Для українських виробників стануть недоступними нові сорти суниці

 Для українських виробників стануть недоступними нові сорти суниці

Внесення суниці садової до переліку культур, яким для української реєстрації нового сорту необхідно проводити сортову експертизу на відмінність, однорідність і стабільність, кардинально обмежить прогрес виробництва цих плодів у вітчизняних господарствах. Про це повідомляє асоціація «Укрсадпром».

– Принаймні у найближчі два роки нові сорти суниці садової стануть недоступними для вітчизняних виробників ягідної продукції, оскільки Міністерство аграрної політики та продовольства України своїм наказом №387 від 25.11.2021 р. включило суницю садову до переліку культур, яким для реєстрації нових сортів в Україні потрібно протягом 2–3-х сезонів проводити перевірку на відмінність, однорідність і стабільність, – йдеться у повідомленні.

Як зазначають експерти, до запровадження цієї норми Мінарополітики приймало інформацію, надану заявником за результатами тестування нових сортів плодово-ягідних культур, включно із суницею садовою, якщо її виконано у країнах-членах міждержавного об’єднання UPOV (Union internationale pour la Protection des Obtentions Vegetales – Міжнародного союзу з охорони нових сортів рослин). Членство України у цьому міждержавному об’єднанні розпочалося 1995 р. й триває понині.

– Для плодово-ягідних культур експертиза на відмінність, однорідність і стабільність (ВОС-експертиза — ред.) триває від 2-3 (для суниці садової) до 4-х і більше років (для кущових ягідних і плодових культур), – пояснив власник і керуючий партнер ТОВ «Фрутек» Олег Босий.

Він додав, що для реєстрації сортів плодово-ягідних культур в Україні заявнику донедавна було достатньо подати інформацію про результати відповідного тестування та сплатити невеликий збір за обробку цієї інформації фахівцем Українського інституту експертизи сортів рослин. До інститут подавали офіційний звіт про результати перевірки, яка вже проводилася в Німеччині, Польщі чи Канаді. За таких умов реєстрація нового сорту з моменту подачі заявки до появи нового сорту в реєстрі займала лише рік-півтора.

Олег Босий уточнив, що у списку культур, які мають проходити повторну перевірку на вітчизняних дослідних станціях, раніше були лише зернові та овочеві культури.

На його думку, ухвалення вказаного рішення означає, що у найближчі 3-4 роки нашим фермерам потрібно буде забути про нові сорти суниці садової. Адже формально сорт допускається до обігу лише після завершення процесу його реєстрації, яка відтепер триватиме утричі довше, а кваліфікаційна експертиза сорту також коштуватиме селекціонеру значно дорожче.

Він підсумував, що селекціонери з Великої Британії, США, Італії та інших країн, з якими працюють українські виробники, не готові до таких змін правил гри та наразі призупиняють реєстрацію в Україні своїх нових сортів

Читайте також: Презентуємо новий номер журналу «Напої. Технології та Інновації»

Журнал «Ягідник»

Останні статті