Догляд за малиною в літньо-осінній період

Літо – пора ягідного та фруктового розмаїття. Малина – це вітамінна ягода з цілющими властивостями, яку із задоволенням споживають свіжою, запасають у різному вигляді на зиму практично в кожній сім’ї, а також це цінна сировина для переробної промисловості. Саме тому інтерес до цієї культури росте з кожним роком. Культура відносно нескладна у вирощуванні, тому її часто вирощують на присадибних ділянках. Площі промислових насаджень теж збільшуються з кожним роком. Але щоб отримувати стабільно високий урожай малини, потрібні догляд і дотримання технології вирощування. У технології вирощування немає неважливих моментів, і в кожному періоді вегетації потрібно проводити заходи, спрямовані на оздоровлення рослин, на підвищення їхньої врожайності.
Багато хто думає, що продуктивність малинової плантації визначають заходи з догляду навесні (живлення, захист), але насправді це не зовсім так. Роботи у відкритому ґрунті в літньо-осінній період на малинових плантаціях є не менш важливими, ніж ті, які проводять навесні. Які ж моменти важливо не пропустити влітку-восени та який має бути догляд?
ЛІТНЯ МАЛИНА
Сорти літньої малини вирощують переважно для споживання у свіжому вигляді, оскільки переважно вони володіють хорошими десертними властивостями – солодкі та ароматні, з великими пружними ягодами. Звичайно, їх теж реалізовують на промислову переробку.

Особливістю літніх сортів малини є те, що вони плодоносять на дворічних пагонах. Тобто щороку поряд із плодоносними пагонами ми маємо на ділянці ті пагони, які нам дадуть урожай наступного року. Тому й літня малина потребує більш ретельного догляду.
Літня малина дає урожай, починаючи з другої половини червня і практично до кінця липня, залежно від сорту. Відразу після закінчення плодоношення потрібно вирізати пагони, які відплодоносили.
Роблять це з кількох причин:
- для покращення фітосанітарного стану насадження;
- для кращого провітрювання;
- для створення оптимальних умов для закладки генеративних бруньок.

Старі пагони – це завжди джерело інфекції, бо вони можуть містити збудники хвороб, шкідники або їх проміжні форми. Водночас потрібно запобігати ураженню цими хворобами молодих пагонів. На схемі нижче зображено, в які періоди та від яких шкодочинних організмів потрібно захищати насадження малини. Як бачимо, в період після плодоношення найбільшої уваги потребують хвороби пагонів, іржа та галовий стебловий комарик. Навіть якщо на плантації немає прояву хвороб, варто провести проти них превентивні обробки. Якщо ж у весняно-літній період на плодоносних пагонах виявлялися тією чи іншою мірою якісь хвороби, то після вирізання пагонів рекомендовано здійснювати профілактичну обробку молодих пагонів проти цих хвороб.
Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 3 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!