Конференція про успішне садівництво та переробку в умовах війни триває!
Famberry – унікальна торгова марка продуктів переробки з кизилу

Чи може віра в успіх та впевненість в обраному шляху однієї людини надати нове життя забутим продуктам? Може, і це власним прикладом демонструє засновник найбільшого в Європі кизилового саду Сергій ОЛЬШАНСЬКИЙ. Створена у 2013 році, нині компанія Famberry – це сучасне сімейне підприємство, що забезпечує найвищу якість продукції. Журнал «Ягідник» раніше вже розповідав про Famberry, редакції пощастило насолодитися виглядом саду в період його цвітіння. І ми знову повертаємося до підприємства, щоб ознайомитися з новим досвідом вирощування кизилу та ексклюзивними продуктами його переробки.
Сухофрукти, цукати, продукти на меду, сублімовані дропси та порошок, пастилки, соуси до м’яса і риби, морс, нектар, сік – попереду ще багато роботи, цікавих досліджень і звершень. Лінійка Famberry розширюється з кожним роком, як і канали збуту продукції. Але за інстаграмною картинкою саду, яскравими обгортками смаколиків на полицях супермаркетів стоїть щоденна важка праця. Справді, кизил – культура непримхлива й витривала, але нішева! І в цьому полягає головна складність: від вивчення технології вирощування з нуля до її популяризації серед споживачів. Ще п’ять років тому мало хто куштував цю ягоду, дехто навіть не чув про неї. Хоча здавна кизил знали як неймовірно корисну й цінну рослину. Нині ж свіжу ягоду вже забирають з поля гуртові покупці, а продукти її переробки замовляють на сайті та купують у супермаркетах. І такий прогрес – результат титанічних зусиль сімейного підприємства Famberry.
ОРГАНІКА ПЛЮС ОПТИМІЗАЦІЯ ПРОЦЕСІВ
Основні з них – органічне землеробство, поглиблення переробки ягоди й маркетингово-комерційна діяльність. 13,5 га кизилового саду розташовані в селі Нове Токмацького району Запорізької області. Перші саджанці були привезені з Криму, наступні площі закладалися посадковим матеріалом з Національного ботанічного саду ім. Гришка НАНУ. Автором більшості сортів є професор, доктор біологічних наук Світлана Клименко. Загалом це близько 15 тисяч дерев з ягодами червоного, жовтого і коралового кольору. На кизилових полях Famberry нині росте 23 сорти цієї культури, а це, відповідно, одна з найбільших колекцій в Україні.
Famberry – це унікальна торгова марка, сучасне сімейне підприємство, найвища якість і автентичність традицій
Господарі планують розширити площу саду до 15 га саджанцями з власного розсадника, закладеного у 2018 році. Теплиця обладнана компанією «Профполив» автоматизованими системами мікродощування й туманоутворення. Розсадник дасть можливість економити кошти на саджанцях, наступного року господарі розраховують мати власний сертифікований садивний матеріал чотирьох сортів кизилу.
Сад Famberry повністю обладнаний системою краплинного зрошення – це обов’язкова умова рясних врожаїв соковитої ягоди в степовій зоні. З ростом дерев виникла потреба модернізувати зрошення. Рослини вже потребують більше води, і весь цикл – полив 8 ділянок – займає 10 днів. Агрономи планують збільшити обсяг води і завдяки цьому зменшити тривалість поливу до 5 днів. Тут вже проклали додаткову магістральну трубу, встановили обладнання, що дозволить поливати по чотири ділянки за раз. Для визначення рівня вологості ґрунту на рівні кореневої системи закупили танзіометри.
– Кажуть, що вирощувати кизил – просто, але це не так. Шкідники, хвороби також існують, щоправда, менше, ніж в інших культурах. Їх може не бути на дачі, але не в промисловому саду. І доводиться з цим боротися, а оскільки ми сертифіковані «Органік Стандарт», то контролювати популяції шкідників та розвиток хвороб доводиться тільки руками і дозволеними препаратами, – зазначає Сергій Ольшанський. – Шкідники кожен рік різні, нам майже вдалося їх позбутися. Проти хвороб діємо методами профілактики: використовуємо різноманітні підкормки, заселення ґрунту корисними бактеріями і грибами. Захистом не зловживаємо: обробляємо виключно дозволеними мідьвмісними препаратами, цього року випробували Медян Екстра для профілактики від грибкових захворювань.
Система живлення розроблена на основі біопрепаратів вітчизняної ТМ «Жива земля». Агрономи компанії приїздили в сад, робили аналізи ґрунту та надавали рекомендації. Біодобрива в господарстві вносять і в краплю, і по листу. На фермерів 2020 року чекало неприємне відкриття: на рослинах під час зав’язі плодів сформувалася сіточка, схожа на прояви парші, якої в кизиловому саду не мало бути. Виявилося, що це фізіологічна реакція дерев на весняні приморозки. Загалом кизил – морозостійка рослина, без негативних наслідків витримує нічні зниження температури до -5 °С. Але весняне коливання температур у Запорізькій області було суворим: від 20 градусів тепла вдень до -10 °С вночі. Це відбулося ранньою весною – з 8 березня, коли садок уже почав квітнути. Деякі сорти не зав’язалися зовсім. За приблизними розрахунками, в господарстві зібрали удвічі менший врожай, ніж планували.
Ягоду тут збирають вручну. За словами Сергія Ольшанського, механізація процесу навряд чи можлива, адже достигає кизил нерівномірно та неодночасно. Збирати доводиться вибірково.
Інші процеси догляду за садом у господарстві механізували. Тут є практично вся необхідна техніка: італійська фреза для обробки в грядах, польська косарка для міжрядь, обприскувачі. У планах – купівля другого трактора китайського виробника, більш вузького, який не буде травмувати дерева, що розрослися.
FAMBERRY – ГОСПОДАРСТВО ПОВНОГО ЦИКЛУ
Вирощений кизил здебільшого відправляють на переробку. Продукти з доданою вартістю – основний напрям компанії.
– Звісно, в нас купують і свіжу ягоду. Цього року гуртові покупці забирали свіжу ягоду прямо з саду. Однак збут свіжої ягоди – це продаж сировини, а ми зацікавлені створювати додаткову вартість, відповідно й робочі місця. У пріоритеті – повний цикл виробництва і робота весь рік, – зауважує голова господарства.
Наразі Famberry має власне невеличке виробництво компотів та пастили, яке цього року поновлює сертифікацію вже за вимогами HACCP. Тут встановлена сушарка для пастили від дніпровської компанії «Укрсушка». Її продуктивності 50 кг готової продукції за добу підприємству вже недостатньо, планують придбати уп’ятеро потужнішу. Для видалення кісточок із плодів кизилу використовується автоматичний верстат турецького виробника GKMS Makina.
За останні два роки компанія значно розширила асортимент продуктів з органічних ягід.
– З найновішого – порошок із сублімованого кизилу, який використовують для виготовлення крем-меду, молочних продуктів, морозива, корисних солодощів, смузі. Спільно з дніпровською компанією «Кріовіт» почали випуск сублімованих кизилово-йогуртових дропсів. Сьогодні сублімація – світовий тренд, адже такі продукти найкраще зберігають всі корисні властивості ягід, фруктів та овочів. Технологія, звісно, дорога, але наш порошок має широкий спектр використання, цікавий та зручний у виробництві. Сподіваюся, що в кондитерській промисловості з часом також почнуть активно працювати з натуральними продуктами, а не з есенціями та консервантами, – наголошує Сергій Ольшанський.
Нещодавно Famberry змінила пакування для пастили, випустила нові види ласощів. Працює над лінійкою компотів з кизилу в поєднанні з іншими ягодами та спеціями, серед яких кориця, гвоздика, імбир тощо.
Компанія розробила й нові джеми: кизил, протертий з медом, із додаванням апельсина, суниці, з м’ятою і мелісою. Їх виготовляють на заводі «ФІТА ТРЕЙД» у Дніпрі. Також в асортименті Famberry є незвичайні цукерки: готові шоколадні сфери заповнюють кизиловою начинкою з різноманітними інгредієнтами. Солодощі гарно стартували в інтернет-продажах на сайті. Планується також випуск кизилових дропсів, вкритих бельгійським шоколадом, і пастили в шоколаді.
Планів з випуску нових видів продукції багато. Фермери мають намір закупити власне технологічне обладнання, щоб полегшити роботу працівників, створити додаткові робочі місця.
– Вивчаємо та обираємо сушильні шафи, стерилізатори, машини для розливу і пакування, – ділиться набутками засновник Famberry. – До сезону 2021 року за підтримки проєкту USAID плануємо побудувати холодильник для охолодження та проміжного зберігання ягоди, придбати барботажну мийку ягоди, інспекційний стіл та машину для калібрування, щоб відібрати якісну ягоду від неякісної, розділити її за сортами, ступенем стиглості, калібром. Для нас це важливо. Наразі таких вимог на ринку до кизилу немає взагалі, але ми прагнемо випускати якісну продукцію!
ЛІКАР НЕ ПОТРІБЕН, АЛЕ ПОТРІБЕН МАРКЕТИНГ
Ринок збуту – це окреме питання, над яким із року в рік працює сімейне підприємство. Культуру споживання кизилу доводиться формувати з нуля власними силами. Якщо ще 15 років тому ніхто не знав лохину, її споживали всього сотнями тонн, то сьогодні у світі вирощують і споживають цю культуру сотнями тисяч тонн. Виробники кизилу йдуть тим же шляхом та вірять в успіх. Потрібен час і медійна підтримка, зауважує Сергій Ольшанський. Адже надзвичайна користь кизилу – не маркетинговий хід, про неї мають знати й активно її споживати. Там, де росте кизил, лікар не потрібен, але потрібен маркетинг.
Наразі Famberry успішно співпрацює з мережею супермаркетів «Ашан»: спочатку продукти з кизилу були представлені лише у фермерському відділі, але непогані продажі спонукали розширити асортимент майже в усіх магазинах. У рамках експерименту ця продукція представлена в 20 супермаркетах мережі «Новус». Обмеженим асортиментом Famberry продається в мережі «Варус», ведуться перемовини щодо розширення переліку продукції. Нещодавно був підписаний контракт з мережею автозаправок WOG. Найближчим часом дропси і пастилу, як продукти здорового харчування, постачатимуть у київські, одеські та харківські мережеві аптеки.
Основні вимоги до продукції від магазинів-партнерів – це якість, стабільність, а також суворе дотримання всіх формальностей: документи, сертифікати, безпека. Тож підприємство активно співпрацює з лабораторією ДП «Запоріжжястандартметрологія», а також Запорізькою обласною фітосанітарною лабораторією, куди здають кожну партію продуктів для перевірки.
Інший цікавий напрям співпраці – виготовлення алкогольних напоїв. Наприклад, на базі ягоди від Famberry «Перша закарпатська палинчарня» випускає смачний кизиловий дистилят. Кизилова палиночка має попит, таким чином, ягоду популяризують не тільки через варення. Що важливо, на етикетці виробник додатково розмістив лого ТМ Famberry, вказавши, що напій виготовлено з кизилу, вирощеного в саду Сергія Ольшанського. Садівник дуже вдячний такій підтримці від партнерів.
– Ми вже навчилися вирощувати, навчилися виготовляти продукцію, тепер вчимося її продавати, – зазначає він. – Найголовніше тепер – потужно увійти на ринок та активно реалізовувати продукцію. Все більше людей цікавиться кизилом, причому в різних напрямах. Хочеться, щоб і торговельні мережі повернулися обличчям до вітчизняного виробника й надавали йому переваги на полицях. За умови якісної продукції, звісно. А таку Україна вже виготовляє!
Дарина Дубинка
Famberry
м. Запоріжжя, б-р Центральний, 21
order.famberry@gmail.com
Офіс: +38 (061) 213 37 47, + 38 (067) 617 67 07
С.М. Ольшанський: + 38 (067) 555 91 91
Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».
Оформити передплату журналу «Ягідник»
можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097
65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38
097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097
968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096
458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38
096 49 16 692
або надіслати заявку на
e-mail: sad2017@ukr.net
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.