Farm to Fork strategy: кооператив «Ягідний рай» успішно розвиває європейську концепцію на Хмельниччині

 Farm to Fork strategy: кооператив «Ягідний рай» успішно розвиває європейську концепцію на Хмельниччині

Кооперативний рух в Україні має давню історію. Але ще свіжі в пам’яті моменти занепаду цього напрямку, коли сади заростали бур’яном, а заводи різали на металобрухт. На щастя, сучасні аграрії почали відроджувати кооперацію на нових принципах, розуміючи, що в об’єднанні зусиль – головна перевага і перспектива. Яскравий приклад – СОК «Ягідний рай», що впродовж чотирьох років активно працює на території Дунаєвецької громади Хмельницької області. З кожним роком кількість його учасників збільшується, розширюється асортимент продукції і технічна база, освоюються новітні технології, долучаються нові партнери. Фермерам уже є чим похвалитися й поділитися з колегами!

Заснували кооператив у 2017 році. Спершу їх було заледве трохи більше двадцяти господарів, які захотіли спільно займатися ягідництвом на своїх присадибних ділянках на рівних правах та умовах. Із часом додалися нові учасники – люди, які надихнулися позитивним досвідом односельців. Сьогодні кооператив об’єднує понад 40 учасників. Лише торік додалося 13 нових членів, більшість із яких – молоді люди віком до 35 років. Територіально СОК «Ягідний рай» об’єднує 18 населених пунктів, тобто покриває більшу частину Дунаєвецької громади.

ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА ЯГІДНОЇ КООПЕРАЦІЇ

Нагадаємо, розпочав свою діяльність кооператив за підтримки агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп». Згодом ягідівникам вдалося привернути увагу та заручитися допомогою Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Допомога іноземних партнерів охоплює фінансову, технологічну підтримку, проведення різноманітних навчальних семінарів.

– Головною умовою вступу до кооперативу була наявність у людини власної земельної ділянки сільськогосподарського призначення, на якій вона збиралася вирощувати продукцію ягідництва або городництва. За останній рік ми розширили свій асортимент овочами і фруктами, – розповідає Микола ОСТРОВСЬКИЙ, начальник управління соціального захисту та праці Дунаєвецької міської ради, член кооперативу «Ягідний рай». – Малина стала тією культурою, з якої все розпочалося. «Контінентал Фармерз Груп» запропонувала нам дуже хороші партнерські умови й передала 15 тисяч саджанців малини сорту Полана за формальною ціною – гривня за саджанець.

Два роки фермери її культивували, дорощували, навчалися, продовжує Микола Островський. На третій рік отримали перший урожай, який продали спільними партіями разом із сусіднім кооперативом. Торік продавали вже самі й за досить високою ціною – по 50 гривень за кілограм, стільки платило заготівельне підприємство, розташоване неподалік. А от сусіди цього разу, на жаль, не змогли домовитися всередині свого кооперативу й збували малину на свіжому ринку удвічі дешевше. Тож порозуміння та довіра між членами кооперативу – це одна з ключових умов розвитку об’єднання.

Сама ідея сільгоспкооперації полягає в тому, щоб об’єднати дрібних товаровиробників, яким буває важко виживати поодинці й конкурувати з великими гравцями ринку. Кооператив також відіграє важливу роль у розвитку громад, сприяючи зайнятості сільського населення. Селяни від безгрошів’я і безробіття змушені їхати на заробітки, полишаючи свої сім’ї на тривалий час. Розуміючи це, великий бізнес, благодійники та державні установи йдуть назустріч таким об’єднанням.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.:+38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті