Економія часу та грошей без втрати якості: мрія чи реальність для українських ягідників?

 Економія часу та грошей без втрати якості: мрія чи реальність для українських ягідників?

Високоякісні системи сортування, які забезпечують оптичний відбір плодово-ягідної продукції, – це сучасні тенденції ягідництва, що дають змогу виробнику максимально автоматизувати та полегшити процес і збільшити дохід компанії, а споживачеві – отримати бажане.

TOMRA Food – постачальник сортувального та калібрувального обладнання для харчової промисловості з обігом понад 8000 одиниць у 80 країнах. За останні п’ять років темпи росту компанії становили 14% щороку. TOMRA Food стала світовим лідером у технологіях сенсорних сортувальних рішень для харчової, переробної та гірничодобувної промисловості.

За кордоном технології сортування плодів і ягід нині представлені досить широко. Українським підприємцям, які активно шукають можливості виходу на світові ринки, саме час звернути увагу на сучасні підходи до післязбиральної обробки плодів і ягід. Понад 40 років TOMRA Food розробляє та випускає сортувальні машини на основі оптично-сенсорних технологій і втілює комплексні рішення післязбиральної обробки сировини для харчової промисловості, використовуючи при цьому найсучасніші світові технології калібрування, сортування, очищення й аналізу.

Три бренди компанії TOMRA, які займаються сортуванням і калібруванням, на міжнародній виставці FRUIT LOGISTICA 2020 у Берліні в лютому презентували абсолютно нове інноваційне обладнання для сортування ягід.

Сучасні машини TOMRA Food здатні проводити самодіагностику. Під час роботи відбувається процес самосканування та визначаються рекомендації щодо сервісу на найближчий час. Це допомагає спланувати ремонтні роботи, заздалегідь придбати потрібні запчастини і бачити всю статистику виробництва: дефекти, причини виникнення проблем, назви постачальників тощо.

ЕКОНОМІЯ ЧАСУ – ТРАНСФОРМАЦІЯ В ПРИБУТОК

Сезони збирання та сортування ягід і фруктів можуть бути дуже короткими, і величезну кількість робіт потрібно виконувати терміново, без простою. Тому розвиток сортувального обладнання, що допомагає швидко та точно перебирати продукцію і тим самим зменшувати відходи на наступних етапах виробництва, важливий для ягідівників.

– В основі рішень нашої компанії – найсучасніші у світі технології контролю якості, сортування, очищення й аналізу технологічних параметрів. Ми вважаємо своєю місією надання клієнтам розумних і практичних технологічних рішень, які дозволяють збільшувати ефективність інвестицій, підвищувати продуктивність і забезпечувати безпеку харчової продукції. TOMRA Food має власні центри інновацій, регіональні представництва та виробничі майданчики в США, Європі, Південній Америці, Азії, Африці, Австралії. Устаткування TOMRA Food допомагає обробити продукт, а отже, продати його дорожче й отримати додатковий дохід, – розповідає менеджер з продажів TOMRA Food Франк де БРАУЕР.

Інженери компанії – справжні новатори у проєктуванні сортувальників багатьох типів і розмірів, що поєднують різноманітні технології сортування, як-от кольорові камери, ближні інфрачервоні (NIR), спектроскопію та лазерну детекцію (виявлення дефектів).

– Нереальних завдань для нас не існує, – додає представник компанії. – Якщо камера не може відрізнити об’єкти один від одного, скажімо, коли стеблинка і ягода одного кольору, тоді ми перемикаємося на лазерну технологію. Лазер «бачить» стеблинку, бо вона за структурою набагато твердіша за м’яку ягоду. Якщо важливо визначити, що є всередині продукту, тоді ми перемикаємося на рентген або розглядаємо продукти в інфрачервоному випромінюванні. Перевага TOMRA Food полягає в тому, що у нас є портфель технологій, і ми забезпечуємо те, що потрібно замовнику саме зараз. Звісно, ми розвиваємося. Скажімо, нова сортувальна лінія здатна сканувати всі браковані продукти, які траплялись в останні роки понад тисячу разів, і фіксувати отримані дані в пам’яті.

Тобто сортувальник не просто визначає, який продукт перед ним, але й порівнює його зі своєю базою даних. За умови повного збігу продукт ідентифікується, і за допомогою налаштувань система визначає, що з ним робити далі. Великі замовники, кілька виробництв яких розташовані в різних місцях, можуть відстежувати в одному офісі всю статистику щодо своєї продукції.

МОДИФІКОВАНА ЛІНІЯ TOMRA 5B: ГНУЧКІ НАЛАШТУВАННЯ ДЛЯ ОПТИМІЗАЦІЇ ВРОЖАЮ

У галузі сортувального та калібрувального обладнання перехід на цифрові технології – надзвичайно важлива річ. За допомогою інспекційних технологій нині можна оцінити продукти харчування як ззовні, так і зсередини. А згодом застосувати ці дані з користю для власного бізнесу та кінцевих споживачів.

Нова система наповнення ліній CURO8 від компанії BBC Technologies має 8 наповнюючих станцій. Саме її застосовують для сортування вишні, лохини та інших дрібних ягід. CURO8 здатний заповнювати 125-грамові упаковки лохини зі швидкістю до 110 одиниць на хвилину.

TOMRA 5B – наша остання розробка, яка ідеально підходить для сортування ягід, фруктів та овочів і забезпечує безпрецедентну точність контролю. Ми вдосконалили TOMRA 5B стрічкою подачі, яка автоматично видаляє навіть найменші сторонні матеріали, забезпечуючи безпеку харчових продуктів. З допомогою цієї стрічки оператор може легко регулю-вати критерії сортування, уникаючи непотрібної утилізації продуктів. Тож завдяки новим функціям, які дають змогу забезпечити безпрецедентну точність контролю, TOMRA 5B підвищує врожайність і рентабельність, – зазначає Франк де Брауер.

TOMRA 5B можна встановити на чотири лінії шириною рами від 800 до 2000 см і працювати на ній при швидкості стрічки від двох до п’яти метрів за секунду. В міру того, як продукція рухається уздовж стрічки, сторонні матеріали та дефекти виявляються за допомогою шести камер на стрічці, лазера і камер поза стрічкою. Саме камери забезпечують 360-градусний огляд кожної ягоди з роздільною здатністю 0,27 мм пікселя та здатні виявити дефекти розміром до 1 мм. А лазер поза стрічкою, який працює у 9 кольорових та інфрачервоних діапазонах, виявляє до 99% сторонніх матеріалів.

Високошвидкісні повітряні потоки видаляють з лінії браковані об’єкти або ті, що потребують додаткового сортування. Для того щоб зменшити кількість браку, тиск і положення повітряних струменів автоматично регулюються відповідно до типу, розміру та ваги продукції.

– Нова TOMRA 5B надає операторам безпрецедентний рівень гнучкості, пропонуючи широкий спектр налаштувань, які легко контролювати. Крім забезпечення якості та безпеки продуктів харчування, TOMRA 5B зводить до мінімуму кількість відходів, що натомість дає змогу підвищити продуктивність, – підсумовує Франк де Брауер.

БАЧИТИ ПРОДУКТ ЯК ЗЗОВНІ, ТАК І ЗСЕРЕДИНИ

Завдяки своєму інноваційному обладнанню TOMRA Food дає можливість виробникам харчових продуктів забезпечити високі стандарти якості, гігієни виробництва та простежуваності харчових продуктів. А завдяки цифровій трансформації та аналізу даних цілком реально суттєво знизити експлуатаційні витрати машин.

Для черешні TOMRA Food пропонує готові лінії компанії ВВС-technology (від сортування – до упаковки), для яблук – систему поверхневого сканування плодів у замороженому чи свіжому стані, що відбирає гнилі, різані, криві плоди, а також систему від компанії Compac для повного сканування кількості сухих речовин, цукру тощо у плодах.

– Наше обладнання дозволяє діагностувати стан ягід на 95%. Також точність і обережність важливі під час упаковки продукції. Якість фасування безпосередньо впливає на термін зберігання і товарний вигляд продукту. Наша мета – впорядкувати та фасувати свіжу, поживну продукцію з максимально можливими термінами зберігання та застосування, – зауважує Франк де Брауер.

Ще одна розробка компанії – система моніторингу інформації з усіх заводів замовника. Завдяки цій інновації всі накопичені дані спрямовуються в «хмарне зберігання». Це дає змогу бачити в режимі онлайн, що відбувається на кожному заводі. Також система збирає аналітичні дані за кілька років про дефекти продукції, роботу машин тощо. Цей напрямок зараз вважається пріоритетним у компанії.

– Тобто для виробника важливий не просто сортувальник, що відбирає продукцію, але й сама система, що сортує інформацію та запам’ятовує дані про стан продукту, вміст цукру й інші корисні відомості. Для цієї системи, до речі, ми плануємо розробити штучний інтелект, який на основі зібраних даних у майбутньому даватиме певні рекомендації, – підсумовує Франк де Брауер.

Зараз, за словами експертів компанії, Україна належить до тих ринків, які виходять на новий рівень інвестицій. Дрібні та середні замовники вже цікавляться передовим обладнанням. Цей інтерес обґрунтований якістю: якщо виробнику вдається продати свою продукцію за вищою ціною, з’являються підстави покращити якість продукту.

Журнал «Ягідник»

Останні статті