Хімічні фактори урожаю: розкриваємо таємниці

 Хімічні фактори урожаю: розкриваємо таємниці

Автор – Тетяна КОРОСТАШІВЕЦЬ, садівниця-ягідівниця, яка на практиці вишукує найоптимальніші схеми посадки, живлення й захисту плодово-ягідних культур на своїх кількох сотках. Методом спроб та помилок віднайшла свої секрети у вирощуванні тих чи інших культур.

Ретельно працюючи зі своїми рослинами, спостерігаючи за ними в різні періоди їх вегетації, я завжди дуже вимогливо ставлюся до питань, що стосуються арсеналу ліків для рослин. Однак більшість із моїх знайомих, які вдома на присадибних ділянках вирощують різноманітні рослини, не надають цьому достатньо уваги. У своїй практиці використовують те, що їм порекомендували, інколи навіть ті, хто зовсім далекий від садівництва і не має хоча б елементарних знань про пестициди і мінеральні добрива. Від того і результати отримують інколи не такі, які б хотілося мати. Саме тому я запропонувала редакції журналів «Ягідник» і «Садівництво та Виноградарство. Т.І.» підготувати статтю, у якій надам базову інформацію про хімічні фактори майбутнього врожаю в ягіднику або ж саду.

Рослини, як і тварини, хворіють. Недосвідчена людина не відразу це визначить. А між тим, такі симптоми, як повільний ріст рослини, білий мох на ній, зів’ялі листки, слабка зав’язь, яка ще й опадає, і багато інших симптомів є тривожними. Причини уповільненого росту чи хвороби рослини візуально інколи навіть спеціалісту – кваліфікованому агроному – визначити буває важко. Можна провести обстеження в агрохімічні лабораторії, але, на жаль, вони є далеко не всюди. Виступити у ролі лікаря рослини і правильно підібрати ліки спроможна людина, яка розуміється на фізіології рослин, агрохімії і має досвід роботи з рослинами – це фізіолог, агроном, науковець.

Тетяна Коросташівець

Арсенал ліків для рослин надзвичайно великий: від речовин, що є інгібіторами росту, фотосинтезу, транспірації, до речовин, що стимулюють ріст пагонів, коренів. Наукові відкриття у цій сфері широко застосовуються у овочівництві, садівництві, квітникарстві. З історичних джерел відомо, що наприкінці 20-х років академік М. Холодний відкрив гормональну регуляцію у рослин. Це відкриття принесло йому світову славу. Разом із голландським вченим Ф. Вентом, М. Холодний став автором відкриття гормону росту – ауксину. А раніше на 20 років Д. Нелюбов відкрив інгібітор антагоніст ауксину – етилен (гормон росту). Так було закладено початок хімічній індустрії пестицидів і регуляторів росту (фітогормонів). Для більшості садівників ці терміни не є новими.

Термін «пестицид» означає «убиваю». Пестициди – це хімічні речовини, які при взаємодії із шкідливими живими організмами, викликають у них різні фізіологічні й біологічні порушення функцій організму, в результаті чого настає смерть.

З історичних джерел відомо, що ще у 470 р. до н. е. Пліній писав Демокриту про те, що рослини потрібно обприскувати водною настоянкою із маслин для захисту від борошнистої роси.

Сьогодні у світовій практиці використовують велику кількість хімічних сполук, на основі яких запатентовано більше як 5000 видів пестицидів. З допомогою такої великої кількості різноманітних пестицидів можна побудувати систему хімічного захисту рослин з чергуванням діючої речовини, що убезпечить звикання шкідливого організму до багатьох цих речовин.

Продовження статті читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті