Хвороби та шкідники лохини і жимолості: як з ними боротися на практиці

 Хвороби та шкідники лохини і жимолості: як з ними боротися на практиці

З досвіду провідних польських експертів

Вирощування ягід – не лише прибутковий бізнес. Ризиків у ньому вистачає, а найголовніші з них, за словами польських експертів, пов’язані з хворобами рослин, зокрема, з грибковими патогенами. Особливо небезпечні ще не вивчені патогени, стверджують вчені з Інституту садівництва (Польща, м. Скерневіце). Про способи боротьби з хворобами лохини та жимолості на конференції розповів професор Інституту садівництва Лєшек ОРЛІКОВСЬКИЙ.

У своєму виступі професор розповів, що один із найважливіших факторів боротьби з більшістю захворювань – це своєчасне їх виявлення та знищення, аби патоген не встиг завдати значної шкоди плантації та не зміг перенестися з  рослини в ґрунт, інакше боротися з ним буде важче і довше.

– До сих пір увага виробників була зосереджена в основному на боротьбі з сірою цвіллю й антракнозом (пошкодженням стебла при листовому рубці). Але нині умови, площі та способи культивування ягоди змінюються. І цього може бути недостатньо в ситуації, коли існує багато інших загроз, зокрема й нових патогенів, – зазначає Лєшек Орліковський.

За результатами спостережень польських вчених, найбільшу загрозу для лохини наразі спричиняє коренева гниль та фітофтороз, збудником якого є Phytophthora cinnamomi.

– Одна із поширених проблем лохини – захворювання кореневої системи куща. Воно проявляється на корінні та біля основи паростка невеликими білими зморшкуватими кульками, які поступово збільшуються в розмірах і змінюють забарвлення на світло-коричневий, а потім – на коричневий чи бурий колір. Якщо в сезон випадає небагато опадів і на плантації немає регулярного поливу, патогени можуть спричинити відставання в рості уражених рослин і зниження врожаю ягід. Найчастіше джерелом розвитку хвороби є уражені корені та субстрат, – розповідає експерт.

Інші яскраво виражені хвороби, що завдають ягідникам немалої шкоди, – це некроз пагонів, сіра гниль, фітофтороз, антракноз, біла плямистість і багато інших. Про них польський експерт також розповів детально.

– Ще одна поширена та відома хвороба – некроз пагонів лохини. Симптоми хвороби з’являються на молодих зелених пагонах зазвичай у нижній їхній частині або на місцях механічних пошкоджень. Спочатку можна помітити на рослині невеликі круглі або овальні сіро-коричневі плями з помітно світлішою серединою. Потім ці плями на краях стають червонуватими і поступово поширюються вздовж і за периметром паростка. Згодом у місцях відмерлих плям кора змінює колір на сріблястий, тріскається і лущиться. При високій вологості повітря некроз може далі поширюватися рослиною і вона зупиняє свій ріст. На поверхні відмерлих плям з’являються чорні кулясті скупчення, розташовані в овальних колах, які утворюються навесні та на початку літа…

Світлана КУРОПІЙ

Продовження статті читайте у журналі «Ягідник» №5 (16), 2019. Придбати журнал ви можете як паперовому варіанті, так і в електронному.

Охочі отримувати журнал увесь рік можуть оформити передплату. Ви можете звернутися:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• через e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *