І свіжа ягода, і на переробку

 І свіжа ягода, і на переробку

Як фермер на Рівненщині опанував нову для себе і для регіону промислову культуру – ожину

Ще донедавна ожину досить рідко можна було побачити на місцевих ринках і на полицях супермаркетів. А сьогодні цю ягоду в Україні успішно вирощують та реалізовують. Ожина навіть є часткою експортного потенціалу ягідних культур України. І хоча за обсягом промислових насаджень ця культура далеко не головна, навіть на декількох гектарах фермери отримують хороший урожай та успішно його реалізовують як у свіжому вигляді, так і для переробки.

Фермерське господарство «Надія» – одне з небагатьох невеликих ягідних господарств, розташованих на Рівненщині, де вирощують ожину у промислових масштабах. Його власник Ярослав ПАЛАМАРЧУК зумів знайти свого споживача як серед місцевого населення, так і домовитися про співпрацю з переробним підприємством.

У ФГ «Надія» раніше традиційно вирощували овочі. Та власник господарства вирішив не обмежуватися цим напрямком і зробив ставку ще й на ожину.

– Іще з 1995 року я вирощував насіння, мав патенти на сорти, чимало експериментував. Останнім часом культивував петрушку, насіння якої постачав донедавна і в Луганськ, і в Запоріжжя, і в Київ. Та маю таку вдачу, що постійно хочу працювати з новими культурами, – розповідає власник господарства Ярослав Паламарчук. – Тож три роки тому замовив у одному із польських розсадників саджанці ожини. На одному гектарі землі в нас зараз ростуть два сорти ожини – Торнфрі та Натчез. Висадили кущі за схемою 3*2. Це хороші врожайні сорти, які добре зарекомендували себе в нашому регіоні. За полем доглядаємо самостійно, подбали про крапельне зрошення, через яке вносимо добрива. Воду для поливу беремо із власної свердловини. Втім, як показує досвід, ожину важливо поливати у перші два роки після посадки, а вже на третій рік кущі формують потужну кореневу систему, якій не потрібне додаткове зрошення тоді, коли достатньо природної вологи. Коли ж літо посушливе, то ожину потрібно регулярно поливати.

Роботи на полі Ярослав Паламарчук починає з ранньої весни. Зазвичай стартує з обрізки кущів. За словами садівника, плануючи обрізку, варто врахувати погодні умови, адже, якщо кущі обрізати надто рано, то рослина може підмерзнути під час весняних заморозків.

Далі фермер оглядає сад та формує систему живлення.

– Минулого року я проводив азотне підживлення по листу оприскувачем, адже аналіз показав, що кущам бракує саме цих елементів. Його проводимо до появи квітів на рослинах. А от на осінь та зиму, як показує досвід, кущі ягід потребують більше калію. Інколи вже й сам досвідченим оком оглядаю свої рослини й можу спрогнозувати, що їм треба додати у систему живлення, а чого й так достатньо, – зазначає Ярослав Паламарчук

Продовження статті читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна

Журнал «Ягідник»

Останні статті