Екзотичні ягоди та виноград без хімії

 Екзотичні ягоди та виноград без хімії

Як вирощує унікальні плоди на Чорній горі Наталія Мартишинець-Бабота

Стати фермером ніколи не було її мрією. Сама за освітою філолог, перекладач з французької. Також вільно володіє італійською, угорською, чеською та ще трьома мовами. Багато років жила в Італії, куди виїхали всі родичі. Але близько 20 років тому, важко хвора, вирішила повернутися до рідного Закарпаття. Помирати на рідній землі… Але доля вирішила інакше, і тепер про Наталію Мартишинець-Баботу знають не лише в рідному Виноградові на Закарпатті, а й по всьому світу.

Її рукотворний сад на Чорній горі – без перебільшення справжня перлина аматорського садівництва. Тут ростуть фісташки, а ще – хурма, інжир, персики, виноград, азиміна й чимало інших цікавих фруктів та ягід. На тій частині гори, що колись була вулканом, розмістився справжній фруктово-ягідний сад, який вражає кожного, хто хоч раз у житті зміг ступити сюди ногою.

БУДДИСТСЬКИЙ САД НА ЧОРНІЙ ГОРІ

– У 1977-му році мені зробили операцію в Ужгороді і заразили мене гепатитом С. Лікарі надії на одужання не давали і відправили мене у Крим. Там у санаторії я провела 18 місяців після операції й лишилася там працювати, бо за першою освітою я – мед сестра. Під час першого загострення, ще тоді в Криму, після операції, мене врятували буддисти тибетською медициною. Вони приносили настоянки, трави, показували, як треба медитувати. Звісно, мені, ще дуже молодій, тоді не всі відгукувалось у їх світогляді, але з віком я почала переосмислювати все, що траплялося в моєму житті… Пізніше я здобула фах французького філолога, довго працювала з французькими туристами, лікарями без кордонів, а потім виїхала в Європу, жила там до 2003 року. Франція, Італія, Чехія – де я тільки не була й не працювала. Всюди залишилися хороші друзі, знайомства, які тривають і досі. Коли вдруге почалася гостра форма гепатиту, лікарі в Мілані сказали, що операція мені обійдеться у 60 тисяч євро. Де ж я мала такі гроші… Все, що мені лишалось, це їхати додому помирати, – пригадує Наталія Мартишинець.

Так жінка повернулась на рідну Чорну гору, в Карпати. Думала, часу в неї залишилося не так і багато, але помилилася.

– У перші тижні, коли поселилася тут, на дачі, мені несподівано в голову почали самі йти вчення того корейця, з яким колись мала довгі розмови в Криму. Так я стала сповідувати буддизм і, медитуючи, отримувала тут величезну силу, енергію та натхнення до роботи, – пригадує пані Наталія. – Допомогли і люди, які жили поруч. Мені хотілось усамітнення, тиші, а вони приходили з проханнями купити землю. Гроші я мала, а комусь треба була фінансова допомога на операцію, комусь – на пам’ятник. Я ж розуміла, що зароблене з собою на той світ не заберу, тому так і вийшло, що купувала в людей паї. Тоді, в 2004-му, закрили місцевий винрадгосп, і багато чоловіків залишилося без роботи, прийшли якось і кажуть: дайте роботу! От вони мені викорчували тут усе, пересіяли землю, попалили, вичистили. Минулося й те, – дивлюся, а я жива, не вмираю. То що тут, дарма на горі сидіти?..

Самотужки, всього за два роки, Наталія Мартишинець-Бабота змогла себе повернути до життя: чисте повітря Карпат, здорова їжа, час на роздуми та медитації дали результат. Тож далі жінка прийняла рішення працювати в садівництві.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті