Форвардні угоди як інструмент для стабільного розвитку аграріїв

 Форвардні угоди як інструмент для стабільного розвитку аграріїв

Агробізнес – багатоступенева система, яка охоплює не лише процес виробництва, а й переробку сировини, зберігання, транспортування тощо. На кожному рівні існують ризики, які переслідують аграріїв щосезону: погодні, виробничі, фінансові, маркетингові та юридичні. Щодо виробничого ризику, то одним з основних завдань фермера на час посівної є знайти фінансування. Надати кошти аграрним господарствам можуть переробні підприємства. Така інвестиційна діяльність носить назву форвардний контракт.

У довгостроковій перспективі подібний вид співпраці допомагає стабільно працювати обом сторонам. Для українських виробників традиційних польових культур це давно розповсюджена практика, для виробників овочів, ягід і фруктів – відносно новий етап і додаткові можливості для розвитку. Тому серед фермерських господарств простежується тенденція до підписання форвардних угод з приватними переробними підприємствами.

Тема викликає інтерес і дискусії серед виробників. Розглянути деталі та дослідити можливості, які надають форвардні угоди виробникам агропродукції, допоможе відомий український переробник «Завод Смілянська Хлодня». Підприємство впровадило практику співпраці за форвардним напрямом овочевим, ягідним і фруктовим господарствам.

ТОВ «Завод Смілянська Хлодня» на ринку з 2012 року. Підприємство є одним з найбільших виробників заморожених овочів, фруктів і ягід в Україні. Сучасне обладнання дозволяє працювати з широким асортиментом продукції, а виробничі потужності дають змогу виготовляти понад 15 000 тонн готової замороженої продукції на рік. Основна сировина, з якою працює завод – свіжі фрукти, ягоди, овочі та гриби. Якість готової продукції компанії вже оцінена в багатьох країнах ЄС: Польщі, Бельгії, Німеччині, Франції, Нідерландах, Угорщині та ін. Адже контроль якості починається ще на етапі відбору сортів насіння або саджанців. Виробництво сертифіковане за стандартами FSSC 22000 та HAACP, які підтверджуються щорічними аудитами.

«Завод Смілянська Хлодня» має великий досвід експортної діяльності, трейдингу на внутрішньому ринку та надання послуг із заморожування продукції. За оцінками маркетологів та спеціалістів галузі ринок заморозки зростає на 7–9% щорічно, як наслідок, переробникові необхідно забезпечити себе сировиною. Тож компанія розвиває довгострокове партнерство з фермерами, зокрема за форвардними угодами.

ЧИМ ЦІКАВІ ФОРВАРДНІ УГОДИ ФЕРМЕРАМ І ПЕРЕРОБНИКАМ

Форвардна угода – це чітке визначення умов покупця (переробного підприємства) та продавця (фермера) ще до того, як урожай буде зібраний.

– На відміну від ЄС, в Україні майже відсутні доступні кредити для фермерів. На початку сезону більшість господарств відчувають великий дефіцит фінансування. Основна перевага форвардних угод цілком зрозуміла – це «живі» гроші, які фермер отримує перед початком весняних робіт, тож має оборотні кошти, – пояснює Андрій ЛОМЕЙКО, комерційний директор «Заводу Смілянська Хлодня». – Саме в цей час відбувається закупівля посадкового матеріалу, ЗЗР, добрив, паливно-мастильних матеріалів тощо. Ціна на матеріали здебільшого прив’язана до курсу долара. Відсутність інвестування – це відсутність життєдіяльності господарства. Як варіант, кошти може надати переробне підприємство через форвардну угоду.

Угода для фермера має низку переваг:

 • можливість отримати фінансування на посівну кампанію;
 • впевненість у реалізації врожаю;
 • витрачається менше часу на укладання угоди та мінімізуються бюрократичні дії на відміну від кредитування у банку;
 • впевненість у реалізації урожаю;
 • відсутність надмірних застав;
 • гнучкі платежі.

Що стосується фермера, то він напевне знатиме, куди та за якою ціною збуватиме врожай. Але існують і ризики. Найбільші побоювання серед виробників сільгосппродукції викликає саме фіксована ціна на початку сезону. Як показує практика, ринок досить нестабільний – точно спрогнозувати ціну неможливо. За прикладом 2020 року, вона може стати неочікувано високою, проте не виключене й різке падіння. Тож ризик мають обидві сторони – як фермер, так і переробник.

– З дешевими кредитами потреба фермера в оборотних коштах може бути закрита. Але чіткого розуміння ситуації з кредитуванням немає. Саме форвардні угоди дозволяють стимулювати сільгоспвиробників, а переробникам – гарантувати закупівлю необхідного обсягу сировини. Таким чином обидві сторони формують свій бюджет і стратегію заздалегідь. Проте, з боку фермера фінансування не є єдиною перевагою форвардного контракту. Адже бути впевненим у реалізації своєї продукції за фіксованою ціною також важливо для аграрія. Форвардна угода дозволяє зменшити ризики і для переробника, і для виробника, – резюмує Андрій Ломейко.

Для переробного підприємства форвардний контракт вигідний з огляду на такі фактори:

 • фіксована ціна за сировину;
 • гарантія отримання сировини;
 • планування виробництва і подальше отримання вигоди;
 • планування інвестицій у розвиток та модернізацію;
 • чітке прогнозування результату діяльності підприємства на кінець року;
 • швидкість прийняття рішення (від 3 до 10 днів).

ЧИ ГОТОВІ ФЕРМЕРИ ДО ТАКОЇ КООПЕРАЦІЇ?

За умов стабільності та прогнозованості ринку, форвардні угоди – дієвий інструмент для розвитку господарства, вважає агроном ТОВ «Вікторія» Сергій ЯКИМЕЦЬ. Форварди дозволяють планувати і дотримуватися стратегії, а цього не вистачає українській галузі садівництва та ягідництва.

– Ризики, звісно, є, як сталося торік з раптовим зростанням ціни. Але все ж таки фермери й далі укладають форвардні угоди, і це зручно: вони не хвилюються, наприклад, куди потім збути врожай. Ми також розглядаємо можливість використання форвардів у майбутньому для диверсифікації ризиків. Адже так працює весь світ, – зауважує агроном.

На відміну від ТОВ «Вікторія», яке тільки планує досвід співпраці з переробними підприємствами за форвардними угодами, фермерське господарство «Юлія» з Черкаської області вже має успішний досвід роботи. Підприємство 15 років займається товарними посівами й насінництвом, тваринництвом і овочівництвом, тож постійно працює за форвардними контрактами. Чотири роки тому заснували і ягідник – 33 га насаджень лохини з автоматичним поливом. Планують розвивати новий бренд ягідної продукції – «Орні Беррі». Для цього вже придбали холодильник площею 300 кв. м, планують обладнати його сортувальною лінією та у 2022 році вийти на експорт.

– Наше господарство не перший рік працює за форвардними контрактами, тому ми плануємо масштабувати досвід і в напрямі ягідництва. Головна причина – великий розрив між сезонами, особливо грошовий: кошти надходять усього два місяці на рік. А контракти з переробними підприємствами – це стабільність, – розповідає Євгеній РИКУН, директор і засновник бренду «Орні Беррі», що входить до складу ФГ «Юлія». – Питання не в тому, що нас цікавить якомога вища ціна, а у тому, щоб ми її знали та могли планувати наперед. З гарантованим фінансуванням фермер спокійно працює і може повністю зосередитися на досягненні гарних та якісних врожаїв. Стабільні умови – цеключове. Ми розраховуємо на певну суму від фіксованих обсягів, тож можемо запропонувати нашим робітникам вищу оплату за кожен кілограм збору. Наш персонал мотивований, а отже, підвищується рівень життя наших робітників і ріст регіону взагалі!

Завдяки використанню форвардних угод в напрямах товарних посівів та насінництва ФГ «Юлія» перманентно розвивається: збільшує площі, модернізує потужності, впроваджує інновації. Саме коштом таких стабілізаційних фінансових подушок, чого наразі не вистачає ягідній галузі, наголошує Євгеній Рикун.

Практика останніх десяти років свідчить: «форвард» в Україні молодий, але вже досвідчений і з амбіціями. Сьогодні він входить у практику роботи аграріїв і зарекомендував себе як прекрасний інструмент аграрного ринку.

ТОВ «Завод Смілянська Хлодня»
office@smelholod.com.ua
lm@smelholod.com.ua
+38 04733 2 23 79

Журнал «Ягідник»

Останні статті