FRUIT LOGISTICA 2022: хроніки найбільшої фруктової виставки світу

 FRUIT LOGISTICA 2022: хроніки найбільшої фруктової виставки світу

5–7 квітня у Берліні відбулася найбільша у світі виставка технологій обробки, зберігання і транспортування плодово-ягідної та овочевої продукції FRUIT LOGISTICA. Після більш ніж річної перерви, яку спричинила пандемія, подія об’єднала понад 40 тисяч відвідувачів із близько 130 країн світу, а також понад 2 тисячі експонентів із 87 країн. У виставці взяла учать і делегація українських виробників, яким організатори FRUIT LOGISTICA надали можливість безкоштовно презентувати на стенді свою продукцію. Український стенд був одним із найбільш відвідуваних на заході.

Три дні, упродовж яких тривала виставка, Берлін був столицею виробників фруктів і ягід. На захід зібралися не тільки виробники та експортери, а й представники технологічних, логістичних, сертифікаційних компаній, виробники паковання, маркетингові агентства, фахівці з питань селекції та захисту рослин тощо.

За інформацією, яку ми отримали від організаторів виставки, понад 40 % учасників уклали успішні ділові угоди. Понад 80 % відвідувачів встановили нові ділові контакти. Також більше 80 % учасників уже планують відвідати виставку наступного року. Тому FRUIT LOGISTICA – це ефективний майданчик для розвитку свого бізнесу.

УКРАЇНСЬКИЙ СТЕНД НА ВИСТАВЦІ

Колективний стенд Асоціації «Ягідництво України» стенд українських виробників об’єднав 10 українських компаній – виробників лохини, черешні, органічних овочів, яблук, груш, садивного матеріалу, паковання та логістичних підприємств. Це ТОВ «Артіль № 1» (ТМ ArtBerry), ТОВ «Блу Беррі», ТОВ «Грасс Авеню» (ТМ Starberries), ФГ «Гадз», ФГ «Федорівське», ТОВ «Сади Дніпра» (ТМ UApple), ТОВ «Дунайський аграрій», ТОВ «ФруТек», ТОВ «СЕМ ЕКОПАК» та ТОВ «КТЛ-Логістик». Ці компанії взяли участь у виставці завдяки зусиллям Асоціації «Ягідництво України».

– Ми продовжуємо жити і працювати попри війну та всі труднощі в нашій країні; ми є на ринку і стовідсотково матимемо врожай для експорту цього року. Але ми, як ніколи, потребуємо сьогодні підтримки від наших партнерів. Підтримка сектору ягідництва – це купівля українських товарів та забезпечення через неї валютних надходжень до України, це створення робочих місць для наших людей, особливо внутрішньо переміщених осіб, та підтримка української економіки, – зазначає президент Асоціації «Ягідництво України» Ірина КУХТІНА.

Президент Асоціації «Ягідництво України» Ірина Кухтіна та співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Надія Ящук

Воєнні дії спричинили для українських аграріїв скрутну ситуацію. Як зазначає генеральний менеджер компанії UA Applе «Сади Дніпра» Олександр ПАХНО, основне завдання фермерів сьогодні – диверсифікувати ринки збуту не тільки для садових і ягідних культур, а й для зернових, олійних тощо. Адже це стратегічно важливо для України. У Європі, за словами Олександра Пахна, вища конкуренція, а тому не завжди конкурентна ціна. А в Україні навчилися вирощувати продукцію преміумякості, із якою можна завойовувати високомаржинальні ринки.

– Мета нашого візиту на виставку – відкрити для своєї продукції ринки Європи. Упродовж виставки ми провели декілька зустрічей із компаніями з Німеччини та Великої Британії, які погодилися співпрацювати з нами наступного сезону. Також ми домовилися про співпрацю із одним з найбільших супермаркетів Швеції та вже відправили туди перші поставки яблук. Мене найбільше вразило на виставці те, що є багато компаній, які справді готові допомагати виробникам із України, – коментує Олександр Пахно.

Загалом, через війну важко прогнозувати, наскільки успішним буде сезон 2022 року. На думку Олександра Пахна, потрібно спершу, щоб швидше закінчилася війна й відновилася інфраструктура.

Думку про те, що в європейських країнах збільшився інтерес до української продукції, підтримує і представник компанії «Дунайський аграрій» Роман ДЯЖУК. Фермер зазначає, що українська продукція нині в тренді, проте це не означає, що до неї змінилися вимоги.

– Якщо німці раніше купували в нас кавуни невеликого розміру, то й у цьому сезоні їх цікавить саме така продукція. Українські виробники повинні витримати всі вимоги щодо якості своєї продукції, щоб вона була конкурентною на європейському ринку та відповідала запитам тамтешніх споживачів. Фермери повинні вирощувати органічну, сертифіковану продукцію.

Загалом, за словами Романа Дяжука, виставка FRUIT LOGISTICA виявилася продуктивною для його компанії, адже продукцією «Дунайського аграрія» зацікавилися нові клієнти, зокрема, з Німеччини та Великої Британії.

Українські фермери продемонстрували, що вони подолають усі перешкоди заради розвитку економіки України

Про підтримку українських фермерів у європейській спільноті зазначив також директор господарства «Федорівське» Сергій ТОКАН. Зокрема, представники компанії знайшли на виставці нових потенційних партнерів для реалізації яблук. Також організатори надали господарству безкоштовний доступ до онлайн-платформ, які призначені для розвитку фермерства.

Загалом, українські фермери через воєнні дії перебувають у невпевненому становищі. На цьому наголосив Олександр Пахно, який зазначає, що потрібно не зупинятися й працювати, адже це робочі місця для працівників, а отже й підтримка державної економіки.

НА ВАРТІ ТЕХНОЛОГІЧНОГО РОЗВИТКУ: СВІТОВІ КОМПАНІЇ НА ВИСТАВЦІ

На виставці презентували не тільки свіжу продукцію від садівників і ягідівників світу, а й найновіші технологічні досягнення галузі. FRUIT LOGISTICA зібрала представників компаній, що представили інноваційне обладнання для вирощування, збору, сортування, пакування плодів та ягід, із різних країн світу.

Так, у виставці взяли участь і представники відомої компанії Haygrove, яка розробляє й будує високопродуктивні тунелі для вирощування малини, суниці садової, ожини та овочевих культур. Тунелі компанії Haygrove допомагають фермерам отримувати максимальний урожай найкращої якості завдяки різноманітним технологічним впровадженням. Наприклад, всередині тунелів є датчики та сенсори, що фіксують підвищення температури. Коли таке трапляється, стіни теплиць відчиняються. Якщо погодні умови стають несприятливими, то теплиця автоматично зачиняється. І це тільки невелика частина технічних можливостей теплиць Haygrove. Саме тому вони популярні серед європейських фермерів, адже в тунелі культури захищені і від заморозків, і від спеки, і від надмірної кількості вологи в період дощів тощо.

Надія Ящук із представником компанії Haygrove Мареком Ямри

На виставку також завітали представники компанії UNITEC, що виготовляє сортувальні лінії для ягід, фруктів, овочів та горіхів. Наприклад, компанія презентувала інноваційні рішення для сортування плодів не тільки за зовнішніми, а й за внутрішніми ознаками. Це системи Vision та UNIQ. Є в портфелі компанії й високопродуктивні системи Hazelnut та Walnut Vision для відбору фундука й волоського горіха, що сортують горіхи у різному вигляді – у шкаралупі та без, у сирому або смаженому вигляді.

Компанія Elifab Solutions цьогоріч презентувала на виставці FRUIT LOGISTICA сортувальну машину для лохини Berry Class із новими опціями та оновленим програмним забезпеченням. Вперше цього року була представлена нова мультиформатна зважувально-пакувальна машина для лохини, яка може дозувати лохину в упаковку будь-якого типу (панетку, розкладачку, відро, склянку) від 125 г до 1000 г.

Високопродуктивні сорти лохини на виставці FRUIT LOGISTICA презентувала компанія Fall Creek. Відвідувачі ознайомилися з такими сортами, призначеними для різних кліматичних зон по всьому світі: High Chill, Mid Chill, Low Chill та No Chill. Також гості стенду Fall Creek могли ознайомитися з 8 сортами з колекції Fall Creek Collection, доступними професійним виробникам, які є учасниками програми Collection. Із них для північної зони придатні Арабелла Блю, Пічі Блю, Лоретто Блю та Луна Блю.

Цього року виставку FRUIT LOGISTICA відвідали регіональні представники компанії Fall Creek із Перу, Марокко, Грузії, Мексики, України, Польщі, Нідерландів, Іспанії, Італії, а також вище керівництво підприєства. За словами представників компанії, стенд відвідали найбільші виробники з усього світу. Компанія Fall Creek висловила підтримку українцям, які, не зважаючи на складну ситуацію в Україні, мають намір продовжувати свою роботу та співпрацю із розсадником.

Також на виставці була представлена компанія TOMRA, що розробляє та виготовляє сенсорні сортувальні машини й інтегровані рішення для харчової промисловості, а також впроваджує найсучасніші в світі аналітичні технології та застосовує їх для сортування фруктів, ягід, овочів і горіхів. На міжнародній виставці компанія представила нову стратегію бренду і презентувала обладнання преміумкласу для сортування заморожених овочів і фруктів, а також роботизовану пакувальну машину KETE16. Це перший у світі робот-пакувальник, який характеризується високою швидкістю та точністю пакування, а також гнучкістю до типу упаковки та її форми.

Представники компанії TOMRA

У виставці FRUIT LOGISTICA взяла участь і компанія PIGO – лідер у галузі розробки та виробництва високотехнологічного обладнання для переробки, заморожування і сублімації продукції. Компанія PIGO srl виробляє EASY Freeze – апарати для заморожування плодів у киплячому шарі IQF (індивідуальне швидке заморожування), EASY Freeze SPYRO EFD, EASY Freeze Dryers, що забезпечують новий рівень якості кінцевого продукту, адіабатичні багатоступінчасті стрічкові сушарки PG 135 з роздільним контролем температурних режимів та вологих зон, машини для видалення кісточок PG 103/PG 10 та обладнання для переробки фруктів та овочів.

Представники компанії продемонстрували учасникам виставки переваги цього обладнання PIGO srl Technologies. Наприклад, час обробки продукції зменшується до 25 %. Відповідно, скорочується рівень споживання енергії. Обладнання компанії PIGO має унікальні характеристики, завдяки яким виробники можуть працювати за низькотемпературних циклів, а це дуже важливо для збереження природної цілісності плодів. Також завдяки функції потоку повітря відбувається майже миттєве заморожування поверхневого шару продукту без втрати його ваги та без порушення цілісності. Особлива відкрита конструкція PIGO перешкоджає появі й розвитку патогенів на оброблюваних плодах. Всі етапи процесу заморожування розроблені так, що робота з ними проста, швидка й ефективна, а інвестиції в обладнання швидко окуплюються.

Окрім технологічних інновацій, окремі європейські компанії презентували саджанці ягідних культур. Зокрема, це польська група компаній іn-vitro Kusibab, де впродовж кількох десятиріч вирощують саджанці найвищого ґатунку. Як зазначили представники компанії, виставка виявилася дуже продуктивною, адже їхній стенд відвідало багато потенційних клієнтів із західних областей України, країн Європи, Південної Америки, Африки. Вони цікавилися не лише розсадою лохини, а й мікророзмноженням малини та інших ягідних культур. Загалом, за словами представників групи компаній invitro Kusibab, виставка стала хорошою нагодою провести ділові перемовини, знайти нових партнерів, презентувати свою продукцію та сформувати нові плани й цілі на майбутнє.

Польський розсадник GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE CIEPŁUCHA презентував на виставці FRUIT LOGISTICA 3 сорти лохини – Calypso, Huron i Draper. Сорт Calypso цікавий учасникам виставки тим, що він високоврожайний, не складний у вирощуванні, його ягоди придатні для тривалого зберігання. Всі плоди дозрівають одночасно. Сорт Huron середньораннього терміну достигання теж дає стабільно високий урожай та має смачні солодкі ягоди, придатні для тривалого зберігання. Сорт Draper має великі тверді ягоди, тому їх можна збирати і вручну, і за допомогою машин. Як зазначають представники розсадника, ягідні культури дуже популярні на світовому ринку, тому зараз є необхідність у розробці таких рішень, як оптичні лінії сортування, безпечна та проста у використанні упаковка тощо. З цими викликами успішно справляються польські підприємці.

Отже, цьогоріч на міжнародній виставці FRUIT LOGISTICA українські фермери мали змогу довести всьому світу, що вони виготовляють продукцію високої якості. Українське садівництво і ягідництво буде й надалі впевнено розвиватися завдяки європейським передовим технологіям.

FRUIT LOGISTICA у квітні – це одноразовий виняток. Наступного разу виставка буде проведена, традиційно, 8–10 лютого 2023 року. Ставте нагадування та плануйте поїздку до Берліна.

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті