі; накопичення пестицидів та нітратів у продукції, ґрунтових водах та ґрунті, – все це призводить до великих затрат та низької врожайності.

Для вирішення цих проблем у всьому світі сьогодні збільшуються площі в закритому ґрунті, все частіше використовуються субстрати як альтернатива ґрунту, зворотній осмос для покращення якості води, а також автоматизоване управління кліматом, живленням і водними ресурсами дистанційно, за допомогою звичайного смартфона.

Сучасні технології вирощування ягід під накриттям зменшують кількість трудових ресурсів, підвищують продуктивність праці та врожайність ягідних культур. До прикладу, за вирощування малини в закритому ґрунті врожайність становить 20–30 т /га, а у відкритому ґрунті – 7–10 т/га, і тільки завдяки сприятливим погодним умовам та правильним технологіям можна отримати рекордні 15 т/га. Суниця садова КСД в закритому ґрунті на грядах має врожайність близько 40 т/га, ремонтантних сортів на столах – 50 т/га, а у відкритому ґрунті врожайність становить від 10 т/га, за сприятливих умов – близько 20 т/га (зібраної ягоди).

Те саме відбувається з урожайністю лохини. За класичної технології, яка передбачає схему посадки 3х1, урожайні сорти (Дюк, Блюголд, Чандлер, Елліот) у сприятливих регіонах здатні давати 12 т/га, а менш урожайні – максимум 9 т/га. За інтенсивної технології вирощування лохини схема посадки змінюється на 2,8х0,7. Тоді використовують лише високопродуктивні сорти та сорти нової селекції. Урожайність лохини підвищується до 19–20 т/га.

Ганна ЛУЦЬКО, міжнародний експерт з вирощування ягід, агроном-консультант

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті