В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Думка експерта: огляд сортів жимолості, доступних на ринку України

Жимолость – ще не достатньо популярна культура в ягідівництві. Її ринок в Україні та світі поки тільки формується, проте темпи зростання насаджень з жимолостю свідчать про перспективи цієї культури. Які ж сорти обрати українським ягідівниками, щоб не лише йти в ногу з сучасними ягідними тенденціями, але й збирати високі врожаї та вирощувати якісні ягоди? Про це під час IV міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», яка відбулася 10-11 грудня, розповів заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН України Олександр Ярещенко.
– Останнім часом ми багато говоримо про жимолость, і 2020 рік став таким собі роком одкровення, коли ми врешті зрозуміли: якщо все-таки висаджуємо жимолость, то на яких же сортах потрібно зупинити свій вибір? Низка виробників, які першими вирішили спробувати цю культуру в промислових насадженнях, розчарувалися, і переважно через те, що висаджені сорти не відповідали очікуванням: ні за продуктивністю, ні за попитом, – зазначив Олександр Ярещенко.
Спокуса
Сорт української селекції, на думку експерта, – найбільш цікавий з вітчизняних сортів, оскільки він один з небагатьох, який можна віднести до справді десертних, а також чудово адаптований до умов України. Проведені дослідження біохімічного складу ягід свідчать про дуже високий вміст поліфенолів, які є антиоксидантами.
Недоліки: недостатня врожайність порівняно з кращими сортами.
Восторг
З великої кількості сортів російської селекції це чи не єдиний з достатньо вивчених, достойний уваги для створення промислових насаджень. На 2-й рік плодоношення плантації, яка була закладена 2-річними саджанцями, середня врожайність становила трохи більше 500 г з куща. Для порівняння, решта сортів як української, так і російської селекції мала урожайність на рівні 150-300 г.
Ягоди мають чудовий, легкий і сухий відрив, вони щільні та транспортабельні. Плоди характеризуються гарними смаковими властивостями та багатим біохімічним складом.
Недоліки: як і рештаросійських сортів в умовах України, схильний до сонячних опіків листового апарату.

Аvrora
Сорт канадської селекції, який наразі є одним з найбільш збалансованих сортів жимолості для промислових насаджень. Ягоди транспортабельні, лежкі, мають гарні смакові властивості та біохімічний склад. Сорт високопродуктивний – понад 1,5 кг з куща. Після достигання плоди не осипаються.
Недоліки: має розтягнутий період достигання, близько 5% плодів можуть залишатися нестиглими в період збору врожаю.
Boreal Blizzard
– Із найновіших сортів канадської селекції це єдиний сорт, який не просто виправдав, а навіть перевершив наші очікування. Це найбільш крупноплідний і найсмачніший, на мою думку, сорт. Окрім того, він один із найбільш продуктивних, – зазначив Олександр Ярещенко.
Недоліки: ягоди недостатньо транспортабельні, особливо при перестиганні, що варто враховувати при плануванні формату продажів.
Boreal Beast
– Порівняно з Boreal Blizzard, в умовах України поки що не демонструє очікуваних результатів. Смак добрий, але це єдина його перевага, принаймні з нашого досвіду, – розповів заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН України Олександр Ярещенко. – За продуктивністю він досить суттєво поступається Boreal Blizzard і Avrora. Окрім того, у 2020 році у сорту спостерігалися проблеми з запиленням, оскільки частина ягід мала нехарактерну форму, а окремі плоди були з мокрим відривом.
Boreal Beauty
Це сорт-рекордсмен за урожайністю – 2 кг з куща на 4-х річних рослинах. Плоди характеризуються високим вмістом біологічно активних речовин, смакові якості посередні. Схильний до осипання після достигання. За словами Олександра Ярещенка, завдяки своїй продуктивності це міг би бути чудовий сорт для комбайнового збирання з подальшою технічною переробкою.
Загалом, що стосується сортів жимолості канадської селекції, то вони впевнено завойовують провідні позиції.
– Так, у Російській Федерації, де зареєстровано більше всього сортів жимолості (більше 100), найближчими роками 30-50% промислових плантацій планують висаджувати саме канадськими сортами. Альтернативи їм там немає, принаймні поки що, – підсумував Олександр Ярещенко.
Оксана МАРЧУК
Нагадаємо, жимолость Аврора: і смачна, і продуктивна.